Kalbėdamas Kijeve, kur šiuo metu gyvena, Ilja Ponomariovas teigė manantis, kad šeštadienio vakaro sprogimą surengė Nacionalinė respublikonų armija, kuri, jo teigimu, yra pogrindinė Rusijos grupuotė, siekianti nuversti V. Putino režimą, rašo „The Guardian“. Rusijos komentatoriai dėl šio išpuolio kaltina Ukrainą, bet Kijevas griežtai neigia prie jo prisidėjęs.

„Šiuos veiksmus, kaip ir daugelį kitų pastaraisiais mėnesiais Rusijos teritorijoje surengtų partizaninių akcijų, įvykdė Nacionalinė respublikonų armija“, – sakė V. Ponomariovas. Apie tai jis kalbėjo per vieną laidą televizijoje „Vasario rytas“ – rusų kalba transliuojančiame opozicijos kanale, kurį anksčiau šiais metais jis pats įkūrė Kijeve.

„Praėjusią naktį netoli Maskvos įvyko svarbus įvykis. Ši ataka atveria naują Rusijos pasipriešinimo putinizmui puslapį. Naują, bet ne paskutinį“, – pridūrė jis.

I.Ponomariovas sakė, kad partizanai Rusijoje yra pasirengę surengti daugiau panašių atakų prieš aukšto rango taikinius, susijusius su Kremliumi, įskaitant pareigūnus, oligarchus ir Rusijos saugumo tarnybų narius.

Buvęs deputatas perskaitė tariamą Rusijos respublikonų armijos manifestą: „Mes skelbiame, kad prezidentas Putinas yra valdžios uzurpatorius ir karo nusikaltėlis, kuris pakeitė Konstituciją, pradėjo brolžudišką karą tarp slavų tautų ir pasiuntė Rusijos karius į neabejotiną ir beprasmišką mirtį“.

Ilja Ponomariovas

„Skurdas ir karstai vieniems, rūmai kitiems – tai jo politikos esmė. Mes tikime, kad pilietinių teisių netekę žmonės turi teisę sukilti prieš tironus. Mes nuversime ir sunaikinsime Putiną!“

I.Ponomariovo nesantaika su V. Putinu yra gerai žinoma. Jo pareiškimai, jog Rusijoje veikia aktyvus vietinis pogrindinis judėjimas, siekiantis žudyti žymius karo šalininkus, reikštų dramatišką eskalaciją, jei yra teisingi. Gali būti, kad tai sukels Kremliaus įniršį – nors nebūtinai jį įtikins, spėja „The Guardian“.

Tariamame manifeste teigiama, kad Rusijos vyriausybė ir regionų administracijos yra V. Putino „bendrininkės“.

„Tie, kurie neatsisakys savo valdžios, bus mūsų sunaikinti“, – sakoma jame.

Kitais taikiniais įvardijami korumpuoti verslininkai, Kremliaus ir jo karo nesmerkiančių asmenų namai bei nuosavybė, „jėgos struktūrų darbuotojai“. Kariniai kroviniai ir iš jų besipelnantys asmenys taip pat bus nušluoti, pažymima jame.

Pareiškime žadama, kad Rusijos respublikonų armija nesitaikys į civilius gyventojus. Darja Dugina jame apibūdinama kaip teisėtas taikinys ir „ištikima savo tėvo, rėmusio genocidą Ukrainoje, bendražygė“. „Ji buvo balsas, raginęs smurtauti ir žudyti“ Rusijos okupuotose Ukrainos teritorijose, teigiama jame.

Delfi primena, kad Rusijos filosofo A. Dugino, kurio ultranacionalistinės idėjos, kaip manoma, padarė didelį poveikį autoritarinio prezidento Vladimiro Putino politikai, duktė šeštadienį žuvo per automobilio sprogdinimą netoli Maskvos.

29 metų Darjos Duginos vairuojamas jos tėvui priklausantis automobilis „Toyota Land Cruiser“ buvo susprogdintas apie 21 val. vietos (ir Lietuvos) laiku netoli Didžiųjų Viaziomų gyvenvietės, maždaug už 40 km nuo Maskvos, jai grįžtant namo iš vieno festivalio netoli sostinės. Tyrimų komiteto Maskvos srities padalinys nurodė, kad automobilyje buvo padėtas sprogstamasis įtaisas.

Kaip praneša britų visuomeninis transliuotojas BBC, A. Duginas ir jo duktė buvo pakviesti kaip garbės svečiai į festivalį „Tradicija“ Zacharovo dvare, kur kadaise gyveno iškilus rusų poetas Aleksandras Puškinas. „Rusiškojo pasaulio“ idėją propaguojantis filosofas šiame renginyje, kuris apibūdinamas kaip „šeimų festivalis meno mėgėjams“, skaitė paskaitą.

Darja Dugina iš renginio išvažiavo tėvo automobiliu, o A. Duginas tik paskutinę minutę nusprendė išvykti kita mašina, todėl manoma, kad būtent jis galėjo būti pagrindinis sprogdinimo taikinys, sakoma BBC pranešime.

Tyrimų komitetas pradėjo incidento baudžiamąjį tyrimą, bet kol kas jokie įtariamieji nebuvo įvardyti.

Atsakomybės už sprogdinimą kol kas niekas neprisiėmė.

Tuo metu Rytų Ukrainos prorusiškų separatistų įkurtos apsišaukėliškos Donecko „liaudies respublikos“ lyderis Denisas Pušilinas pareiškė, kad „ukrainiečių teroristinis režimas mėgino nužudyti Aleksandrą Duginą“.

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova per platformą „Telegram“ parašė, jog „jeigu ukrainiečių teorija bus patvirtinta... – ir tai turi būti patvirtinta kompetentingų organų – tai prilygs Kyjivo režimo valstybiniam terorizmui“.

Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio biuro vadovas Mychaila Podoliakas savo ruožtu sekmadienį paneigė, kad Kyjivas yra kaip nors susijęs su šia ataka.

„Pabrėžiu, kad Ukraina, be abejo, su tuo niekaip nesusijusi, nes mes – ne nusikalstama valstybė, kokia yra Rusijos Federacija, ir juo labiau ne teroristinė valstybė“, – duodamas interviu ukrainiečių televizijai sakė M. Podoliakas.

Anot jo, Rusijoje prasideda „vidinis byrėjimas“, kai įvairios politinės jėgos pradeda kovoti tarpusavyje, siekdamos sustiprinti savo pozicijas, jeigu dabartinis Kremliaus režimas pasikeistų.

D. Dugina, nacionalistinės pakraipos televizijos „Cargrad“ apžvalgininkė, kaip ir jos tėvas aktyviai palaikė Rusijos invaziją į Ukrainą.

„Daša, kaip ir jos tėvas, visuomet buvo priešpriešos su Vakarais priešakyje“, – sekmadienį pareiškė „Cargrad“.

Liepą Jungtinė Karalystė įtraukė D. Duginą į Rusijos piliečių, kuriems taikomos sankcijos, sąrašą – dėl įtariamo dezinformacijos apie Ukrainą skleidimo.

Tuo metu 60-metis A. Duginas seniai pasisako už teritorijų, kuriose gyvena daug rusakalbių, suvienijimą į didžiulę naują Rusijos imperiją. Jis uoliai palaikė Maskvos karinius veiksmus Ukrainoje.

Vakarų šalys A. Duginui sankcijas įvedė dar 2014 metais už jo palaikymą Rusijos įvykdytai Krymo aneksijai.