"Iš sovietinio į nepriklausomybės atolą įsiveržę knygos herojai atsiduria tarytum senų įpročių ir naujų aistrų karnavale, kuriame dažnas neatpažįsta, kur jo tikrasis veidas, o kur nuolatos keičiama kaukė", - sakė P. Dirgėla.

Anot rašytojo, šiam laikmečiui būdingos konkurencinės pastangos praturtėti bei įgyti valdžios peržengia žmoniškumo ribas - triumfuoja komedija, košmaras ir naujausiųjų laikų kikenanti mitologija.

"Ceremonijų knygose", "pasislėpę" po kitais vardais ir kaukėmis, veikia žinomų šalies politikos bei verslo elito atstovų prototipai.

Knygoje vaizduojamame persikraustymo iš nelaisvės į laisvę šurmulyje skaitytojai susitiks ir su daugeliu "Benamių knygų" - pirmosios romanų ciklo dalies - herojų, išlikusių savimi ar neatpažįstamai pasikeitusių. "Nors ši knyga tęsia romanų ciklą, ją galima skaityti ir kaip atskirą kūrinį", - teigė P. Dirgėla.

"Ceremonijų knygas" sudaro keturios dalys - "Karnavalas", "Livonijos ėmimas į dangų", "Fleitos garsai" ir "Rex". Kiekvienoje dalyje keičiantis spalvas ir netikėtomis būsenomis žėrintis pasakojimas padeda įsigyventi į vaizduojamojo meto neatspėjamą įvykių raidą ir sukuria neįprastą įvairiopos raiškos romaną.

"Sumaištingo dešimtmečio po nepriklausomos valstybės atkūrimo pradžia be galo įdomiai atrodo ir istorijos kontekste, ir naujai atsiveriančių galimybių šviesoj", - sakė rašytojas.

1997 metais išleisto pirmojo romanų ciklo "Karalystė. Žemės keleivių epas" tomą sudaro du istoriniai romanai. "Litorina, Litorina!" vaizduoja pirmąją Lietuvos okupaciją ir kitus 1640-1660 metų įvykius, kai Lietuvą valdė paskutinieji Vazų dinastijos karaliai - Vladislovas ir Jonas Kazimieras.

"Girioje" pasakojama apie pamintas žmogaus laisves ir teises pastarosios okupacijos laikotarpiu - nuo 1945 iki 1989 - po sprogimo Černobylyje. Abu kūrinius jungia tas pats ieškotojo - numirusio, prisikėlusio, nemirtingu tapusio - mitas.

"Karalystė. Žemės keleivių epas" romanų ciklą užbaigs leidimo laukiančios "Vilties pilnųjų knygos" ir "Alibi knygos". "Ceremonijų knygas" išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, iliustravo dailininkas Romas Orantas.