„Po ukrainiečių klouno pasisakymo dar vienais nacistiniais paistalais apie Rusijos piliečius pasidalino ir tetulytė iš Estijos... Taip ir norisi jai priminti žodžius: „Tai, kad esate laisvi, ne jūsų nuopelnas, o mūsų nebaigtas darbas“, – socialiniame tinkle „VKontakte“ parašė Rusijos Federacijos Saugumo tarybos vadovo pavaduotojas.

Estijos ministrė pirmininkė Kaja Kallas pareiškė, kad Europos Sąjungos valstybės turėtų nebeišduoti turistinių vizų Rusijos piliečiams.

„Pakaks rūpintis Rusijos piliečių vizomis. Galimybė lankytis Europoje – tai privilegija, o ne viena iš žmogaus teisių. Susisiekimo oru su Rusija nėra. Tai reiškia, kad, kol Šengeno šalys išduoda tas vizas, visas sunkumas gula ant Rusijos kaimynių pečių (Suomija, Estija, Latvija – vieninteliai atvykimo taškai). Metas užbaigti su turizmu iš Rusijos“, – sakė K. Kallas.

Aršiai sureagavo ir propagandistas Dmitrijus Solovjovas.

„Naujasis europietiškas nacizmas – tai rusofobijos, didybės manijos ir nevisavertiškumo komplekso kokteilis“, – D. Medvedevui antrino jis.

O Rusijos Federacijos Tarybos deputatas Vladimiras Džabarovas pareiškė, kad „privilegija yra tai, kad estams iš viso leista gyventi savo valstybėje“.

Ragina Europą nebeišduoti turistinių vizų Rusijos piliečiams

Estijos ir Suomijos vyriausybių vadovės pasiūlė kitoms Europos šalims nebeišduoti turistinių vizų Rusijos piliečiams, nes jie esą neturėtų atostogauti Europoje, kol Maskva kariauja prieš Ukrainą.

Estijos ministrė pirmininkė K. Kallas antradienį per „Twitter“ parašė, kad „lankymasis Europoje yra privilegija, o ne žmogaus teisė“ ir kad „dabar atėjo laikas nutraukti turizmą iš Rusijos“.

Išvakarėse jos kolegė suomė Sanna Marin visuomeniniam transliuotojui YLE sakė, jog „neteisinga, kad tuo metu, kai Rusija vykdo agresyvų, brutalų agresijos karą Europoje, rusai gali normaliai gyventi, keliauti po Europą, turistauti“.

Estija ir Suomija ribojasi su Rusija ir priklauso Europos Sąjungai, uždariusiai oro susisiekimą su Rusija, šiai įsiveržus į Ukrainą. Tačiau rusai tebegali keliauti sausuma į abi šalis, o paskui, panašu, skrenda į kitas Europos šalis.

Praėjusią savaitę YLE pranešė, kad Rusijos bendrovės pradėjo siūlyti kelionių automobiliais iš Sankt Peterburgo į Helsinkio ir Lapenrantos oro uostus Suomijoje, iš kurių vyksta tiesiogiai reisai į įvairius Europos regionus. Antrasis pagal dydį Rusijos miestas yra maždaug už 300 km nuo Suomijos sostinės.

Suomijos išduotos vizos galioja Europos bevizėje Šengeno erdvėje, kurią sudaro 26 šalys: 22 ES narės bei Islandija, