Stephenas Glennas Martinas (toks jo pilnas vardas) yra ne tik aktorius, bet ir komikas, rašytojas, prodiuseris bei muzikantas.

Jis išgarsėjo septintajame praėjusio amžiaus dešimtyje kaip scenaristas, rašęs humoristinei pramoginei laidai „The Smothers Brothers Comedy Hour“, o vėliau tapo dažnas laidos „The Tonight Show“ svečias.

Aštuntajame praėjusio amžiaus dešimtyje S. G. Martinas važinėjo po visą šalį ir rengdavo ekscentriškus, absurdiškus komedinius pasirodymus pilnoms salėms. Nuo devintojo praėjusio amžiaus dešimtmečio jis pamažu nustojo rengti komedinius pasirodymus ir tapo sėkmingu aktoriumi, o taip pat rašytoju, dramaturgu, pianistu, jis taip pat groja bandža.

Per savo karjerą jis gavo „Emmy“, Grammy“, „American Comedy“ ir kitų apdovanojimų.

2004 metais kabelinės televizijos kanalas „Comedy Central“ paskelbė, kad S. Martinas užėmė šeštą vietą iš šimto geriausių stand-up žanro komikų. 2013 metais per penktuosius JAV kino meno ir mokslo akademijos rengiamus Kasmetinius gubernatorių apdovanojimus jis gavo akademijos Garbės apdovanojimą.

Bandža jis groja nuo mažumės ir nuo pat savo profesinės karjeros pradžios į komedinius pasirodymus jis įtraukė ir muziką. Nuo pirmojo šio amžiaus dešimtmečio garsenybė vis daugiau laiko skyrė muzikai, mažiau vaidino ir didžiąją dalį profesinio laiko skyrė grojimui bandža, įrašams ir turams su įvairias polifoninės kantri muzikos atlikėjais, įskaitant Earlą Scruggsą, su kuriuo 2002 metais gavo „Grammy“ apdovanojimą už geriausią instrumentinį kantri muzikos pasirodymą.

2009 metais jis išleido savo pirmąjį solinį muzikos albumą „The Crow: New Songs for the 5-String Banjo“, už kurį gavo „Grammy“ apdovanojimą geriausio polifoninės kantri muzikos albumų kategorijoje.

Gyvenimas iki šlovės

S. Martinas gimė 1945 m. rugpjūčio 14 d. Veiko mieste, Teksaso valstijoje. Jo mama buvo Mary Lee (mergautinė pavardė Stewart, 1913-2002 m.), o tėvas Glennas Vernonas Martinas (1914-1997 m.) – nekilnojamojo turto pardavėjas, siekęs aktoriaus karjeros.

S. Martinas užaugo Inglvude, Kalifornijoje, o vėliau gyveno Garden Grouve, Kalifornijoje, baptistų šeimoje. S. Martinas Garden Grouvo vidurinėje mokykloje buvo palaikymo komandos narys. Vienas iš ankstyviausių jo prisiminimų apie tėvą yra tai, kaip jis dirbo pagalbiniu ir dalino gėrimus „Call Board Theatre“ teatre.

Antrojo pasaulinio karo metais Jungtinėje Karalystėje S. Martino tėvas suvaidino pjesėje „Our Town“ su Raymondu Massey. Savo meilę vaikui jis rodė dovanomis, pavydžiui, automobiliais ir dviračiais, tačiau sūnui buvo griežtas ir emociškai uždaras. Jis didžiavosi savo atžala, tačiau negailėjo ir kritikos. S. Martinas neslepia, kad paauglystės metais nekentė savo tėvo.

Pirmasis S. Martino darbas buvo Disneilende, kur jis savaitgaliais, o vasaros atostogų metu ir visą dieną, pardavinėjo turistinius vadovus. Ten jis dirbo trejus metus (1955-1958 m.), o laisvalaikiu dažnai lankydavo magijos parduotuvėje „Main Street Magic Shop“, kur potencialiems klientams buvo demonstruojami triukai.

Dirbdamas Disneilende, jis pateko į kadrą vienai šeimai filmuojant savo apsilankymą Disneilende. Vėliau įrašas tapo trumpametražiu filmu „Disneyland Dream“. Tai tapo jo pirmuoju atsitiktiniu vaidmeniu kine.

Iki 1960 metų jis išmoko kelių triukų bei iliuzijų ir rugpjūtį įsidarbino „Main Street Magic Shop“. Čia būsima žvaigždė ištobulino savo magiškų triukų demonstravimo, žongliravimo ir gyvūnų figūrėlių iš balionų kūrimo įgūdžius ir dažnai pasirodydavo už arbatpinigius.

