Kaip jau skelbta, trečiadienį prie Peloponeso pusiasalio apvirto ir nuskendo laivas su migrantais. Skaičiuojama, kad žuvo mažiausiai 78 žmonės. 104 migrantai išgyveno. Nors tikslus laivo denyje buvusių asmenų skaičius nėra žinomas, JT penktadienį nurodė, kad, anot liudininkų, jis siekia nuo 400 iki 750.

JT pabėgėlių ir migracijos agentūros bendrame pranešime paragino „skubiai imtis ryžtingų veiksmų, kad būtų galima išvengti daugiau mirčių jūroje“. Agentūros tvirtino, kad valstybės turi susiburti ir šalinti spragas vykdant paieškų ir gelbėjimo operacijas Viduržemio jūroje, ir atkreipė dėmesį, jog „pareiga nedelsiant gelbėti jūroje bėdos ištiktus žmones yra svarbi tarptautinės jūrų teisės taisyklė“.

Agentūros atmetė bandymus kriminalizuoti asmenis, kurie mėgina padėti tokiose situacijose. Pranešime pabrėžiama, kad „paieškos ir gelbėjimo operacijos jūroje yra teisinis ir humanitarinis imperatyvas“.

Agentūros taip pat akcentavo, kad minėtos operacijos visuomet turėtų būti vykdomos taip, jog būtų išvengta mirčių, ir nurodė sveikinančios Graikijos iniciatyvą pradėti tyrimą pastarosios nelaimės aplinkybėms ištirti.

JT Žmogaus teisių biuras savo ruožtu kalbėjo apie siaubingą tragediją ir taip pat ragino atlikti išsamų tyrimą. Atstovas Jeremy'is Laurence'as žurnalistams sakė, kad esama būtinybės skirti dėmesio „žmonių kontrabandininkams ir užtikrinti, jog jie būtų patraukti atsakomybėn“. Atstovo teigimu, yra „daugybė klausimų, kuriuos reikia užduoti“.

Tarptautinės migracijos organizacijos (TMO) nepaprastųjų situacijų skyriaus vadovas Federico Soda tvirtino, kad naujausia tragedija dar kartą parodė, jog dabartinis požiūris į migrantų srautus Viduržemio jūroje yra netinkamas ir turi pasikeisti. Pasak jo, tenykščiai migracijos maršrutai jau kurį laiką yra pavojingiausi ir mirtingiausi visame pasaulyje.

JT pabėgėlių agentūros (UNHCR) vadovo pavaduotoja Gillian Triggs taip pat pabrėžė Europos Sąjungos (ES) įsipareigojimą Viduržemio jūroje pirmenybę teikti saugumui ir solidarumui. „Atsižvelgiant į padidėjusius pabėgėlių ir migrantų srautus Viduržemio jūroje, bendros pastangos, įskaitant didesnę visų Viduržemio jūros regiono šalių koordinaciją, solidarumą ir dalijimąsi atsakomybe... yra labai svarbios, kad būtų galima išgelbėti gyvybes“, – pranešime cituojama G. Triggs.