Žinią apie į medikų rankas išgabentą princą patvirtino ir Bekingemo rūmai. Skelbiama, kad karališkosios šeimos narys paguldytas atsargumo sumetimais dėl senos ligos Londono Karaliaus Edvardo VII ligoninėje.

Apie šlubuojančią princo Philipo sveikatą karališkoji šeima per pastaruosius metus pranešė ne kartą.

Princas Philipas gimė Graikijoje, graikų ir danų karališkoje šeimoje, tačiau iš Graikijos jo tėvai išvažiavo, kai princas dar buvo kūdikis.

Išsilavinimo princas Philipas siekė Prancūzijoje, Vokietijoje ir Jungtinėje Karalystėje.

Bendrauti su būsima savo žmona Elžbieta Philipas pradėjo kai šiai buvo vos trylika. Pirmą kartą jie susitiko 1934 metais.

Philipas ir Elžbieta – trečios eilės pusbroliai. Jų proseneliai buvo tie patys – karalienė Viktorija ir princas Albertas. Tarpusavyje jų proseneliai buvo pirmos eilės pusbroliai.

Apie princą Philipą

Mokykloje hercogas buvo lyderis. Nuo 1934 m. princas Philipas lankė Gordonstauno mokyklą Morišyro grafystėje, Škotijoje. Jam puikiai sekėsi sportas ir fizinės jėgos reikalaujantys užsiėmimai. Jis buvo mokyklos žolės riedulio ir kriketo komandų kapitonas.

1951 m. liepą Edinburgo hercogas nutraukė aktyvią tarnybą kariniame jūrų laivyne dėl išaugusių princesės Elžbietos karališkųjų pareigų.

1953 m. sausio 15 d. jis buvo paaukštintas iki laivyno admirolo. Kiti jo tarnybiniai paskyrimai - feldmaršalas ir Karališkųjų karinių oro pajėgų maršalas.

Princas Philipas daugumai žmonių žinomas kaip Jo Karališkoji Prakilnybė Edinburgo hercogas, bet jis turi dar du titulus: Merioneto grafas ir Grinvičo baronas. Visus tris titulus 1947 m. hercogui suteikė karalius Jurgis VI.

Monarchės sutuoktinis Edinburgo hercogas nebuvo karūnuotas ar įšventintas per karalienės karūnavimo ceremoniją 1953 metais. Jis buvo pirmasis pasaulietis, išreiškęs pagarbą karalienei, atsiklaupdamas priešais ją ir tik po to pabučiuodamas ją į kairį skruostą. Po jo savo pagarbą karalienei išreiškė ir kiti rūmų perai.

Edinburgo hercogas yra daug parašęs apie aplinkosaugą, technologijas, jodinėjimą ir gyvūnus.

Hercogas buvo Valstybės patarėjų tarybos narys, tačiau jis neatlieka jokio konstitucinio vaidmens. Princas Filipas taip pat ir Lordų rūmų narys, bet dėl ypatingų ryšių su karaliene, kuri yra politiškai neutrali, nėra ten sakęs kalbos.

Edinburgo hercogas yra vienas iš nedaugelio valdančių karalienių sutuoktinių Didžiosios Britanijos istorijoje. Viljamas III valdė kartu su Meri II, nors ji, būdama Džeimso II dukra, buvo arčiau sosto, nei jis. Karalienės Anos vyras nebuvo tituluojamas karaliumi, jis liko Danijos princu Jurgiu. 1857 m. karalienė Viktorija princui Albertui suteikė kronprinco titulą.

Hercogas mėgsta tapyti aliejiniais dažais. Jo Karališkoji Prakilnybė šį pomėgį vadina „patraukliu iššūkiu, kuriam neturi pakankamai laiko“.

Edinburgo hercogas pirmasis iš karališkosios šeimos narių davė interviu per televiziją. 1961 m. gegužę princas Philipas atsakė į Ričardo Dimblbi klausimus, susijusius su Londono „City & Guilds“ organizacija, kurios prezidentu Jo Karališkoji Prakilnybė buvo nuo 1951 metų.

Edinburgo hercogas - kelių universitetų garbės rektorius: Kembridžo (nuo 1976 m.), Edinburgo (nuo 1952 m.), Salfordo (1967–1991 m.), Velso (1948–1976 m.).

Princas Philipas yra surinkęs gana didelę šiuolaikinių paveikslų kolekciją. Tarp jų nemažai australietiškų paveikslų, apie 150 šiuolaikinių škotų paveikslų, nupirktų Holirudo rūmams, paukščių ir laukinės gamtos paveikslų ir specialiai užsakytų Vindzorų ir Vokietijos pilių paveikslų.

