Tiesioginėje laidoje, kurią transliuosime „Delfi“ portale, feisbuke ir „Delfi“ YouTube kanalu, bus kalbinami D. Britanijos monarchijos žinovai, politikos bei pramogų pasaulio apžvalgininkai, kurie jungsis prie pokalbio iš Vilniaus bei Londono. Laidos metu prisiminsime svarbiausias princo Philipo gyvenimo akimirkas, jo didžiulį indėlį į monarchijos istoriją, koks jis buvo užvėrus Bakingemo rūmų vartus, aptarsime svarbiausias laidotuvių detales, tradicijas bei akcentus.

Šiuo metu aiškėja vis daugiau detalių, kaip atrodys Jungtinės Karalystės princo Philipo laidotuvės. Velionis į paskutinę kelionę bus išlydimas balandžio 17-ąją, procesija prasidės 16:40 val. Lietuvos laiku.

Princas su žmona, karaliene Elžbietai II, yra kalbėjęs, ko tikisi iš savo laidotuvių. Ne vieną kartą jis yra pakartojęs: „Tiesiog „įgrūsk“ mane į „Land Rover‘io“ galą ir nuvežk į Vinzorą“. Paaiškėjo, kad velionio noras išsipildys.

Bekingemo rūmai paskelbė, kad monarchą į paskutinę kelionę veš specialiai modifikuotas „Land Rover“ automobilis, kurį pats hercogas padėjo suprojektuoti.

Karališkosios laidotuvės prasidės aštuonių minučių eisena iki Vinzoro pilies įėjimo. Procesijos dalyviai rinksis į Šv. Jurgio koplyčią.

15 val. vietos laiku (17 val. Lietuvos laiku) bus paskelbta nacionalinė tylos minutė.

Dėl koronaviruso apribojimų laidotuvėse dalyvaus tik 30 karališkosios šeimos narių, tarp kurių ir karališkųjų titulų atsisakęs ir gyventi į JAV su žmona Meghan Markle išsikėlęs princo anūkas Harry. Tuo tarpu šiuo metu besilaukianti Meghan į Angliją greičiausiai nevyks – atsisakyti skrydžio jai patarė medikai.

Laidotuvėse dėl galiojančių COVID-19 apribojimų nedalyvaus britų premjeras Borisas Johnsonas.

„Ministras pirmininkas visais atžvilgiais norėjo pasielgti taip, kaip yra geriausiai karališkajai šeimai, ir tam, kad galėtų dalyvauti kaip galima daugiau šeimos narių, jis laidotuvėse šeštadienį nedalyvaus“, – sakė jo atstovas.

Hercogas norėjo, kad laidotuvėse būtų kuo mažiau šurmulio. Jam taip pat labai svarbios tradicijos, tad jo katafalko pasirinkimas – išties stebinantis.

Princo Philipo meilė šios markės automobiliams gimė seniai, kai 1948 m. jo žmonos, karalienės Elžbieta II tėvui buvo padovanotas 100-asis sukonstruotas „Land Rover“.

Beje, prieš keletą metų princas, važiuodamas savo pamėgtos markės automobiliu pateko į avariją, įvykusią šalia Sandringamo rūmų. Laimei, garbaus amžiaus hercogas sužeistas nebuvo.

Į koplyčią, kaip praneša BBC, karališkosios šeimos nariai, įskaitant ir sūnų, Velso princą Charlesą, vyks žingsniuodami už karsto. Tuo tarpu karalienė Elžbieta II su vyru atsisveikinti į koplyčią keliaus atskirai.

Karstą, ant kurio nuguls vainikas, bus padėta velionio jūreivio kepurė ir kardas, neš aštuoni nešėjai.

Atvykus į koplyčią, nešikus su karstu pasitiks Vinzoro dekanas ir Kenterberio arkivyskupas.

Dekanas, arkivyskupas ir aštuoni nešėjai nėra įtraukti į 30 dalyvių sąrašą.

Apie laidotuvių detales pranešta po to, kai karališkosios poros vyriausias sūnus ir sosto įpėdinis 72 metų princas Charlesas išreiškė širdingą pagarbą savo „brangiam tėčiui“ ir sakė, kad visai šeimai jo „be galo“ trūksta.

„Mano brangus tėtis buvo labai ypatingas žmogus, kurį, manau, labiausiai būtų nustebinusi ta reakcija ir tie jautrūs dalykai, kurie apie jį buvo pasakyti, ir šiuo požiūriu mes, mano šeima, esame be galo dėkingi už visa tai, – sakė princas Charlesas. – Tai palaikys mus šiuo ypač sunkiu ir liūdnu netekties metu.“

Edinburgo kunigaikštis, su kuriuo 94 metų Britanijos karalienė buvo susituokusi 73 metus, ramiai mirė penktadienį, iki jo šimtojo gimtadienio likus vos keliems mėnesiams. Dėl jo mirties šalyje paskelbtas aštuonių dienų gedulas.

Pabūklų salvės

Jungtinėje Karalystėje, Tautų Sandraugos šalyse ir jūroje šeštadienį aidėjo patrankų salvės, kariuomenės vadams pagerbiant ankstesnę dieną mirusį princą Philipą. Londone, Edinburge, Kardife, Belfaste ir kituose miestuose nuo vidurdienio vietos (14 val. Lietuvos) laiku buvo iššauta 41 salvė vienos minutės intervalu. Australijos gynybos pajėgos savo pagarbą saliutu pareiškė 17 val. vietos laiku prie Parlamento rūmų Kanberoje, o Naujoji Zelandija planuoja tokį pagerbimą surengti sekmadienį.

Princo atminimas pagerbiamas ir per sporto renginius, įskaitant „Premier“ lygos rungtynes, kriketo varžybas bei žirgų lenktynes.

Visoje šalyje dėl gedulo iki pusės yra nuleistos vėliavos. Pirmadienį bus atšauktas parlamento posėdis, kad jo nariai galėtų išreikšti pagarbą princui. Tačiau princas iškilmingai šarvojamas nebus (toks buvo jo paties pageidavimas), nebus rengiamos ir karinės procesijos.

Penktadienį už kiekvienus princo nugyventus metus suskambėjo Vestminsterio abatijos varpai.

Žmonės ir toliau deda gėlių prie Bakingamo rūmų ir Vindzoro pilies, nepaisydami valdžios ir karališkosios šeimos raginimų nesiburti dėl koronaviruso pandemijos.

Kaip žinoma, princas Philipas visų viešų pareigų atsisakė 2017 metais, kai jam buvo 96 metai, pareiškęs, kad „savo darbą padariau“.

Karalienė su savo sutuoktiniu iš esmės iki šiol gyveno izoliacijoje Vindzoro pilyje, nes dėl jų amžiaus jiems buvo didesnė rizika užsikrėsti koronavirusu.