Susitarimas buvo sudarytas spalio 6 dieną, kai Irano pirmasis viceprezidentas Mohammadas Mokhberas, du aukšto rango pareigūnai iš galingosios Irano revoliucinės gvardijos ir vienas Aukščiausiosios nacionalinio saugumo tarybos pareigūnas apsilankė Maskvoje deryboms su Rusija dėl ginklų tiekimo.

„Rusai prašė daugiau dronų ir Irano padidinto tikslumo balistinių raketų, ypač „Fateh“ ir „Zolfaghar“ klasės“, – sakė vienas iš Irano diplomatų, kuris buvo informuotas apie kelionę.

Tai patvirtino informuotas Vakarų pareigūnas, sakydamas, kad tarp Irano ir Rusijos sudarytas susitarimas dėl trumpojo nuotolio balistinių raketų „žemė-žemė“, įskaitant „Zolfaghar“, tiekimo.

Vienas iš bepiločių orlaivių, kuriuos Iranas sutiko tiekti, yra „Shahed-136“ – trikampio formos ginklas, naudojamas kaip „kamikadzės“ tipo puolamasis „oras-žemė“ orlaivis. Jis neša nedidelę kovinę galvutę, kuri sprogsta smūgio metu.

„Fateh-110“ ir „Zolfaghar“ yra Irano trumpojo nuotolio balistinės raketos „žemė-žemė“, galinčios smogti taikiniams 300-700 km atstumu.

Irano diplomatas atmetė Vakarų pareigūnų teiginius, kad tokie perdavimai pažeidžia 2015 metų JT Saugumo Tarybos rezoliuciją.

„Kur jie naudojami – ne pardavėjo problema. Mes nesame kurioje nors Ukrainos krizės pusėje kaip Vakarai. Mes norime, kad krizė būtų užbaigta diplomatinėmis priemonėmis“, – sakė diplomatas.

JAV valstybės departamentas konstatavo, kad Irano dronai buvo panaudoti pirmadienį per ataką Ukrainos sostinėje Kyjeve, rytinio piko metu. Baltųjų rūmų atstovė spaudai Karinne Jean-Pierre taip pat apkaltino Teheraną melu, kai šis pareiškė, kad Rusija Ukrainoje nenaudoja Irano dronų.

Vienas Europos diplomatas sakė, kad, jo šalies vertinimu, Rusijai sunkiau pačiai pasigaminti ginklų dėl jos pramonės sektoriui taikomų sankcijų, todėl ji renkasi importą iš tokių partnerių kaip Iranas ir Šiaurės Korėja. „Dronai ir raketos yra logiškas kitas žingsnis“, – sakė jis.

Žiniasklaida: Iranas siunčia į Krymą instruktorius, kurie apmoko rusų pajėgas naudotis dronais

Iranas, anot žiniasklaidos, nusiuntė instruktorius į Rusijos aneksuotą Juodosios jūros Krymo pusiasalį, kad apmokytų rusų pajėgas naudotis iranietiškais dronais. Apie tai antradienį pranešė „New York Times“, remdamasis dabartiniais ir buvusiais pareigūnais, susipažinusiais su konfidencialia informacija.

Irano instruktoriai esą padeda rusams spręstis problemas, iškylančias naudojant iš Irano įsigytą dronų flotilę. Tai dar vienas didėjančio artumo tarp Irano ir Rusijos ženklas nuo Rusijos invazijos į Ukrainą prieš aštuonis mėnesius.

Rusų pajėgos praėjusiomis dienomis aktyviau naudojo iraniečių gamybos dronus „Shahed-136“, nukreipdamos juos į Ukrainos energetikos sektorių, o taip pat miestus. Tačiau ir Maskva, ir Teheranas neigia dronų sandorį. Tai, kad Rusija naudoja Irano dronus, anot Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio, rodo Maskvos bankrotą.

Pasak „New York Times“, Irano instruktoriai dirba Rusijos karinėje bazėje Kryme, kur dislokuoti iš Irano gauti dronai. Instruktoriai esą priklauso Irano revoliucinei gvardijai, kurią JAV įvardija teroristine organizacija.

Irano instruktorių nusiuntimas sutampa su suintensyvėjusiu dronų naudojimu Ukrainoje. Tai esą rodo stipresnį Irano įsitraukimą į karą. Irano instruktoriai, anot pareigūnų, yra toli nuo fronto. Jų uždavinys yra išmokyti rusus, kaip leisti dronus. Nėra žinoma nei kiek instruktorių nusiųsta, nei tai, ar jie patys valdo dronus.

Buvęs aukštas Pentagono ir CŽV pareigūnas Mickas Mulroy‘is laikraščiui sakė: „Dronų ir instruktorių nusiuntimas į Ukrainą smarkiai įtraukė Iraną į karą Rusijos pusėje ir tiesiogiai įpainiojo Teheraną į operacijas, per kurias žuvo ir buvo sužeisti civiliai“. Net jei tai tik instruktoriai ir taktiniai konsultantai, tai esą reikšminga. Nes tyčinės atakos prieš civilinius taikinius yra karo nusikaltimas, pabrėžė M. Mulroy‘is.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (5)