Pietryčių Azijos šalyje nuo praėjusių metų karinio perversmo ir kruvino susidorojimo su opozicija, per kurį tūkstančiai žmonių buvo įkalinti, tebesitęsia suirutė.

Buvusi JK ambasadorė Vicky Bowman, Australijos patarėjas ekonomikos klausimais Seanas Turnellis ir japonų žurnalistas Toru Kubota „bus paleisti Nacionalinės dienos proga“, aukštas pareigūnas sakė AFP.

Visi trys bus deportuoti, teigė chunta, nenurodydama konkrečios datos.

Trys autobusai išvažiavo pro pagrindinius didžiulio kolonijinių laikų kalėjimo vartų netrukus po 15.00 val. vietos laiku (8.30 val. Grinvičo laiku) ir pravažiavo pro lauke laukiančią maždaug 200 žmonių minią, sakė AFP žurnalistas.

Viena moteris, kuri nenorėjo pasakyti savo vardo bijodama represijų, sakė, kad laukia savo vyro, kuris buvo įpusėjęs trejų metų kalėjimo bausmę už pasipriešinimo karinei valdžiai skatinimą. „Anksčiau jis buvo USDP (kariuomenės remiamos politinės partijos) šalininkas. Po perversmo jis prisijungė prie protestų. Labai juo didžiuojuosi“, – sakė ji.

Iš viso į laisvę bus paleisti 5 774 kaliniai, „įskaitant apie 600 moterų“, sakė chuntos pareigūnas, patikslindamas anksčiau skelbtą skaičių – apie 700 moterų.

Trys buvę nušalintos Aung San Suu Kyi vyriausybės ministrai ir sulaikytas JAV ir Mianmaro pilietis Kyaw Htay Oo taip pat bus paleisti, sakė chuntos pareigūnas.

Pareiškime, kuriuo skelbiama amnestija, chunta nenurodė, kiek iš tų, kuriems suteikta malonė, buvo suimti per kariuomenės vykdomą susidorojimą su disidentais.

2002–2006 metais ambasadore dirbusi V. Bowman kartu su vyru rugpjūčio mėnesį buvo sulaikyta dėl to, kad nedeklaravo, jog gyvena kitu adresu nei nurodyta jos užsieniečio registracijos pažymėjime. Vėliau jie buvo įkalinti metams. Jos vyras, žymus Mianmaro menininkas Htein Lin, taip pat bus paleistas, sakė kariuomenės pareigūnas.

S. Turnellis dirbo Mianmaro civilinės lyderės Suu Kyi patarėju, kai buvo sulaikytas netrukus po 2021 metų vasario perversmo. Rugsėjį uždaras chuntos teismas jį ir Suu Kyi pripažino kaltais dėl Valstybės paslapčių įstatymo pažeidimo ir nuteisė abu po trejus metus kalėjimo.

26 metų T. Kubota buvo sulaikytas liepos mėnesį šalia antivyriausybinio mitingo Jangone kartu su dviem Mianmaro piliečiais ir įkalintas 10-čiai metų. Šaltinis Japonijos ambasadoje Mianmare AFP sakė, kad chuntos valdžia „informavo, jog T. Kubota šiandien bus paleistas“ ir kad „šiandien pat“ išvyks į Japoniją.

Jis buvo penktasis užsienio žurnalistas, sulaikytas Mianmare po JAV piliečių Nathano Maungo ir Danny Fensterio, lenko Roberto Bociagos ir japono Yuki Kitazumi – visi jie vėliau buvo paleisti ir deportuoti.

UNESCO duomenimis, po perversmo buvo suimta mažiausiai 170 žurnalistų, o beveik 70 jų vis dar yra sulaikyti.