Kelionė susitikti su prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu bus jautri, nes Turkija ir Vengrija yra paskutinės iš 30 NATO šalių, kurios turi ratifikuoti stojimo protokolus, kad Suomija ir Švedija taptų naujomis Aljanso narėmis.

Juos turi ratifikuoti visos NATO narės. Tačiau spalio pradžioje R. T. Erdoganas perspėjo, kad jo šalis nepatvirtins šių dviejų šalių narystės, kol nebus ištesėti Ankarai „duoti pažadai“.

Gegužę Švedija ir Suomija drauge pateikė paraiškas įstoti į NATO, po Rusijos invazijos į Ukrainą nutarusios atsisakyti ilgametės nesijungimo prie karinių blokų politikos.

Šiaurės šalys tikėjosi, kad įstojimo procesas truks neilgai, tačiau Turkija jį užvilkino, ėmusi prieštarauti jų narystei.

Turkija jau seniai kaltina šias dvi šalis, ypač Švediją, teikiant prieglobstį kurdų kovotojams iš uždraustos Kurdistano darbininkų partijos (PKK).

Birželį trys šalys pasiekė susitarimą, į kurį įtraukė nuostatų dėl, be kita ko, ekstradicijos ir dalijimosi informacija, atvėrusį kelią NATO oficialiai pakviesti Švediją ir Suomiją įstoti į Aljansą.

J. Stoltenbergas, kalbėdamas spaudos konferencijoje po to, kai NATO būstinėje priėmė Rumunijos ministrą pirmininką, pasidžiaugė, kad Stokholmas ir Helsinkis dabar palaiko „glaudžius ryšius“ su Ankara „visais lygmenimis“.

Jis sakė: „Artimiausiu metu pats vyksiu į Stambulą susitikti su prezidentu Erdoganu.“

Naujasis Švedijos ministras pirmininkas Ulfas Kristerssonas (Ulfas Kristersonas) irgi ketina surengti vizitą į Turkiją artimiausiomis dienomis.

J. Stoltenbergas taip pat sakė, kad Vengrija „aiškiai pareiškė“, jog jos parlamentas nubalsuos dėl Suomijos ir Švedijos stojimo protokolų ratifikavimo per artimiausią mėnesį.

„Esu įsitikinęs, kad visos sąjungininkės ratifikuos prisijungimo protokolą“, – sakė jis.

Netiesiogiai perspėdamas Rusiją NATO vadovas pridūrė, kad saugumo garantijos, suteiktos Suomijai ir Švedijai, kol vyksta jų narystės ratifikavimo procesas, galioja ir toliau.

„Jei būtų daromas spaudimas Suomijai ir Švedijai, neįsivaizduojama, kad NATO sąjungininkės tiesiog stovėtų nuošalyje ir nereaguotų. Taigi mes reaguosime, jei bus daromas koks nors spaudimas Suomijai ir Švedijai“, – kalbėjo jis.

Šaltinis
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją