40 metų amžiaus Omidas Scobie neseniai televizijos laidos metu tvirtino, kad „aukštas pareigas“ užimantis karališkosios šeimos padėjėjas buvo prieš jį „iš anksto nusistatęs“.

Anot Meghan Markle ir princo Harry šalininko, neįvardytas asmuo itin nusistebėjo jo „iškalba“, nes žurnalistas yra maišytos rasės, ir pasakė „labai netaktišką komentarą“, parodantį karališkojo dvaro „neišprusimo lygį“, skelbia dailymail.co.uk.

O. Scobie interviu įvyko tuo pačiu metu, kai audiovizualinės žiniasklaidos reguliuotojas „Ofcom“ sensacingai panaikino Piersui Morganui pateiktus kaltinimus dėl laidos „Good Morning Britain“ tiesioginiame eteryje pasakytų komentarų apie M. Markle.

Kaip pranešė „Ofcom“, jis tiesiog naudojosi žodžio laisve, pareiškęs, kad „netiki nė vienu“ Meghan žodžiu, ištartu pokalbio su Oprah Winfrey metu. Taip pat P. Morganas užginčijo M. Markle pareiškimus apie rasizmą karališkoje šeimoje, įskaitant teiginį, jog vienas karališkosios šeimos narys išreiškė nuogąstavimų dėl Archie odos spalvos.

O. Scobie, kurio mama yra persė, „This Morning“ vedėjos Rochelle Humes ir Alison Hammond pasiteiravo, ar jį nustebino Sasekso kunigaikščių teiginiai apie rasizmą.

„Žinojome, kad karališkajame dvare jie buvo susidūrę su rasizmu, – atsakė žurnalistas. – Pats esu susidūręs su keleto karališkosios šeimos padėjėjų išankstiniu nusistatymu, todėl gana nesunku įsivaizduoti, kur buvo papuolusi Meghan. Taigi, nenustebino, bet nesitikėjau, kad Meghan paminės karališkosios šeimos narį. Tą akimirką man atvipo žandikaulis, kaip ir Oprah. Reakcija buvo tokia pati.“

Paprašytas patikslinti, ar sulaukė rasistinių įžeidimų, knygos „Finding Freedom“ autorius pridūrė: „Nepasakyčiau, kad rasistinių, greičiau tai buvo išankstinis nusistatymas dėl patirties stokos. Esu mišrios rasės, o tarp karališkosios šeimos gyvenimą nušviečiančių korespondentų tokių žmonių nedaug.“

„Nenoriu įvardyti to asmens, bet jis užima labai aukštas pareigas. Jam pasirodė baisiai keista, kad taip gražiai kalbu, maždaug tokią repliką ir išgirdau, – tęsė O. Scobie. – Esu pratęs prie klausimų apie savo kilmę, bet tas komentaras buvo labai netaktiškas. Nemanau, kad padėjėjas norėjo mane įžeisti, tiesiog tai parodo, kad neišprususių žmonių pasitaiko ir karališkajame dvare.“

„Ofcom“ nusprendė, kad bandymai nutildyti P. Morganą yra „siaubingas saviraiškos laisvės suvaržymas“. Sasekso kunigaikštienės ir tūkstančių žmonių manymu, P. Morgano komentarai buvo „skaudūs“ ir galėjo „įžeisti“ žiūrovus.

Po „Ofcom“ sprendimo P. Morganas džiūgavo: „Tai didžiulė žodžio laisvės pergalė ir skaudus Melų Princesės pralaimėjimas.“

40-ies metų amžiaus M. Markle buvo viena iš 57 tūkst. žmonių, pateikusių skundą „Ofcom“ po socialiniuose tinkluose surengtos kampanijos, kuriai vadovavo aršiausi P. Morgano kritikai, įskaitant keletą leiboristų, apkaltinusių jį rasizmu ir seksizmu.

