Lenkijos užsienio reikalų ministerija iš pradžių nurodė, kad raketa buvo „pagaminta Rusijoje“, bet, kaip pranešė „The Guardian“ diplomatinis redaktorius Patrickas Wintouras, rusiškų raketų, pavyzdžiui, S-300 raketų „žemė-oras“, turi ir Ukraina.

JAV prezidentas Joe Bidenas, remdamasis informacija apie raketos trajektoriją, trečiadienį pareiškė, kad „mažai tikėtina“, kad raketa, pataikiusi į Lenkijos kaimą netoli sienos su Ukraina, buvo paleista iš Rusijos teritorijos.

Andrzejus Duda

Po skubaus susitikimo su pasaulio lyderiais Balyje vykstančio Didžiojo dvidešimtuko (G20) aukščiausiojo lygio susitikimo metu J. Bidenas žurnalistams sakė, kad yra „preliminarios informacijos“, prieštaraujančios prielaidoms, jog raketą, sukėlusią sprogimą Pševoduve, paleido Rusija.

JAV prezidentas pažymėjo, kad incidento tyrimas tebevyksta.

Pasaulio lyderiai „visiškai vieningai“ palaiko NATO narę Lenkiją, jai atliekant sprogimo tyrimą, sakė J. Bidenas, užtikrindamas, kad „mes tiksliai išsiaiškinsime, kas įvyko“.

Joe Bidenas

Yra požymių, kad raketa, pataikiusi į kaimą Lenkijos rytuose, buvo Ukrainos priešlėktuvinė raketa, sakė JAV prezidentas J. Bidenas.

Teigiama, kad per skubų posėdį, vykusį greta Didžiojo dvidešimtuko (G20) viršūnių susitikimo Balyje, J. Bidenas kalbėjo apie sistemos S-300 raketą.

Lenkijos užsienio reikalų ministerijos duomenimis, antradienį 15.40 val. (14.40 Grinvičo laiku) raketa pataikė į ūkį Pševoduve, maždaug už 6 km nuo sienos su Ukraina, ir žuvo du žmonės.

Varšuva anksčiau patvirtino, kad raketa buvo pagaminta Rusijoje, tačiau sakė, kad vis dar neaišku, kas ją paleido. Tiek Ukraina, tiek Rusija naudoja sovietų gamybos raketas, Maskvai toliau kariaujant su kaimynine šalimi.

Rusijos ambasadorius buvo iškviestas pateikti „neatidėliotinų išsamių paaiškinimų“, o po skubaus nacionalinio saugumo tarybos posėdžio buvo paskelbta padidinta kariuomenės parengtis, pranešė Lenkijos valdžios institucijos.

J. Bidenas telefonu kalbėjosi su Lenkijos prezidentu Andrzejumi Duda ir pasiūlė „visokeriopą JAV paramą ir pagalbą Lenkijos tyrimui“, pranešė Baltieji rūmai.

Abu lyderiai susitarė „palaikyti glaudžius ryšius, kad būtų galima nuspręsti dėl tolesnių reikiamų žingsnių tyrimo eigoje“.

NATO įsipareigojimai

Solidarumą su Lenkija išreiškė Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Rishis Sunakas, Vokietijos kancleris Olafas Scholzas ir Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas – visi NATO valstybių narių vadovai.

Lenkiją saugo NATO įsipareigojimas kolektyvinei gynybai – įtvirtintas NATO steigimo sutarties 5 straipsnyje – tačiau aljanso atsakui didelę įtaką greičiausiai turės tai, ar incidentas buvo atsitiktinis, ar tyčinis.

J. Bidenas taip pat kalbėjosi su NATO vadovu Jensu Stoltenbergu apie sprogimą Lenkijoje, o trečiadienį aljanso valstybių ambasadoriai planuoja surengti neeilinį susitikimą.

Europos Sąjungos vadovas Cherles‘as Michelis sakė esąs „sukrėstas“, o JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas pažadėjo „artimiausiomis dienomis toliau glaudžiai koordinuoti veiksmus, kol vyks tyrimas ir mes nuspręsime dėl atitinkamų tolesnių žingsnių“.

Kaip reagavo pasaulis

Lenkija padidino savo karinę parengtį po to, kai šalies prezidentas Andrzejus Duda pareiškė, kad tai „greičiausiai“ buvo Rusijoje pagamintos raketos smūgis.

Štai keletas svarbiausių kitų valstybių reakcijų:

JAV

Baltieji rūmai pranešė, kad JAV prezidentas Joe Bidenas trečiadienį su sąjungininkais surengė „skubią apskritojo stalo diskusiją“ raketos smūgiui aptarti.

