Vykti atostogų kartu ar atskirai?

Laima (tikras vardas redakcijai žinomas) apie nuotykį Ispanijoje savo partneriui iš pradžių neprasitarė, bet papasakoti privertė netikėtai po kelionės atsiradusios sveikatos bėdos. Apsilankius pas ginekologą, moteriai buvo diagnozuota chlamidiozė, kuria ji galėjo užsikrėsti per nesaugius lytinius santykius. Papasakojusi tiesą partneriui, Laima jį prarado, bet šiandien nori perspėti kitas merginas, kad nerizikuotų tuo, ką turi, dėl vienos nakties nuotykio.

Anot santykių eksperto, nėra statistikos, kaip dažnai atostogų romanai tampa skyrybų priežastimi, bet plika akimi matoma, kad dažnesnė priežastis yra darbinis romanas nei atostogų. „Tikimybė, kad romanas užsimegs darbe yra daug didesnė nei per atostogas, nes darbe praleidžiame daugiau laiko. Tačiau jei romanas užsimezgė, tai jis bus lygiai taip pat pavojingas. Atostogų romanai dažniausiai ilgai nesitęsia, nors su šiuolaikinėmis technologijomis gali išaugti į kažką, kas sugriaus dabartinę šeimą. Kita vertus, retas kuris užmezga romaną, nes tiesiog norėjo nuklysti „į kairę“. Dažniausiai žmonės sako, kad jie nenorėjo neištikimybės, norėjo tik su kažkuo pasikalbėti, gauti dėmesio, paflirtuoti, gauti užuominų, pasitikrinti, ar dar patinka priešingos lyties atstovams. Priežasčių būna milijonas. Moterys galvoja, kad tik paflirtuos, pabendraus ir viskas. Bet atpalaiduojanti aplinka, atostogų nuotaika, šiluma dažnai įjungia papildomus hormonus ir žmogus neatsilaiko. Paflirtavimas, kuris turėjo būti tik paflirtavimu, virsta į fizinę neištikimybę“, – pasakojo specialistas.

Darius Ražauskas

Jis sutiko, kad kartais tokiai neištikimybei galima užbėgti už akių, jei atostogauti nuolat važiuosite kartu su partneriu, bet taip išeina ne visada. „Viskas priklauso nuo poroje esančio santykio, ryšio kokybės, asmenybių psichotipų ir pan. Šiaip poroms pailsėti atskirai nėra kažkas, kas būtų draudžiama. Bet ne tiek į atostogas vykti atskirai, kiek vyrams ir moterims turėti savo draugių ir draugų ratus, kurie būtų sudaryti iš vienos lyties ir retkarčiais su jais praleisti laiką. Dėl atostogų yra šiek tiek kitaip. Tik maža dalis specialistų pataria atostogauti atskirai. Didžioji dauguma man žinomų šaltinių sako, kad geriau atostogauti kartu, nebent tam yra konkrečios, su santykiais nesusijusios priežastys. Tarkime, jūsų vyras daug laisvalaikio skiria banglenčių sportui ir jis nori važiuoti atostogauti į tą vietą, kur yra didelės bangos. Jūs norite keliauti prie ežero, nes banguota jūra jums netinka. Tokiu atveju pavojus nuklysti į kairę yra, bet jis mažesnis. Kitas variantas – važiuoti su kitais artimais žmonėmis, šeimos nariais, kurie neleis pasinaudoti proga. Šitaip abu apsidrausite, kad nieko blogo nenutiks“, – patarimais dalijosi pašnekovas.

Veltis nepataria

Tiesa, yra žmonių, kurie labiau linkę būti neištikimi, todėl jiems užkibti ant kabliuko daug lengviau. „Viena rizikos grupė – žmonės, kurių santykiai su dabartiniu partneriu ir taip nėra geri. Kita grupė žmonių, pas kuriuos santykiuose kaip ir viskas gerai, bet jie tiesiog turi polinkį į neištikimybę. Jei jaučiate, kad jūsų partneris yra toks, geriau jo vieno neišleisti. Žinau tokių žmonių, kurie, atsidūrę nepažįstamoje aplinkoje, susiklosčius palankioms aplinkybėms, į neištikimybę žiūrės lengvabūdiškai“, – sakė santykių ekspertas.

Vis dėlto jis nepataria veltis į vienos nakties nuotykius per atostogas, net jei ir neturite antros pusės. „Vienos nakties nuotykis sujaukia ne tik santykius, bet mąstymą, pasąmonę, gali įnešti daug abejonių, pasimetimo, užaštrinti pyktį ir neapykantą savo antrajai pusei. Jei manote, kad vienos nakties nuotykis nieko nekeičia, žinokite, kad keičia ir keičia viską iš esmės. Tiek vyrams, tiek moterims. Žinau tokių žmonių, kuriems užteko vienkartinio nuotykio, kad jiems viskas galvoja susijauktų: ne tik santykiai, bet ir pasaulėžiūra. Todėl nė vienam klientui nesu rekomendavęs, jei užkniso žmona ar vyras, pailsėk nuo jo ar jos, pasidaryk vienos nakties nuotykį, po to galėsi toliau ramiai kentėti. Ne. Daugeliu atveju tai baigiasi blogai“, – sakė santykių ekspertas. Anot jo, jei nesitiki, kad santykiai tęsis, leisti sau tokius atostogų romanus yra tas pats, kas leisti kažkam dergti tavo pasąmonę ir širdį. „Po kiekvienų santykių mūsų nervinėje sistemoje lieka nuoskaudos, psichologiniai įspaudai, kas nėra palanku. Kuo daugiau tokių trumpų romanų žmogus turi, tuo sunkiau jam bus išlaikyti rimtus santykius. Todėl jei yra pasirinkimas daryti ar ne, nedarykite. O jei jau tai įvyko, pabandykite suvokti, kodėl pasidavėte. Čia gali padėti sąmoningumo pratimai, malda, buvimas gamtoje ir sportas“, – sakė D. Ražauskas.

