„Ekscelencija, žinau, kad šiandien ne laikas karui“, – sakė N. Modi V. Putinui Samarkande, abiem lyderiams pradėjus savo pirmąjį susitikimą akis į akį nuo Rusijos karo Ukrainoje pradžios.

Filmuotą medžiagą iš jųdviejų derybų Uzbekistano mieste Samarkande vykstančio Šanchajaus bendradarbiavimo organizacijos (ŠBO) viršūnių susitikimo kuluaruose parodė Indijos visuomeninis transliuotojas „Doordashan“.

Indija vengia stoti į kurią nors pusę dėl Rusijos karo Ukrainoje, iš dalies dėl jos priklausomumo nuo Maskvos kaip savo pagrindinės ginklų tiekėjos, nuolat tvyrant įtampai pasienyje su kaimyninėmis Kinija ir Pakistanu.

Vis dėlto pietinės Azijos valstybė pirmą kartą balsavo prieš Rusiją šiuo klausimu per procedūrinį balsavimą, vykusį praėjusią savaitę Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryboje, kuris leido Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui kreiptis į instituciją per vaizdo ryšį.

Indija taip pat atidėjo bendrą sraigtasparnių gamybą ir sustabdė dar vienus planus: iš Rusijos įsigyti apie 30 naikintuvų.

N. Modi penktadienį pabrėžė „demokratijos, diplomatijos ir dialogo“ svarbą.

Indų premjeras pridūrė, kad jie aptars, „kaip judėti pirmyn taikos keliu“.

V. Putinas savo ruožtu N. Modi pareiškė norintis, kad karas Ukrainoje baigtųsi kaip galima greičiau, ir suprantantis, kad Indija nerimauja dėl kovų.

„Žinau jūsų poziciją dėl konflikto Ukrainoje, jūsų susirūpinimą... Padarysime viską, kad jis kuo greičiau baigtųsi“, – sakė V. Putinas.

„Deja, kaip tik priešinga pusė, Ukrainos vadovybė, paskelbė atmetanti derybų procesą ir pareiškė, kad savo tikslų nori siekti karinėmis priemonėmis, mūšio lauke“, – sakė V. Putinas.

Erdoganas ragina „kuo greičiau“ nutraukti karą

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas penktadienį regiono viršūnių susitikimui, kuriame dalyvauja ir Rusijos lyderis V. Putinas, pasakė norintis, kad karas Ukrainoje „kuo greičiau“ pasibaigtų.

R. T. Erdoganas, pasinaudodamas savo gerais darbiniais santykiais su Maskva, bando įtikinti V. Putiną Turkijoje surengti tiesiogines derybas su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu dėl ugnies nutraukimo.

Šanchajaus bendradarbiavimo organizacijos (ŠBO) viršūnių susitikime Uzbekistano mieste Samarkande R. T. Erdoganas sakė, kad Turkija deda diplomatines pastangas karui užbaigti.

„Dedame pastangas, kad kuo greičiau diplomatija užbaigtume konfliktus Ukrainoje“, – sakė jis.

R. T. Erdoganas taip pat atkartojo V. Putino susirūpinimą, kad pagal susitarimą, kuriam tarpininkavo Jungtinės Tautos ir Turkija, iš Ukrainos gabenami grūdai nepasiekia besivystančių šalių tokiu mastu, kaip turėtų.

„Nuoširdžiai stengiamės, kad grūdai būtų pristatyti tiems, kam jų reikia labiausiai, ypač savo broliams ir seserims Afrikoje“, – sakė turkų lyderis.

NATO narė Turkija karo Ukrainoje metu tiekia ginklus Kyjivui, bet tuo pačiu stengiasi didinti prekybą su Rusija.

R. T. Erdoganas tvirtina, kad tokios „subalansuotos“ pozicijos reikia, nes Turkija yra labai priklausoma nuo energijos tiekimo iš Rusijos.