Kelias iki koplyčios

Laidotuvių planas, nors ir ribojamas koronaviruso reikalavimų, atitiko paties Edinburgo kunigaikščio pageidavimus. Atsisveikinimo ceremonijoje pagerbta daugiau nei septynis dešimtmečius trukusi velionio tarnyba karalienei, Jungtinei Karalystei ir Tautų Sandraugai.

Tikimasi, kad ceremoniją, vykusią Vindzoro pilyje, esančioje į vakarus nuo Londono, stebėjo milijoninė televizijos auditorija, visuomenę raginant likti nuošalyje dėl pasaulinės pandemijos.

Princo Philipo laidotuvės

Šioji ceremonija apibūdinta kaip iškilmingos karališkosios laidotuvės – tokios pat, kaip karalienės Elžbietos II mamos, karalienės motinos.

Ceremonijoje dalyvavo daugiau nei 700 karinių pajėgų narių, tarp jų – karinių orkestrų, garbės sargybos padalinių nariai ir karinio jūrų laivyno trimitininkai. Tačiau koplyčioje rinkosi tik princo Philipo artimieji.

Karališkosios laidotuvės prasidėjo aštuonių minučių eisena iki Vindzoro pilies įėjimo. Procesijos dalyviai rinkosi į Šv. Jurgio koplyčią. 15 val. vietos laiku (17 val. Lietuvos laiku) buvo paskelbta nacionalinė tylos minutė. Jos pradžią ir pabaigą žymėjo karališkosios kavalerijos artilerijos būrio ginklų salvės.

Netrukus pro paradinį Vindzoro pilies įėjimą išneštas karstas ir įkeltas į specialiai princui Philipui pagal jo pageidavimus pagamintą „Land Rover“ automobilį:

Balandžio 9 dieną miręs princas Philipas, kuriam buvo 99 metai ir su kuriuo 94 metų Britanijos karalienė buvo susituokusi 73 metus, aktyviai dalyvavo savo laidotuvių planavime. Ši ceremonija skirta priminti jo tarnybą Karališkosiose jūrų pajėgose, su jomis visą gyvenimą besitęsusį ryšį ir princo meilę visureigiams „Land Rover Defender“.

Pats princas per ilgus dešimtmečius vairavo ne vieną šio automobilio modelį, kol galiausiai po avarijos buvo priverstas atsisakyti vairavimo būdamas 97-erių. Karstas su princo palaikais į koplyčią buvo atvežtas jo paties patobulintu automobiliu „Land Rover“, perdažytu karine žalia spalva su atvira galine kėbulo dalimi.

Princas su žmona, karaliene Elžbietai II, yra kalbėjęs, ko tikisi iš savo laidotuvių. Ne vieną kartą jis yra pakartojęs: „Tiesiog „įgrūsk“ mane į „Land Rover‘io“ galą ir nuvežk į Vindzorą“. Velionio noras išsipildė.

Katafalką iki koplyčios eisenoje lydėjo jo ir karalienės vaikai – princas Charlesas, princesė Anne, princas Andrew ir princas Edwardas. Iš paskos taip pat ėjo vaikaičiai princai Williamas ir Harry, nors jiedu nėjo greta. Tarp brolių, kurių santykius aptemdė Harry sprendimas atsisakyti karališkųjų pareigų ir persikelti gyventi į Kaliforniją, žingsniavo jų pusbrolis Peteris Phillipsas, princesės Anne sūnus.

Spėjama, kad ši akimirka galėjo pažadinti 1997 metų prisiminimus, kai tuomet 15-metis Williamas ir 12-metis Harry drauge su seneliu Philipu į paskutinę kelionę lydėjo princų motiną princesę Dianą.

Į koplyčią karališkosios šeimos nariai vyko žingsniuodami už karsto. Tuo tarpu karalienė Elžbieta II su vyru atsisveikinti į koplyčią keliavo atskirai.

Atvykus prie koplyčios karstas buvo išimtas ir nešamas į ją, vakarinių laiptų viršuje jį pasitiko Vindzoro klebonas ir Kenterberio arkivyskupas.

Princo Philipo laidotuvės

Dalyvavusieji procesijoje į Šv. Jurgio koplyčią nepakliuvo, išskyrus karališkosios šeimos narius ir asmeninį Jo Karališkosios Didenybės sekretorių.

Kiek vėliau Šv. Jurgio koplyčios durys užsivėrė, automobilis „Land Rover“, tarnybų vadovai, Tautų Sandraugos gynybos patarėjai, asmens sargybiniai, Vindzoro kariuomenės riteriai ir kariuomenės sričių atstovai tyliai išsiskirstė.

Apeigas koplyčioje pakoregavo COVID-19

Karstui atsidūrus Šv. Jurgio koplyčioje prasidėjo laidotuvių apeigos, kurias taip pat transliavo ir Delfi.

Karstą, ant kurio nugulė vainikas, buvo padėta Edinburgo kunigaikščiui priklausiusi Karališkojo jūrų laivyno karininko uniforminė kepurė ir kardas, o ant koplyčios altoriaus – Jo Karališkosios Didenybės emblema.

