A. Navalnas rašo, kad po apnuodijimo jis apie meilę žino daugiau nei prieš mėnesį, mat šalia jo ligoninėje visuomet buvo ir juo rūpinosi žmona Julija. Taip pat jis paatviravo, ką jautė būdamas komoje.

Žinutė apie meilę.


Rugpjūčio 26 d. buvo mudviejų su Julija vestuvių metinės – esame susituokę jau 20-imt metų. Bet netgi džiaugiuosi, kad jas praleidau, tačiau galiu šią žinutę parašyti šiandien, kai apie meilę žinau truputį daugiau negu prieš mėnesį.

Jūs, žinoma, šimtus kartų matėte tokius atvejus filmuose ir skaitėte knygose: vienas mylintis žmogus ištiktas komos, o kitas savo meile ir nuolatiniu rūpinimusi sugrąžina jį į gyvenimą. Mes, žinoma, irgi taip darėme. Laikydamiesi klasikinių filmų apie meilę, kai vienas žmogus yra ištiktas komos, kanonų. Aš miegojau, miegojau ir miegojau. Julija ateidavo, kalbėdavosi su manimi, dainuodavo man dainas, įjungdavo muziką. Nemeluosiu – nieko neprisimenu.


Užtat jums papasakosiu, ką tikrai atsimenu. Tiksliau tai vargu ar galima pavadinti „prisiminimais“, greičiau pirmųjų pojūčių ir emocijų rinkiniu. Kita vertus, man jis buvo toks svarbus, kad visam laikui liks atmintyje.

Guliu lovoje, atgavau sąmonę, bet nieko neatpažįstu, nesuprantu, kas vyksta. Nekalbu ir nežinau, ką reiškia kalbėti. Tiesiog laukiu, kada ateis Ji. Kas ji – neaišku. Kaip ji atrodo – irgi nežinau. Net jeigu ir pavyks nesufokusuotu žvilgsniu kažką įžiūrėti, paprasčiausiai negaliu nieko įsiminti dėl savo būklės.

Bet Ji kitokia, šį faktą suprantu, todėl visą laiką guliu ir jos laukiu. Ji ateina ir tampa svarbiausiu asmeniu palatoje. Ji labai patogiai pataiso mano pagalvę. Ji nepasižymi ramiu užjaučiamu balso tonu. Ji kalba linksmai ir juokiasi. Ji man kažką pasakoja. Kai ji šalia, idiotiškos haliucinacijos pradingsta. Su ja labai gera. Paskui ji išeina, man pasidaro liūdna ir vėl pradedu jos laukti.

Nė sekundei neabejoju, kad visa tai galima paaiškinti moksliškai. Pavyzdžiui: gaudydavau žmonos balso tembrą, smegenys išskirdavo dopamino, man palengvėdavo. Kiekvienas jos apsilankymas virsdavo tarytum gydomuoju, o laukimas sustiprindavo dopamino sukeliamą atlygio jausmą.

Bet kad ir kaip šauniai skambėtų mokslinis ir medicininis paaiškinimas, dabar aš tiksliai žinau tiesiog iš savo patirties: meilė gydo ir sugrąžina į gyvenimą. Julija, tu mane išgelbėjai, ir tegul tai įrašo į neurobiologijos vadovėlius.

View this post on Instagram

Пост про любовь ❤️. У нас с Юлей 26 августа была годовщина - 20 лет свадьбы, но я даже рад, что пропустил и могу это написать сегодня, когда знаю о любви немного больше, чем месяц назад. Вы, конечно, сто раз видели такое в фильмах и читали в книжках: один любящий человек лежит в коме, а другой своей любовью и беспрестанной заботой возвращает его к жизни. Мы, конечно, тоже так действовали. По канонам классических фильмов о любви и коме. Я спал, и спал, и спал. Юля @yulia_navalnaya приходила, говорила со мной, пела меня песенки, включала музыку. Врать не буду - ничего не помню. Зато расскажу вам, что точно помню сам. Вернее, вряд ли это можно назвать «воспоминание», скорее, набор самых первых ощущений и эмоций. Однако он был для меня так важен, что навсегда отпечатался в голове. Я лежу. Меня уже вывели из комы, но я никого не узнаю, не понимаю, что происходит. Не говорю и не знаю, что такое говорить. И все мое времяпрепровождение заключается в том, что я жду, когда придёт Она. Кто она - неясно. Как она выглядит - тоже не знаю. Даже если мне удаётся разглядеть что-то расфокусированным взглядом, то я просто не в состоянии запомнить картинку. Но Она другая, мне это понятно, поэтому я все время лежу и ее жду. Она приходит и становится главной в палате. Она очень удобно поправляет мне подушку. У неё нет тихого сочувственного тона. Она говорит весело и смеётся. Она рассказывает мне что-то. Когда она рядом, идиотские галлюцинации отступают. С ней очень хорошо. Потом она уходит, мне становится грустно, и я снова начинаю ее ждать. Ни одну секунду не сомневаюсь, что у этого есть научное объяснение. Ну, типа, я улавливал тембр голоса жены, мозг выделял дофамины, мне становилось легче. Каждый приход становился буквально лечебным, а эффект ожидания усиливал дофаминовое вознаграждение. Но как бы ни звучало классное научно-медицинское объяснение, теперь я точно знаю просто на своём опыте: любовь исцеляет и возвращает к жизни. Юля, ты меня спасла, и пусть это впишут в учебники по нейробиологии😍
A post shared by Алексей Навальный (@navalny) on Sep 21, 2020 at 4:02am PDT


