Aktorius, prodiuseris ir režisierius išgarsėjo 5-o dešimtmečio pabaigoje ir jau niekada nebeprarado populiarumo. Per šešis dešimtmečius trukusią karjerą, kurios nesustabdė nė rimtas insultas, jis suvaidino beveik 100-e filmų.

Jis mirė šeimos namuose Beverli Hilse, patvirtino jo sūnus Michaelas, „Oskaru“ apdovanotas aktorius ir kino kūrėjas.

„Su didžiuliu liūdesiu mano broliai ir aš skelbiame, kad Kirkas Douglasas... paliko mus būdamas 103 metų amžiaus“, – sakoma M. Douglaso pareiškime socialiniame tinkle „Facebook“.

„Pasauliui jis buvo legenda, aktorius iš filmų aukso amžiaus, nugyvenęs ir savo aukso amžių“, – sakoma pareiškime.

Užuojautos žinutės socialinėje žiniasklaidoje plūdo iš viso Holivudo ir pasaulio; daug kas, pagerbdamas legendinį K. Douglaso vaidmenį, skelbė: „Aš esu Spartakas!“

Režisierius Stevenas Spielbergas sakė, kad K. Douglasas „savo kino žvaigždės charizmą išlaikė iki pat pabaigos“, o aktorius Danny DeVito socialiniame tinkle „Twitter“ parašė: „103 metai šioje žemėje. Tai buvo žavinga! [Buvo] puiku bendrauti su tavimi.“

„Zeinfildo“ (Seinfeld) žvaigždė Jasonas Alexanderis gyrė K. Douglasą kaip „absoliučią žvaigždės ir žmogaus legendą“.

„Oskarus“ teikianti Kino meno ir mokslo akademija tviteryje parašė: „Sudie Holivudo legendai.“

Panašiai kaip ir jo Spartakas, K. Douglasas visą gyvenimą garsėjo maištingumu.

Karjeros pradžioje jis konfliktuodavo su studijų vadovais dėl vaidmenų pasirinkimo, kol galiausiai atsiskyrė ir įkūrė savo prodiusavimo kompaniją „Bryna“. Jis buvo viena pirmųjų tai padariusių didelių pokario žvaigždžių.

„Tuomet tai buvo gana retas dalykas“, – naujienų agentūrai AFP sakė žurnalo „Variety“ viceprezidentas Timas Gray.

„Kirkas Douglasas buvo labai užsispyręs, bet nenuolaidžiavo savo silpnybėms – jis nebuvo vakarėlių vaikinas, švaistantis žmonių laiką, vėluojantis ir panašiai“, – sakė T. Gray.

„Galas „juodajam sąrašui“

K. Douglasas taip pat ignoravo garsesnius režisierius ir filmuose „Garbės keliai“ bei „Spartakas“ dirbo su jaunu Stanley Kubricku.

„Spartako“ scenarijui parašyti K. Douglasas pasamdė Daltoną Trumbo – vieną iš „Holivudo dešimtuko“ juodojo sąrašo, į kurį makartizmo laikais buvo įtraukti įtariami komunistai.

Ne taip kaip daugelis to meto prodiuserių, K. Douglasas atsisakė slėpti šį faktą ir užrašė tikrąjį D. Trumbo vardą.

Holivudo aktorių profesinės sąjungos vadovė Gabrielle Carteris trečiadienį gyrė K. Douglasą kaip „galingą balsą, padėjusį padaryti galą šiam „juodajam sąrašui“ mūsų industrijoje“, ir kaip „išskirtinį aktorių“.

Vis dėlto K. Douglasas nelaimėjo „Oskarų“, nors buvo tris kartus jiems nominuotas. Trečią kartą nominaciją jis gavo už darbą 1956 metų filme „Gyvenimo geismas“ (Lust for Life).

1996 metais – keli mėnesiai po jo insulto – Kino meno ir mokslo akademija jam įteikė apdovanojimą už viso gyvenimo pasiekimus: „už 50 metų, kai jis buvo kūrybinė ir moralinė jėga kino bendruomenėje“.

K. Douglasas, kurio tikrasis vardas yra Issuras Danielovitchius, gimė 1916 metais žydų imigrantų iš Rusijos (dabartinė Baltarusija) šeimoje, Niujorko valstijos šiaurėje. Jis pradėjo dirbti teatro aktoriumi, o paskui per Antrąjį pasaulinį karą tarnavo JAV kariniame jūrų laivyne.

Į kiną jis perėjo „Kasablankos“ (Casablanca) prodiuseriui Halui Wallisui (Halui Volisui) jį pasamdžius 1946 metais. Žvaigžde K. Douglasas tapo suvaidinęs apgaviką ir mergišių boksininką 1949-ųjų juostoje „Čempionas“ (Champion).

Vėlesni vaidmenys dažnai atspindėdavo jo stiprią asmenybę realiame gyvenime. Tai pasakytina ir apie „Oskarų“ nominacijas pelniusius negailestingo kino prodiuserio filme „The Bad and the Beautiful“ ir menininko Vincento Van Gogho (Vincento Van Gogo) „Gyvenimo geisme“ (Lust for Life) vaidmenis.

1984 metais interviu laikraščiui „The New York Times“ K. Douglasas sakė, kad jį „visuomet traukė prie veikėjų, kurie yra pusiau niekšai“, ir pridūrė: „Dorybė man neatrodo fotogeniška.“

Gerai nugyventas gyvenimas

Asmeniniame gyvenime K. Douglasas buvo vedęs du kartus. Antroji, 1954-aisiais sudaryta santuoka su Anne Buydens truko 65 metus.

K. Douglasas savo memuaruose prisipažino gyvenęs spalvingą damų numylėtinio gyvenimą ir turėjęs romanų, bet visuomet atidžiai kontroliuodavo savo įvaizdį.

„Jis buvo Ponas Holivudas, jis visuomet buvo scenos dalis, visuomet dalyvaudavo renginiuose, – sakė T. Gray. – Visuomenė matydavo jį kaip didelį aktorių, bet jis taip pat galėdavo būti labai subtilus.“

K. Douglaso gedi 100 metų amžiaus žmona A. Buydens ir trys sūnūs. Ketvirtas jo vaikas Ericas 2004-aisiais, eidamas penktą dešimtį metų, mirė perdozavęs narkotikų.

K. Douglaso sūnus Michaelas gyrė tėvo „įsipareigojimą teisingumui ir dalykams, kuriais tikėjo“.

K. Douglasas „visiems mums nustatė standartą“, sakė garsusis sūnus ir pridūrė: „Kirko gyvenimas gerai nugyventas, jo palikimas kine liks ateinančioms kartoms.“