Princo Philipo laidotuvės

Pamaldose Vindzoro vyriausiasis šventikas Davidas Conneris pagerbė Philipo „nepajudinamą lojalumą“ karalienei, kuriai kitą savaitę sukaks 95 metai, šaliai ir Sandraugai, taip pat jo „drąsą, tvirtybę ir tikėjimą“.

Laidotuvių dalyvių buvo prašoma koplyčioje dėvėti apsaugines kaukes ir laikytis fizinio atstumo nuo kitų, taip pat neprisijungti, kai keturių asmenų choras giedojo giesmes.

Koplyčioje, prie altoriaus buvo eksponuojami paties princo Philipo atrinkti kariniai medaliai ir apdovanojimai:

Atsisveikinimo ceremonijos metu karalienė Elžbieta sėdėjo viena – saugumo sumetimais dėl koronaviruso.

Drauge su princo Philipo vaikais ir vaikaičiais laidotuvėse dalyvavo kiti aukščiausio rango karališkosios šeimos nariai ir keletas velionio giminių iš Vokietijos. Philipas, iki vestuvių tituluotas Graikijos ir Danijos princu, buvo giminingas virtinei Europos karališkųjų šeimų, kaip ir pati karalienė.

Pasibaigus pamaldoms ceremonijos pabaigoje Jo Karališkosios Didenybės karstas buvo perkeltas į Šv. Jurgio koplyčios kriptą.

JK išlydi princą Philipą į paskutinę kelionę

Dėl pandemijos pareigūnai paragino britus nenešti gėlių į Bakingamo rūmus ir Vindzoro pilį. Vietoj to karališkoji šeima pakvietė žmones aukoti labdaros organizacijai.

Nacionalinis gedulas baigsis laidotuvių dieną, tačiau karališkoji šeima laikysis jo dar dvi savaites.

Laidotuvėse – tik 30 išrinktųjų

Dėl koronaviruso pandemijos įvestų apribojimų vietoje 800 laidotuvių dalyvių, kurie buvo numatyti pagal laidotuvių planus dar prieš princo Philipo mirtį, Šv. Jurgio koplyčioje susirinko tik 30, tarp jų – našle likusi karalienė Elžbieta II ir jos keturi vaikai.

Laidotuvėse dėl galiojančių COVID-19 apribojimų nedalyvavo britų premjeras Borisas Johnsonas.

Ceremonijoje iš viso buvo matyti 30 žmonių: karalienė Elžbieta II, jos ir princo Philipo vaikai bei jų antrosios pusės: sūnus Velso princas Charlesas su žmona Camilla, dukra princesė Anne ir jos vyras seras Timothy Laurence'as, sūnus Jorko kunigaikštis Andrew, sūnus princas Edwardas su žmona Sophie.

Princo Philipo laidotuvės

Artimiausių žmonių būryje – ir karalienės bei velionio anūkai: princas Williamas su žmona Kate, princas Harry, kurio žmona Meghan dėl nėštumo neatvyks ir liks namuose JAV, princesė Zara su vyru Mike'u Tindallu, princesė Beatrice ir jos vyras Edoardo Mapelli Mozzi, princesė Eugenie ir jos sutuoktinis Jackas Brooksbankas, princesės Anne vyriausiasis sūnus Peteris Philipsas. Vaikaičių sąrašą papildė ir jauniausieji iš jų – 13-metis Jamesas bei 17-metė Louise.

Taip pat sulaukta princesės Margareth dukters Sarah ir jos vyro Danielio Chatto, sūnaus Davido Armstrongo-Joneso bei princo Richardo, princo Edwardo, princesės Alexandros, princo Bernhardo, princo Donatuso, princo Philipo ir Birmos grafienės Penelope Meredith Mary Knatchbull.

Dekanas, arkivyskupas ir aštuoni nešėjai nebuvo įtraukti į 30 dalyvių sąrašą.

Sulaužytas paprotys

Laužant įsisenėjusį paprotį, karališkosios šeimos nariai, tarnaujantys ginkluotosiose pajėgose arba turintys karinių garbės titulų, laidotuvėse buvo be mundurų.

Princo Philipo laidotuvės

Toks sprendimas, kurį patvirtino karalienė, reiškia, kad Harry netapo vieninteliu karališkosios šeimos nariu, nedėjusio uniformos. Buvęs britų kariuomenės kapitonas neteko savo karinių garbės titulų po to, kai pernai netikėtai išsižadėjo karališkosios šeimos nario pareigų. Todėl, remiantis protokolu, kariuomenės veteranas Harry, dukart dalyvavęs misijose Afganistane, tokiuose reginiuose savo medalius turėjo segtis prie kostiumo.

Spėjama, kad kita priežastis, dėl kurios buvo atsisakyta uniformų, galėjo būti monarchės antrasis sūnus princas Andrew, buvęs Karališkojo jūrų laivyno sraigtasparnio pilotas, dalyvavęs 1982 metų kare dėl Folklando salų. Remiantis pranešimais, jis ketino tėvo laidotuvėse dėvėti admirolo uniformą. Andrew išsaugojo savo karinius garbės titulus, nors 2019 metais atsitraukė nuo karališkųjų pareigų, kilus visuomenės pasipiktinimui po vieno jo interviu, kuriame princas teisino savo draugystę su dabar jau velioniu JAV finansininku Jeffrey Epsteinu, nuteistu už lytinius nusikaltimus.