Kanados parlamento Bendruomenių rūmų pirmininkas Anthony Rota per klaidą Kanados parlamente „Ukrainos didvyriu“ pripažino 98 metų Jaroslavą Hunką. Iš tikrųjų J. Hunka Antrojo pasaulinio karo metais tarnavo SS pajėgose, teigia atprašymo pareikalavusi žydų žmogaus teisių gynimo organizacija „Friends of Simon Wiesenthal Center“, rašo „Reuters“.

A. Rota prisiėmė atsakomybę už tai, ką pavadino aplaidumu, ir patikino, kad iniciatyva „buvo išskirtinai jo paties“.

„Mane pasiekė informacija, dėl kurios dabar labai gailiuosi šio ankstesnio savo sprendimo“, – teigia parlamentaras ir pridūrė, kad „nuoširdžiai atsiprašo“ žydų bendruomenių.

Tiesa paaiškėjo po Ukrainos prezidento V. Zelenskio vizito, kuris dėkojo Kanadai už paramą Rusijos užpultai jo šaliai.

Po V. Zelenskio pasisakymo A. Rota pagerbė J. Hunką, šlovindamas jo kovą už Ukrainos nepriklausomybę nuo rusų. J. Hunkai parlamente susirinkusieji du kartus plojo atsistoję.

Jaroslavas Hunka (dešinėje)
Foto: AP / Scanpix

„Kai itin aktyvus antisemitizmas ir vyksta Holokausto faktų iškraipymai, glumina stebėti, kaip Kanados parlamentas ploja atsistojęs asmeniui, priklaususiam „Waffen-SS“, nacių karinei atšakai, atsakingai už žydų ir kitų tautybių žmonių žudynes. Reikalaujame paaiškinimo, kaip šis asmuo atsidūrė Kanados parlamente ir kodėl buvo pagerbtas pirmininko ir aplodismentais atsistojus“, – atsiprašymo reikalaujančiame pareiškime teigė „Friends of Simon Wiesenthal Center“.

Situacija suskubo pasinaudoti ir Rusija. Valstybinė naujienų agentūra RIA citavo Rusijos ambasadorių Kanadoje Olegą Stepanovą, kuris teigė, kad ambasada pirmadienį išsiųs laiką Kanados ministrui pirmininkui Justinui Trudeau ir notą Kanados užsienio reikalų ministerijai: „Žinoma, mes reikalaujame Kanados valdžios paaiškinimo.“

2022 metų vasarį Rusija pradėjo karą prieš Ukrainą, argumentuodama, kad šios Maskvos „specialiosios karinės operacijos tikslas“ yra denacifikuoti ir demilitarizuoti kaimyninę šalį. Vakarai tokius Rusijos argumentus smerkia kaip Kremliaus bandymą „manipuliuoti tarptautinės visuomenės nuomone“.

A. Rota savo pareiškime akcentuoja, kad niekas, įskaitant Kanados parlamentarus ir Ukrainos delegaciją, iš anksto apie jo planus nieko nežinojo.