Aistra
Foto: Vida Press

Ar pasakyti partneriui?

Kita dilema po atostogų romano – pasakyti partneriui ar palikti tai užmaršty ir tikėtis, kad yla neišlįs iš maišo? „Yra ekspertų, kurie patartų tylėti, bet neiškalbėtos, viduje gyvenančios paslaptys graužia. Todėl aš patariu nusiteikti priekaištų ir pykčio bangai, susikaupti ir viską papasakoti. Ilgoje perspektyvoje toks variantas yra geresnis. Nešiojantis tą paslaptį, ji pradės tave graužti ir, kas baisiausia, gali išlįsti po 5-10 metų, kai jūsų santykiai bus gilesni, turėsite tris vaikus, namą, dvi paskolas ir tris katinus. Tada žala bus daug didesnė. Jei pasakysi iškart ir partneris matys, kad tu nuoširdžiai gailiesi, ilgainiui tai gali net pagerinti jūsų santykius. Kita vertus, partneris gali jausti, kad kažkas buvo ne taip, bet neturėti įrodymų, dėl to jis gali būti irzlesnis, piktesnis daugybę metų. Tai jau geriau karti piliulė iškart, nei laukti, kol liga išsivystys“, – sakė pašnekovas.

Anot jo, tikimybė, kad atostogų romanas išsirutulios į kažką rimtesnio, yra labai maža. „Kad atostogų romanai išaugtų į stabilią šeimą, būna, bet labai retai – 1-2 proc., todėl niekada nepatarčiau ant to statyti šitoje gyvenimo ruletėje, nes tai labai rizikinga, šansas laimėti labai mažas. Daug geriau taisyti santykius, kuriuose esate dabar – tai statistiškai labiau apsimokantis projektas“, – patarė santykių ekspertas.

Nepamiršti apsaugos priemonių

Atsargiai žiūrėti į intymius nuotykius per atostogas ragina ir ginekologė Ingrida Kravčenkienė. Kad atostogos nesujauktų širdies ir sveikatos, visų pirma, ji pataria pasirūpinti bendrais dalykais. „Pirma – per atostogas reikėtų gerti daug vandens, sveikai maitintis, išsimiegoti, turėti gerą knygą, susirasti sau mielą veiklą, daugiau judėti, o, sutikus naują sau mielą žmogų, turėti mintyje tris dalykus. Pirma, kad atostogų romanai retai kada baigiasi ilgalaikiais laimingais santykiais, antra, suprasti, kad tai praeis ir trečia – tai, kas įvyko per atostogas, ten tai ir palikti. Dar vienas mano patarimas – jei moteris turi laiko, skirti nors vieną dieną apsilankymui kokiame nors psichologiniame kurse apie santykius, nes atostogos yra tas metas, kai galime tą padaryti“, – sakė medikė.

Pasak jos, nenuostabu, kad žmonės pasiduoda atostogų romanams, mat atostogos – toks metas, kai žmogus, visą laiką važiavęs it traukinys pagal tvarkaraštį, staiga pameta tvarkaraštį, todėl moterų geismas gali jas pačias nustebinti. „Mano, kaip ginekologės, patarimai būtų tokie. Visų pirma, su savimi turėti prezervatyvų. Antra – nėštumo testą. Jei vartojate kontraceptines tabletes, įsidėkite papildomą pakuotę. Pats laikas paskaičiuoti savo ciklą ir įvertinti vaisingas ir nevaisingas dienas. Įsidėkite papildomai įklotų, tamponų ar taurelę, ką naudojate. Nebūtina, bet patarčiau dėl visa ko įsidėti skubios kontracepcijos tabletę. Taip pat – lubrikantą, vaistų nuo skausmo ir priešgrybelinių žvakučių. Po maudynių baseinuose moterys dažnai skundžiasi dėl suaktyvėjusios grybelinės infekcijos“, – sakė gydytoja.

Paklausta, ar pastebi, kad po atostogų besikreipiančių moterų būna daugiau, pašnekovė sakė, kad taip būdavo prieš kokius 10 metų. „Turkija ir Egiptas keldavo naujų iššūkių, nes nuvažiuodavo ten dvi draugės, karšti vyrai apsukdavo joms galvas, o apsaugos priemonės kartais būdavo arba neprieinamos, arba pačių vyrų nepageidaujamos. Dar mano patarimas būtų pasiskiepyti nuo gimdos kaklelio vėžio arba nuo hepatito B. Bet apskritai, pirmoje vietoje turi būti sveikas protas, tada – prezervatyvai, o jei ir jie nepadėjo – skubioji kontracepcija“, – patarė ginekologė.