Už vidaus rinką atsakingas Europos Komisijos narys Thierry Bretonas prieš susitikimą komentaruose žiniasklaidai paragino Europos gynybos bendroves prisitaikyti prie didelio intensyvumo konflikto Ukrainoje ir pereiti prie „karo ekonomikos“.

Pastangos apginkluoti Ukrainą gintis nuo Rusijos invazijos po daug metų trukusio išlaidų mažinimo ES gynybos viešuosius pirkimus pakreipė nauja kryptimi.

T. Bretonas sakė, kad sėkmingai padidinti gynybos produktų gamybą ES bus labai svarbu, nes valstybės narės galės papildyti savo atsargas ir toliau tiekti Ukrainai. „Turime tai daryti lygiagrečiai“, – sakė jis.

Padėti gynybos bendrovėms gauti privačių lėšų ir ES finansavimą, kad jos galėtų plėsti gamybos pajėgumus ir patenkinti didėjančią paklausą, yra vienas iš Komisijos nario tikslų.

Kaip vieną iš galimų tokio viešojo ir privačiojo sektorių finansavimo mechanizmo projektų T. Bretonas įvardijo bendrą ES šalių vykdomą didelio kiekio 155 mm artilerijos sviedinių pirkimą Ukrainai.

ES diplomatijos vadovas Josepas Borrellis, kuris taip pat planuoja dalyvauti susitikime, pritarė vasario mėnesį Estijos pateiktam pasiūlymui ES šalims sutelkti išteklius. Šis veiksmas įkvėptas Europos Komisijos vykdyto vakcinų nuo COVID-19 pirkimo.

ES iki šiol suteikė Ukrainai 3,6 mln. eurų karinės pagalbos, tačiau bendras masinis artilerijos sviedinių pirkimas išryškino gamybos iššūkius, su kuriais susiduria Europos gynybos pramonė.

Susitikime dalyvaus NATO sekretorius Jensas Stoltenbergas ir Jungtinių Tautų generalinio sekretoriaus pavaduotojas taikos operacijoms Jeanas-Pierre‘as Lacroix.