Vokiečių laboratorija ant vandens butelio iš Tomsko viešbučio kambario, kuriame buvo apsistojęs A. Navalnas, aptiko kovinės nervus paralyžiuojančios medžiagos „Novičiok“ pėdsakų, rugsėjo 17 d. paskelbta oficialioje rusų opozicijos veikėjo paskyroje socialiniame tinkle „Instagram“.

„Vadinamasis butelis su „Novičioku“, na, tiksliau, paprastas plastikinis vandens butelis, ant kurio vėliau vokiečių laboratorijoje aptiko kovinės nuodingos medžiagos pėdsakų. Tai butelis iš numerio Tomsko viešbutyje, kur buvo apsistojęs pats Navalnas ir visa mūsų filmavimo grupė“, – sakoma pranešime.

Kaip nurodoma, butelį A. Navalno komandos nariai paėmė po pranešimų, kad jis staiga pasijuto blogai lėktuve, skridusiame iš Tomsko į Maskvą. Jie į viešbutį buvo nuvykę drauge su advokatu. „Beveik iš karto“ A. Navalno Kovos su korupcija fondo darbuotojai, kurie liko Tomske, sužinojo, kas įvyko.

„Tą akimirką buvo padarytas vienintelis įmanomas dalykas. Jie išsikvietė advokatą, užlipo į numerį, iš kurio ką tik išvyko Navalnas, ir pradėjo fiksuoti, aprašinėti ir pakuoti viską, ką ten rado. Taip pat ir viešbučio vandens butelius“, – teigiama pranešime.

„Po dviejų savaičių būtent ant butelio iš Tomsko numerio vokiečių laboratorija aptiko „Novičioko“ pėdsakų. O paskui dar trys laboratorijos, ėmusios Aleksejaus mėginių, patvirtino, kad Navalnas buvo apnuodytas būtent juo („Novičioku“). Dabar mes suprantame: Tai buvo padaryta dar iki jam paliekant savo numerį ir išvykstant į oro uostą“, – sakoma pranešime.

A. Navalno „Instagram“ paskyroje paskelbtas vaizdo įrašas, kuriame matyti, kaip Kovos su korupcija fondo darbuotojai ir advokatai atvažiavo į viešbučio numerį. Oficialių šaltinių informacijos šiuo klausimu naujienų agentūra „Interfax“ neturi.

Garsiausias Rusijos opozicijos politikas A. Navalnas praėjusį mėnesį pasijuto blogai lėktuve, skridusiame iš Tomsko, kur jis buvo nuvykęs tirti korupcijos ir propaguoti savo „išmaniojo balsavimo“ kampanijos prieš regionų rinkimus. Lėktuvui skubiai nutūpus 44 metų politikas buvo nugabentas į Omsko miesto ligoninę, o po kelių dienų pervežtas į Berlyno kliniką. Rugsėjo 2 dieną Vokietijos pareigūnai, remdamiesi šalies kariuomenės laboratorijos išvadomis, paskelbė, kad A. Navalno organizme aptikta nuodų iš nervus paralyžiuojančių medžiagų grupės „Novičiok“ pėdsakų.

Tos pačios grupės medžiaga, kaip teigia Londonas, 2018 metais Anglijos Solsberio mieste buvo apnuodyti buvęs Rusijos šnipas Sergejus Skripalis ir jo duktė. A. Navalno kolegos mano, jog šio uždrausto cheminio ginklo panaudojimas rodo, kad už apnuodijimą gali būti atsakinga tik Rusijos valstybė.