Šeštadienį Vindzoro rūmuose vyksiančioje ceremonijoje dalyvaus daugiau nei 700 karinių pajėgų narių, tarp jų – karinių orkestrų, garbės sargybos padalinių nariai ir karinio jūrų laivyno trimitininkai.

Tačiau dėl koronaviruso pandemijos įvestų apribojimų vietoje 800 laidotuvių dalyvių, kurie buvo numatyti pagal laidotuvių planus dar prieš princo Philipo mirtį praėjusią savaitę, Šv. Jurgio koplyčioje susirinks tik 30, tarp jų našle likusi karalienė Elizabeth II ir jos keturi vaikai.

Balandžio 9 dieną miręs princas Philipas, kuriam buvo 99 metai, aktyviai dalyvavo savo laidotuvių planavime. Ši ceremonija turėtų priminti jo tarnybą Karališkosiose jūrų pajėgose, su jomis visą gyvenimą besitęsusį ryšį ir princo meilę visureigiams „Land Rover Defender“. Pats princas per ilgus dešimtmečius vairavo ne vieną šio automobilio modelį, kol galiausiai po avarijos buvo priverstas atsisakyti vairavimo būdamas 97-erių. Karstas su princo palaikais į koplyčią bus atvežtas jo paties patobulintu automobiliu „Land Rover“, perdažytu karine žalia spalva su atvira galine kėbulo dalimi.

Katafalką lydės jo ir karalienės vaikai – princas Charlesas, princesė Anne, princas Andrew ir princas Edwardas. Iš paskos taip pat eis vaikaičiai princai Williamas ir Harry, nors jiedu neis greta. Tarp brolių, kurių santykius aptemdė Harry sprendimas atsisakyti karališkųjų pareigų ir persikelti gyventi į Kaliforniją, eis jų pusbrolis Peteris Phillipsas, princesės Ann sūnus.

Ši akimirka gali pažadinti 1997 metų prisiminimus, kai tuomet 15-metis Williamas ir 12-metis Harry drauge su seneliu Philipu į paskutinę kelionę lydėjo princų motiną princesę Dianą.

Prieš mišias koplyčioje gros ginkluotųjų pajėgų orkestrai, vėliau karališkųjų jūrų pajėgų trimitininkai duos „Action Stations“ signalą – raginimą jūreiviams ruoštis mūšiui. Princas Philipas beveik 14 metų praleido Karališkosiose jūrų pajėgose, per Antrąjį pasaulinį karą dalyvavo kariniuose veiksmuose Viduržemio jūroje, Indijos ir Ramiajame vandenynuose.

Pasak Britanijos ginkluotųjų pajėgų vado generolo Nicko Carterio, laidotuvių ceremonija „pasižymės kariniu tikslumu, o svarbiausia, manau, kad tai bus gražiai nugyvento gyvenimo paminėjimas“.

„Ji taip pat parodys, kaip jį mylėjo ir gerbė ginkluotosios pajėgos, – sakė N. Carteris visuomeniniam transliuotojui BBC. – Kariškiai visada jaučia didelę pagarbą savo vertybes ir etalonus turintiems žmonėms, demonstruojantiems tikrai didelę drąsą, ir, aš manau, tie prisiminimai apie jo karinę praeitį, tą drąsą ir tai, ką jis darė, kelia mūsų visų susižavėjimą.“

Drauge su princo Philipo vaikais ir vaikaičiais laidotuvėse dalyvaus kiti aukščiausio rango karališkosios šeimos nariai ir keletas velionio giminių iš Vokietijos. Philipas, iki vestuvių tituluotas Graikijos ir Danijos princu, buvo giminingas virtinei Europos karališkųjų šeimų, kaip ir pati karalienė.

Laidotuvių dalyvių prašoma koplyčioje dėvėti apsaugines kaukes ir laikytis fizinio atstumo nuo kitų, taip pat neprisijungti, kai keturių asmenų choras giedos giesmes. Karalienė Elizabeth II, didžiąją praėjusių metų dalį praleidusi izoliacijoje su sutuoktiniu Vindzoro pilyje, koplyčioje sėdės viena.

Laužant įsisenėjusį paprotį, karališkosios šeimos nariai, tarnaujantys ginkluotosiose pajėgose arba turintys karinių garbės titulų, laidotuvėse bus be mundurų.

Toks sprendimas, kurį patvirtino karalienė, reiškia, kad Harry nebus vienintelis karališkosios šeimos narys, nedėvintis uniformos. Buvęs britų kariuomenės kapitonas neteko savo karinių garbės titulų po to, kai pernai netikėtai išsižadėjo karališkosios šeimos nario pareigų. Todėl, remiantis protokolu, kariuomenės veteranas Harry, dukart dalyvavęs misijose Afganistane, tokiuose reginiuose savo medalius turi segtis prie kostiumo.

Kita priežastis, dėl kurios atsisakoma uniformų, gali būti monarchės antrasis sūnus princas Andrew, buvęs Karališkojo jūrų laivyno sraigtasparnio pilotas, dalyvavęs 1982 metų kare dėl Folklando salų. Remiantis pranešimais, jis ketino tėvo laidotuvėse dėvėti admirolo uniformą. Andrew išsaugojo savo karinius garbės titulus, nors 2019 metais atsitraukė nuo karališkųjų pareigų, kilus visuomenės pasipiktinimui po vieno jo interviu, kuriame princas teisino savo draugystę su dabar jau velioniu JAV finansininku Jeffrey Epsteinu, nuteistu už lytinius nusikaltimus.