Šiuo metu daugelyje ūkių pradedami levandų žiedų nurinkimo darbai, tačiau juos prižiūrintys ūkininkai teigia, kad norintys apsilankyti dar turi laiko – levandos žydės dar apie porą savaičių.

Biržų rajonas, Mockūnų kaimas. Čia plyti 40 arų levandų laukas, kurį su šeima prižiūri Giedrė Jankūnienė. Anot jos, liepos mėnuo – levandų žydėjimo metas, tačiau laiko jomis pasigėrėti jau liko nedaug.

„Šiuo metu kaip tik pradedame pamažu levandas nurinkinėti. Nors viskas priklausys nuo orų, tačiau dar porą savaičių levandomis bus galima pasidžiaugti. Tiesa, po šio savaitgalio vaizdas bus šiek tiek kitoks, tačiau lankytojus vis dar įleisime“, – sako G. Jankūnienė.

Apsilankymas Biržų rajono levandų ūkyje dienos metu kainuoja 2 eurus, o šeštadieniais ir sekmadieniais nuo 18 val. įėjimas kainuoja 5 eurus. Fotografams fotosesijos valanda kainuoja 30 eurų dienos metu, vakare – 50 eurų.

Liepos mėnesiui prasidėjus, levandų ūkio įkūrėja buvo pastebėjusi, kad po karantino pramogų ir naujų įspūdžių išsiilgę kraštiečiai šiemet levandų laukuose apsilanko dažniau nei pernai.

„Šiuo metu tikrai daugiau apsilanko, didelis kiekis lankytojų, ypač daug jų sulaukėme ilgąjį savaitgalį. Visi džiaugiasi ramybe, vaikšto ir kvėpuoja grynu oru, kvepiančių augalų žiedais“, – teigia ji.

Levandų ūkis Biržų rajone
Foto: Asmeninins albumas


Vilniaus rajonas, Kiemelių kaimas. Čia šalia ežero driekiasi apie 2 hektarus apimantis levandų laukas, auginamas verslininkės Jūratės Lankauskaitės-Kregždienės.

„Šiuo metu dar turime žydinčius du laukus. Trečias jau baigiamas skinti“, – teigia ji.

Norintys pasigrožėti levandomis čia sumoka 10 eurų, vaikams iki 2 metų ir neįgaliesiems įėjimas nemokamas.

Atskirai levandų laukai nuomojami fotosesijoms, čia vyksta įvairūs edukaciniai užsiėmimai, kurių kainos svyruoja nuo 60 iki 175 eurų – tai kvepalų gamyba, levandų aromaterapija, piešimas ant vandens, austrių ir sraigių degustacija bei kita. Be to, šalia lauko įrengtas kempingas-stovyklavietė, poilsiavietėje galima pažaisti minigolfą ir įsigyti įvairių gaminių iš levandų.

Kaip aiškina J. Lankauskaitė-Kregždienė, norintys pailsėti tarp levandų lankytojai įleidžiami tik rezervuojantis iš anksto, o 10 eurų mokestis apima visos dienos poilsį ir pramogas levandų apsuptyje.

„10 eurų nėra įėjimo į levandų ūkį mokestis, o tai yra dienos poilsio kaina. Visą dieną nuo 11 val. iki 20:30 val. galite leisti laiką tarp levandų, būti paplūdimyje, plaukti valtele ar kanoja, žaisti minigolfą, svečius vaišiname arbata, galima naudotis dušais – tai yra milžiniškas poilsio paketas“, – aiškina ji.

Lazdijų rajonas, Kurdimakščių kaimas. Čia auga 3000 levandų krūmelių, apimančių apie 30 arų, – šiuos laukus prižiūri ekologinio ūkio savininkė Loreta Zajankauskienė.

Nuo 2017 m. kasmet liepos mėnesio pradžioje čia rengiamas visiems atviras ir nemokamas Levandų festivalis, kurio metu lankytojai ne tik turi progą nusifotografuoti violetinių žiedų jūroje, bet ir stebėti, kaip nuskinti žiedai yra distiliuojami ir virsta hidrolatais.

Levandų festivalis
Foto: Romas Sadauskas – Kvietkevičius


Šalčininkų rajonas, Buikų kaimas. Arlauskų šeimos puoselėjamame levandų ūkyje vykdomos kosmetikos dirbtuvės, vyksta alcheminiai gamtos seminarai, kuriuose lankytojai supažindinami su vaistinėmis žolelėmis ir jų panaudojimo galimybėmis. Šiuo metu levandų plantaciją apima daugiau nei 2 tūkst. krūmelių.

Apsilankymas „Levandų uoste“ kainuoja 3 eurus. Senjorams, moksleiviams ir neįgaliesiems – 2 eurai, vaikams iki 7 metų apsilankymas nemokamas. Taip pat čia vedamos edukacinės programos ir ekskursijos 6 asmenų ir didesnėms grupėms, o, esant mažesnei grupei, ekskursijos kaina – 5 eurai asmeniui.

Rokiškio rajonas, Vanagynės kaimas. Čia esančioje sodyboje rengiamos edukacijos, fotosesijos, šventės, žydi apie 1000 levandų krūmų. Kaip teigia rokiškietė Kotryna Laucytė, žiedų nėra tiek daug, kiek galima pamatyti kituose ūkiuose, todėl už apsilankymą čia mokestis neimamas.

„Mūsų veikla kiek kitokia – orientuojamės į produkcijos kokybę, o ne kiekybę. Levandų netręšiame, kad jos sukauptų daugiausia eterinio aliejaus. Nesame orientuoti į pavienius turistus, tačiau vedame edukacines programas grupelėms, kurių kaina gali būti iki 12 eurų, rengiame šventes, meditacines stovyklas“, – teigia ji.