Praėjus 48 valandoms po kovo 7 d. O. Winfrey duoto interviu, P. Morganas buvo priverstas pasitraukti iš laidos „Good Morning Britain“ vedėjo pareigų, nes atsisakė atsiprašyti už „savo nuomonę“. Po jo akibrokšto ITV neteko maždaug 790 tūkst. žiūrovų ir milijonų svarų sterlingų pajamų iš reklamos, o reitingų skirtumas tarp „Good Morning Britain“ ir „BBC Breakfast“ tebedidėja (tą dieną, kai P. Morganas liko be darbo, dar pirmavo „Good Morning Britain“).

Visgi „Ofcom“ apgynė P. Morgano teisę „griežtai užginčyti“ Sasekso kunigaikštienės prisipažinimą, kad ją kankino mintys apie savižudybę, ir teiginius, jog iš karališkosios šeimos narių išgirdo rasistinių pasisakymų. Taip pat buvo skundų dėl P. Morgano išsakytų požiūrių kovo 8 ir 9 d. transliuotų laidų metu. Neva jo žodžiai buvo netinkami vaikams bei kurstė neapykantą ir rasizmą.

ITV vykdomoji direktorė, anksčiau vadovavusi „Guardian“, kairiųjų pažiūrų Dame Carolyn McCall susidūrė su spaudimu paaiškinti, kodėl bandė užgniaužti vedėjo žodžio laisvę po to, kai Sasekso kunigaikštienė jai pasiskundė ir maldavo cenzūruoti kritiką, nes jos abi yra „moterys ir motinos“.

56-erių metų amžiaus televizijos laidų vedėjui buvo panaikinti visi kaltinimai – „Ofcom“ nusprendė, kad „Piersas Morganas turėjo teisę pasakyti, kad netikti Sasekso kunigaikščio ir kunigaikštienės pareiškimais, bei išreikšti tvirtą nuomonę, griežtai užginčijančia jų teiginius“.

Atsižvelgęs į P. Morgano buvusių viršininkų ir 57 tūkst. žmonių kaltinimus bei skundus, audiovizualinės žiniasklaidos reguliuotojas nurodė, jog „mūsų nuomone, tokių pažiūrų ribojimas būtų nepateisinamas ir siaubingas saviraiškos laisvės suvaržymas tiek transliuotojo, tiek žiūrovų atžvilgiu“.

Tarp kitų kaltinimų, kuriuos atmetė „Ofcom“, buvo ir argumentų, jog P. Morganas „elgėsi šališkai“, „iškreipė faktus“ ir „tyčiojosi iš amerikietiško akcento“.

Pats vedėjas „Ofcom“ sprendimą pakomentavo tokiais žodžiais: „Džiaugiuosi, kad „Ofcom“ taip kategoriškai apgynė mano teisę netikėti Sasekso kunigaikščio ir kunigaikštienės kurstytojiškais pasakojimais, kurių daugelis pasirodė esą melagingi. Tai didžiulė žodžio laisvės pergalė ir skaudus Melų Princesės pralaimėjimas. Kaip sakė „Ofcom“, teisės laisvai pareikšti savo nuomonę ribojimas „būtų nepateisinamas ir siaubingas saviraiškos laisvės suvaržymas“. O dabar norėčiau paklausti: ar šis sprendimas reiškia, kad būsiu sugrąžintas į darbą?“

„Neseniai iš patikimo šaltinio sužinojau, kad mano atleidimo išvakarėse Meghan Markle parašė ITV vadovei Dame Carolyn McCall ir pareikalavo mano galvos, – pridūrė P. Morganas. – Regis, ji pabrėžė, jog rašė Dame Carolyn todėl, kad jos abi moterys ir motinos. Tai be galo šlykštus žaidimas lyties ir motinystės korta. Kur ritasi pasaulis, jeigu verkšlenanti klastinga aktorė nurodinėja, kas gali vesti rytinę naujienų laidą?“