Trečiadienį Rusijos prezidento vaiko teisių ombudsmenė Maria Lvova-Belova, kuriai kartu su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu išduotas Tarptautinio Baudžiamojo teismo arešto orderis, turi dalyvauti Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos, kuriai kovą pirmininkauja Maskva, posėdyje.

Būtent Rusijos delegacija organizavo neformalų posėdį tema „Vaikų evakuacija iš konflikto zonų“ ir pakvietė jame dalyvauti ombudsmenę.

Jungtinė Karalystė primygtinai pareikalavo, kad posėdis nebūtų transliuojamas, savo tviterio paskyroje pranešė britų delegacija. Britų pasiuntinys taip pat asmeniškai atsisakė dalyvauti posėdyje.

„Jeigu ponia Lvova-Belova nori kažką papasakoti apie savo veiklą, tai turėtų padaryti Hagoje“, – pareiškė Jungtinės Karalystės misija.

Kaip skelbia „New York Times“, transliacijos blokavimas reiškia, kad posėdžio įrašas Jungtinių Tautų puslapyje saugomas nebus. Transliacijai reikalingas visų penkiolikos Saugumo Tarybos narių sutikimas – tiek nuolatinių, tiek laikinų.

Anot žiniasklaidos, praeitą mėnesį Kinija panašiai užkirto kelią posėdžio, skirto žmogaus teisių pažeidimams Šiaurės Korėjoje, transliacijai.

Nuolatinio Rusijos atstovo Jungtinėse Tautose pavaduotojas Dmitrijus Polianskis tviteryje rašė, kad Rusija organizuoja alternatyvią M. Lvovos-Belovos kalbos transliaciją. Jis taip pat pagrasino, kad Rusija šį atvejį vertins kaip precedentą, ir panaudos jį blokuoti Vakarų valstybių inicijuotas transliacijas.

Vakarų šalys pastaraisiais mėnesiais ne kartą organizavo posėdžių, skirtų, pavyzdžiui, Rusijos pajėgų žiaurumams Ukrainoje.

Kyslycia priminė Nebenziai apie neteisėtą Rusijos dalyvavimą JT Saugumo Taryboje

Rusijos dalyvavimas Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje ir apskritai JT Generalinėje Asamblėjoje niekada nebuvo aptartas jokiame JT lygmenyje. Tai Ukrainos nuolatinis atstovas prie JT Sergejus Kyslyčia pareiškė atsakydamas į Rusijos ambasadoriaus Vasilijaus Nebenzios žodžius spaudos konferencijoje.

„Putlerio pasiuntinys išties neleidžia faktams trukdyti jo nuomonei. Liūdnai pagarsėjęs [tuometinio Rusijos lyderio Boriso] Jelcino laiškas Kalėdų išvakarėse apie Maskvos ketinimus užgrobti Sovietų Sąjungos vietą JT Saugumo Taryboje niekada nebuvo aptartas nei Taryboje, nei Generalinėje Asamblėjoje, kaip matyti iš Tarybos ataskaitos“, – parašė S. Kyslycia tviteryje.

Diplomatas savo pranešimą iliustravo JT Saugumo Tarybos metinės ataskaitos (1991 m. birželio 16 d. - 1992 m. birželio 15 d.) kopija – dokumentu, įrodančiu, kad nėra teisinio pagrindo laikyti Rusiją SSRS įpėdine JT.

„277 puslapyje yra prierašas... „Klausimai, į kuriuos buvo atkreiptas Saugumo Tarybos dėmesys, bet kurie nebuvo svarstyti Taryboje per nagrinėjamą laikotarpį“, – teigiama Ukrainos pasiuntinio pateiktoje dokumento kopijoje.

Ataskaitoje yra toks įrašas: „1991 m. gruodžio 24 d. laišku Generalinis Sekretorius paprašė Saugumo Tarybos pirmininko atkreipti Tarybos narių dėmesį į tos pačios dienos SSRS nuolatinio atstovo laiško tekstą, kuriuo Generaliniam Sekretoriui perduodamas laiškas [...], gautas iš Rusijos Federacijos prezidento Boriso Jelcino, kuriame jis informavo Generalinį Sekretorių, kad Rusijos Federacija, remiama Nepriklausomų valstybių sandraugos šalių, tęsia SSRS narystę Jungtinėse Tautose, įskaitant Saugumo Tarybą ir visus kitus Jungtinių Tautų sistemos organus bei organizacijas“.

Pranešime B. Jelcinas prašė, kad JT vietoj pavadinimo „Sovietų Socialistinių Respublikų Sąjunga“ būtų vartojamas pavadinimas „Rusijos Federacija“.

Anksčiau J. Nebenzia, atsakydamas į „Ukrinform“ korespondento klausimą spaudos konferencijoje JT būstinėje, pareiškė, kad jo šalis yra Sovietų Sąjungos teisių perėmėja, todėl jos buvimas Jungtinėse Tautose ir JT Saugumo Taryboje yra teisėtas.

Ukraina ne kartą kėlė klausimą dėl Rusijos buvimo JT teisėtumo, nes jos narystė nenumatyta jokiame organizacijos dokumente. Tarp JT steigėjų yra JAV, Jungtinė Karalystė, Prancūzija, Kinija ir Sovietų Sąjunga, kurios taip pat yra nuolatinės Saugumo Tarybos narės. Rusijos šiame sąraše nėra.

Norint tapti JT nare, atitinkamam sprendimui turi pritarti Saugumo Taryba ir dviejų trečdalių balsų dauguma Generalinėje Asamblėjoje.

Balandžio 1 dieną prasidėjo vieną mėnesį truksiantis Rusijos pirmininkavimas JT Saugumo Tarybai.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (9)