Edinburgo hercogas – patyręs oratorius. Jo Karališkoji Prakilnybė yra pasakęs apie 5 tūkst. kalbų –per 53 metus vidutiniškai po aštuonias kas mėnesį. Pasak hercogo, ne visos jos buvo sklandžios: „Sakant kalbą gali pasitaikyti įvairių netikėtumų. Mikrofonai tampa vis patikimesni, bet vis tiek gali iškrėsti įvairių pokštų. Versti lapą pučiant stipriam vėjui, mūvint pirštines ir laikant kardą – taip pat gali būti nemenkas nuotykis. Laimei, man nereikia akinių skaitymui.“

Viena iš neįprastesnių princo Philipo kolekcijų yra šiuolaikinių karikatūrų rinkinys. Kai kuriose jų vaizduojami karališkosios šeimos nariai. Jos kabo Bekingemo rūmuose, Vindzorų pilyje, Sandringeme ir Balmorale.

Hercogas tęsia karališkosios šeimos tradiciją, kuri atsirado XVIII amžiuje. Ir Jurgis III, ir Jurgis IV kolekcionavo karikatūras, jos dabar saugomos Kongreso bibliotekoje, Vašingtone.

1976 m. buvo sukurta Edinburgo hercogo vaškinė figūra, ji saugoma Madam Tiuso muziejuje, Londone.

Londonas, gruodžio 20 d. (AP-BNS). Didžiosios Britanijos monarchės Elizabeth II (Elzbietos II) sutuoktinis princas Philipas (Filipas) buvo paguldytas į ligoninę dėl senos ligos, penktadienį pranešė Bakingamo rūmai.

Kaip pranešama, 98-erių princas Karaliaus Edvardo VII ligoninėje Londone atsidūrė „atsargumo sumetimais“.

Prieš atsidurdamas ligoninėje, jis viešėjo karališkosios šeimos Sandringamo dvare Norfolke Rytų Anglijoje, kur karalienė su šeima paprastai švenčia Kalėdas.

93-ejų karalienė į Sandringamą atvyko penktadienio rytą, nes išvakarėse dalyvavo Jungtinės Karalystės parlamento sesijos atidaryme.

Bakingamo rūmai nurodė, kad princas Philipas į ligoninę buvo nuvežtas ne greitosios pagalbos automobiliu, ir pabrėžė, kad tai nebuvo skubus atvejis. Ligoninėje jis turėtų praleisti kelias dienas.

Šis Graikijos ir Danijos princas tuometę princesę Elizabeth vedė 1947 metų lapkričio 20 dieną. Ilgiausiai tarnaujantis princas konsortas Britanijos istorijoje 2017 metais nusišalino nuo daugumos visuomeninių pareigų.

2011 metais per Kalėdas Sandringame princas Philipas dėl krūtinės skausmų keturioms dienoms pateko į ligoninę, kur jam sėkmingai buvo atlikta koronarinė angioplastika ir stentavimas.

2017 metais nusišalinęs nuo karališkų pareigų jis didžiąją dalį laiko praleidžia šiame dvare.

Sausio mėnesį netoli Sandringamo dvaro princo vairuojamas visureigis susidūrė su kitu automobiliu ir apvirto. Po šio įvykio Philipas atsisakė vairuotojo pažymėjimo.

Kalėdų tradicija

Britų karališkoji šeima Kalėdas tradiciškai švenčia Sandrigamo dvare. Gruodžio 25 dieną šeimos nariai eina į bažnyčią ir sveikina prie jos susirinkusią minią.

Šiemet karališkosios šeimos gyvenimu besidomintys britai atidžiai stebės princą Andrew (Endrių), neseniai atsisakiusį dalyvauti viešuose renginiuose, neslūgstant pasipiktinimui dėl šio karališkosios šeimos nario draugystės su su velioniu Jeffrey Epsteinu (Džefriu Epsteinu), kuris buvo nuteistas už lytinius nusikaltimus.

Anksčiau šią savaitę Andrew dalyvavo karalienės surengtuose prieškalėdiniuose pietuose Bakingamo rūmuose.

Karalienė Elizabeth iš Londono į Sandringamą atvyko paprastu keleiviniu traukiniu. Savo dvare ji praleis Kalėdų atostogas ir ten išbus iki vasario 6 dienos, kai bus minimos jos karūnavimo 68-osios metinės.

Karalienė važiavo traukinio priekiniame vagone, vilkėdama gelsvai rausvos spalvos paltu ir ryšėdama raštuota skarele.

Atvykusi į Kings Lino traukinių stotį monarchė su juodu rankinuku rankose trumpam įsimaišė tarp žmonių, o paskui buvo palydėta pro šoninį išėjimą į jos laukusį automobilį.

Pastaraisiais metais paprastai į dvarą karalienė atvyksta ketvirtadieniais prieš Kalėdas, bet vakar ji turėjo dalyvauti naujo parlamento sesijos atidaryme.