Oficialioje aktoriaus biografijoje artimas jo draugas Morrisas Walkeris sakė, kad S. Martiną galima „tiksliausiai apibūdinti kaip agnostiką... Jis retai lankydavosi bažnyčioje ir niekuomet savo noru nedalyvavo organizuotoje religinėje veikloje“.

Steve Martin

Asmeninis gyvenimas

Maždaug to metu, kai išgarsėjo, S. Martinas palaikė santykius su aktore ir šokėja Bernadette Peters, kuri suvaidino kartu su juo dviejuose iš jo pirmųjų filmų.

1986 m. lapkričio 20 d. S. Martinas vedė aktorė Victorią Tennant, su kuria išsiskyrė 1994 m.

2007 m. liepos 28 d. po trejų metų kartu jis vedė rašytoją ir buvusią žurnalo „The New Yorker“ darbuotoją Anne Stringfield. S. Martino namuose juos sutuokė buvęs Nebraskos senatorius Bobas Kerrey.

Vyriausiuoju pabroliu buvo „Saturday Night Live“ kūrėjas Lorne‘as Michaelsas.

Kai kurie svečiai, įskaitant artimus draugus Tomą Hanksą, Eugene‘ą Levy, komiką Carlą Reinerį ir magą bei aktorių Ricky Jay, nebuvo informuoti, kad vyks vestuvių ceremonija. Jiems buvo pasakyta, kad jie pakviesti į vakarėlį, tad vestuvės juos labai nustebino.

Būdamas 67 metų, S. Martinas pirmą kartą tavo tėvu: 2012 m. gruodį A. Stringfield pagimdė dukrą Mary.

Nuo 1968 m., kai nusipirko Los Andželo menininko Edo Ruscha kūrinį, S. G. Martinas labai mėgsta kolekcionuoti meno kūrinius. 2001 m. surengtoje pirmoje jo kolekcijos parodoje meno galerijoje „Bellagio Gallery of Fine Art“ penkis mėnesius buvo demonstruojami 28 Roy Lichtensteino, Pablo Picasso, Davido Hockney, Edwardo Hopperio ir kitų menininkų kūriniai. 2006 m. „Sotheby's“ aukcione už 26,8 mln. JAV dolerių jis pardavė E. Hopperio 1955 m. nutapytą paveikslą „Hotel Window“.

2015 m. bendradarbiaudamas su kitais dviem kuratoriais jis surengė parodą „The Idea of North: The Paintings of Lawren Harris“, norėdamas amerikiečiams pristatyti kanadietį tapytoją ir vieną iš „Group of Seven“ įkūrėjų Lawreną Harrisą.

Berlyno valstybinė kriminalinės policijos biuro tyrėjai mano, kad S. Martinas tapo viena iš vokiečio meno kūrinių padirbinėjimo meistro Wolfgango Beltracchi aukų. 2004 m. liepą S. Martinas iš vienos Paryžiaus galerijos už itin mažą kainą – 700 tūkst. eurų – nusipirko tai, ką manė esant 1915 m. vokiečių ir olandų tapytojo Heinricho Campendonko paveikslu „Landschaft mit Pferden“.

Prieš jam nusiperkant paveikslą, vienas ekspertas patvirtino, kad ant etiketės, esančios paveikslo nugarėlėje, buvo dailininko parašas. Po penkiolikos mėnesių S. Martinas nusprendė paveikslą parduoti, ir aukcionas „Christie's“ 2006 m. vasarį paveikslą pardavė vienai šveicarų verslininkei už 500 tūkst. eurų, dėl ko aktorius prarado 200 tūkst. eurų.

Policija mano, kad padirbtas paveikslas atsirado iš padirbtų meno kūrinių kolekcijos, kurią sukūrė dar 2010 m. pagauti vokiečių sukčiai.

Šios grupės meistriškai padirbti paveikslai buvo parduodami Prancūzijos galerijoms, kaip ir padirbinys, kurį nusipirko S. Martinas.

Nedaug kas žino, bet S. Martinas kenčia nuo tinito (skambėjimo ausyse), kuris įvardijamas kaip vienas iš klausos praradimo požymių. Tokia būklė jam išsivystė po to, kai 1986 m. kuriant filmą „Three Amigos“ buvo filmuojama šaudymo iš pistoleto scena. Jis kartą yra sakęs: „Tiesiog prie to pripranti arba gali išsikraustyti iš proto“.