Žinoma, tai vienas iš būdų dalintis savo ir vaikų gyvenimo akimirkomis su draugais ir šeimos nariais, kurie gyvena kažkur toli nuo mūsų.

Visgi statistika tokia, kad vidutiniškai tėvai pasidalina 1500 savo vaiko nuotraukų iki jo penktojo gimtadienio, rašoma goodtoknow.co.uk. Peršasi išvada, kad tėvai kūdikių ir vaikų nuotraukomis dalijasi kaip niekada anksčiau aktyviai.

Bet ar ne metas dukart pagalvoti ir pasverti prieš publikuojant nuotrauką ar to tikrai reikia?

Mama ir vaikas

Neseniai vieno iš lietuviškų blogų autorė (www.vienok.lt), kuri yra psichologė ir trijų vaikų mama, kaip tik svarstė apie vaikų ir asmeninio gyvenimo viešinimą tarp tinklaraštininkų. „Ar tikrai vaikų nuotraukų viešinimas ir jų gyvenimo detalių aprašymas nekenkia?”, – klausia ji. Blogerė sudėliojo sąrašą grėsmių, iškylančių vaikams, jei tėvai nevengia dalintis vaikų nuotraukomis viešai.
Dalinamės tuo sąrašu, nes jis aktualus ne tik tinklaraštininkams, bet ir kiekvienam beatodairiškai publikuojančiam vaikų nuotraukas viešoje erdvėje.

  • Kalbame apie ar rodome mažą vaiką be jo/jos sutikimo.
  • Mainome šeimos privatumą į naudą (finansinį ar simbolinį kapitalą).
  • Vaikas auga su žinojimu, kad bet kuris jo veiksmas gali būti paviešintas. Kaip yra augti su plačiai ištiražuotu savo atvaizdu? Sunku pasakyti, kaip tai veikia, jokių ilgalaikių tyrimų šiuo klausimu, matyt, dar neatlikta. Bet galime įtarti tam tikrą nesaugumą, išvaizdos sureikšminimą, neadekvačią savivertę ir savo galimybių suvokimą, tapatumo krizes ir sutrikusį sąvasties pojūtį. Daugoka.
  • Mamos ir vaiko tarpusavio santykių kokybė – ar ryšys, kuriame vaikas suvokiamas kaip „objektas“, yra tai ko norime iš santykių?
  • Su realiu gyvenimu susijęs nesaugumas – norėdami daryti įtaiką ar pakenkti Jums (visokių darbų esama), kas nors gali siekti paveikti Jus per vaiką.

Šį sąrašą papildo ir Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos specialistai. Jie papildomai išvardina pavojus, kylančius vaiko privatumui: tapatybės vagystė, elektroninis sukčiavimas, duomenų išviliojimas, elektroniniai grasinimai, patyčios, seksualinis viliojimas, elektroninis persekiojimas, neteisėtas asmens duomenų ar atvaizdo naudojimas, nepageidautini pranešimai (SPAM) ir kt.

Tarnybos atsakyme apie vaikų nuotraukų platinimą pabrėžiama, kad vaiko atvaizdo panaudojimas net ir esant abiejų tėvų sutikimui, internete paskelbtos vaiko nuotraukos ar vaizdo įrašai neturi žeminti vaiko garbės ir orumo. Bet kuriuo atveju atsakomybė už viešoje interneto erdvėje paskelbtus vaiko atvaizdus tenka pirmiausia vaiko tėvams ar globėjams, todėl už neatsakingą vaiko atvaizdo naudojimą jiems gali būti taikoma administracinė atsakomybė.

Patarimai tėvams

• Svarbu įvertinti konkrečios nuotraukos (atvaizdo) pobūdį, ar tikrai būtina ją skelbti. Kokiu tikslu tai daroma?
• Taip pat atidžiai pasirinkite socialinius tinklus, kuriuose bus skelbiamos vaiko nuotraukos.
• Kartas nuo karto peržiūrėkite savo socialinių tinkle sekėjų ir draugų sąrašą. Ar tikrai su visais jais norite palaikyti ryšį ir jiems rodyti savo ir savo vaikų asmeninio gyvenimo detales?
• Jei įmanoma nustatyti socialinio tinklo naudotojų grupę, kuri galės matyti vaiko nuotrauką.
• Taip pat siūlytina internete skelbti „prastesnės kokybės“ nuotraukas, arba nuotraukas, kurios gali būti žymimos vandens ženklais, arba pateikiamos mozaikos stiliumi, arba programiniu kodu uždrausti nuotraukų kopijavimą bei imtis kitų prieinamų nuotraukos plagiavimo apsaugos priemonių.
• Be to, vaikai gali būti fotografuojami ir filmuojami tik tinkamai apsirengę. Iš jų neturi būti šaipomasi bei kitaip žeminama jų garbė ir orumas.
• Taip pat reikia įvertinti, kokią įtaką nuotrauka ar vaizdo įrašas gali turėti vaikui augant ir keičiantis jo asmenybei.
• Nenaudokite pilno vaiko vardo su pavarde. Geriau sugalvokite jam slapyvardį. Tai suteikia daugiau anonimiškumo ir sumažina rizikas.
• Dalindamiesi vaikų nuotraukomis nesusiekite jų su vaiko vardu, gyvenamąja ar buvimo vieta, telefono numeriu ar kita asmenine informacija.
• Rekomenduotina pasiklausti paties vaiko nuomonės, jei jis sugeba ją suformuoti, ar jis sutinka ir nori, kad jo/jos nuotraukos būtų talpinamos viešoje interneto erdvėje.
• Tais atvejais, kai vaiko nuomonė skiriasi nuo tėvų nuomonės, turi būti vadovaujamasi vaiko interesais. Todėl, dėdami vaiko nuotraukas (atvaizdus) į socialinius tinklus, tėvai turi elgtis atsakingai ir pirmiausia turi atsižvelgti į geriausius vaiko interesus.
• NIEKADA nepublikuokite ir nesidalinkite vaizdais su kitų žmonių vaikais.

Svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kad tėvų sutikimas fotografuoti vaiką nereiškia, kad jie sutiko, kad vaiko nuotraukos būtų skelbiamos ir teikiamos kitiems asmenimis. Apie paskelbtą atvaizdą turi žinoti tėvai arba teisėti jų atstovai. Taip pat turi būti nurodoma, kam ta nuotrauka bus naudojama.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (105)