Skubiai surengtame pasitarime Balyje dalyvavo ir Europos Sąjungos bei visų Didžiojo septyneto (G-7) šalių – Jungtinės Karalystės, Kanados, Prancūzijos, Vokietijos, Italijos, Japonijos ir JAV – vadovai, atvykę į Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikimą.

Anksčiau J. Bidenas paskambino A. Dudai.

Abu lyderiai „pasakė, kad jie ir jų komandos turėtų palaikyti glaudžius ryšius, kad būtų nustatyti atitinkami tolesni žingsniai vykstant tyrimui“, teigė Baltieji rūmai.

Kalbėdamas su žurnalistais Balyje JAV lyderis sakė, kad Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės „tiksliai išsiaiškins, kas įvyko“ Lenkijoje.

Jis taip pat nurodė, kad „mažai tikėtina“, jog raketa buvo paleista iš Rusijos teritorijos.

Ukraina

Ukrainos, kuri nuo vasario kovoja su žiauria Rusijos invazija, prezidentas Volodymyras Zelenskis telefonu pareiškė užuojautą A. Dudai.

„Apsikeitėme informacija ir aiškinamės visus faktus“, – tviteryje parašė jis.

Užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba atmetė „sąmokslo teoriją“, kad raketą galėjo paleisti Ukrainos oro gynyba.

Joe Bidenas, Olafas Scholzas, Pedro Sánchezas, Emmanuelis Macronas, Rishi Sunakas, Justinas Trudeau
Foto: dpa / Scanpix

Rusija

Gynybos ministerija Maskvoje atmetė pranešimus, kad Lenkijoje nukrito Rusijos pajėgų paleistos raketos.

„Lenkijos žiniasklaidos ir pareigūnų pareiškimai apie Rusijos raketų smūgį į Lenkijos teritoriją yra sąmoninga provokacija, kuria siekiama eskaluoti situaciją“, – platformoje „Telegram“ pareiškė ministerija.

„Rusijos šaunamoji galia nesudavė jokių smūgių šioje vietovėje“, – priduriama pareiškime.

Vokietija

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas išreiškė solidarumą su Lenkijos prezidentu.

„Kancleris ką tik paskambino Lenkijos prezidentui Dudai ir pareiškė užuojautą... Vokietija glaudžiai palaiko mūsų NATO partnerę Lenkiją“, – tviteryje rašė O. Scholzo atstovas spaudai.

Jungtinė Karalystė

NATO narės JK naujasis premjeras Rishi Sunakas paskambino A. Dudai ir išreiškė „solidarumą“, pranešė Dauningo gatvė.

„Ministras pirmininkas pasiūlė visą reikiamą pagalbą, kad būtų skubiai nustatyta, kas nutiko“, – priduriama pranešime.

Prancūzija

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas dėl pranešimų apie Lenkijoje nukritusią raketą paragino Indonezijoje vykstančiame G-20 vadovų susitikime surengti derybas, prieš Baltiesiems rūmams paskelbiant apie apskritojo stalo diskusiją naujienų agentūrai AFP pranešė jo biuras.

Prancūzijos Nacionalinėje Asamblėjoje valstybės sekretorė Sonia Backes deputatams perdavė ministrės pirmininkės Elisabeth Borne pranešimą.

„Vyriausybė kartu su mūsų sąjungininkais lenkais labai atidžiai stebi padėtį vietoje, – sakoma jame. – Bet kuriuo atveju Lenkija gali tikėtis Prancūzijos solidarumo.“

Europos Sąjunga

Europos Sąjungos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Charles'is Michelis teigė, kad jį „sukrėtė“ pranešimai apie smūgį.

„Mano užuojauta šeimoms“, – parašė jis tviteryje.

„Esame kartu su Lenkija. Palaikau ryšius su Lenkijos valdžios institucijomis, Europos Vadovų Tarybos nariais ir kitais sąjungininkais“, – pridūrė jis.

Jungtinės Tautos

JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas antradienį įspėjo, kad „absoliučiai būtina“ vengti karo Ukrainoje eskalavimo po to, kai per mirtiną raketos smūgį NATO narėje Lenkijoje žuvo du žmonės.

„Generalinis sekretorius yra labai susirūpinęs dėl pranešimų apie Lenkijos teritorijoje sprogusią raketą, – sakė JT vadovas, pasak jo atstovo spaudai Farhano Haqo. – Absoliučiai būtina vengti karo Ukrainoje eskalavimo.“

Čekija

Čekijos ministras pirmininkas Petras Fiala tviteryje parašė, kad po raketos smūgio susisiekė su savo Lenkijos kolega.

„Esame pasirengę derinti tolesnius veiksmus su savo draugais lenkais“, – sakė jis.