Visgi išaugęs pabėgėlių srautas kursto įtampą šalyje, o tai sukėlė poreikį šį klausimą aptarti valstybių vadovų lygmeniu. Į Kazachstaną jau yra pabėgę daugiau nei 100 tūkst. rusų.

Kylant atvykstančiųjų skaičiui, įdomų eksperimentą atliko vienas šalies tinklaraštininkas, kurio vaizdo įrašas buvo paskelbtas „Telegram“ kanaluose.

Du Rusijos piliečiai, kurie paspruko iš savo tėvynės, vengdami mobilizacijos, teigė nenorintys žūti „ne savo kare.“ O kai tinklaraštininkas jų paklausė, ar jie mano, kad Krymas ir Donbasas yra Ukrainos teritorija, vyrai pradėjo išsisukinėti.

Okupuotas teritorijas jie vadino „jų gyventojų žemėmis“. Įdomiausia, kad į klausimą, kam priklauso Pavlodaro miestas, irgi buvo atsakyta „tolerantiškai ir išsisukinėjančiai“.

Galiausiai rusai visgi susivokė, kad Pavlodaras įsikūręs Kazachstane. Jiems teko nervingai teisintis, kad neva bijojo prieš kamerą atsakinėti į tokius provokuojančius klausimus.

Per savaitę nuo Rusijos prezidento Vladimiro Putino paskelbtos dalinės mobilizacijos pradžios į Kazachstaną atvyko apie 98 tūkst. rusų, antradienį pranešė Kazachstano pareigūnai.

Rusijos vyrams, norintiems išvengti šaukimo kariauti Ukrainoje, toliau bėgant į kaimynines šalis sausumos ir oro keliais, Kazachstanas ir Sakartvelas, buvusios Sovietų Sąjungos respublikos, yra populiariausios kryptys tiems, kas keliauja automobiliais, dviračiais ar pėsčiomis.

Suomijos ir Norvegijos vizas turintys asmenys taip pat atvyksta sausuma. Lėktuvų bilietai į užsienį buvo greitai išparduoti, nepaisant išaugusių kainų.

Rusijos gynybos ministerija teigė, kad į kariuomenę bus pašaukta tik apie 300 tūkst. žmonių, turinčių ankstesnės kovinės ar kitokios karinės patirties, tačiau iš įvairių Rusijos regionų gauta pranešimų, kad į kariuomenę imami vyrai, neatitinkantys šių kriterijų. Tai pakurstė nuogąstavimus, kad šaukimas gali būti daug didesnio masto, ir į oro uostus bei pasienio punktus plūsta būriai įvairaus amžiaus ir kilmės vyrų.

Kazachstano vidaus reikalų ministras Maratas Akhmetzhanovas skelbdamas sieną kertančių rusų skaičių teigė, kad valdžios institucijos nesiųs namo tų, kurie vengia šaukimo, nebent jie būtų įtraukti į tarptautinį ieškomų asmenų sąrašą dėl kriminalinių kaltinimų.

Kazachstano prezidentas Kasymas-Žomartas Tokajevas nurodė savo vyriausybei padėti rusams, atvykstantiems į jo šalį „dėl dabartinės beviltiškos padėties“.

„Turime jais pasirūpinti ir užtikrinti jų saugumą. Tai politinis ir humanitarinis klausimas. Pavedžiau vyriausybei imtis būtinų priemonių“, – sakė K.-Ž. Tokajevas ir pridūrė, kad Kazachstanas dėl šios situacijos kalbėsis su Rusija.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (6)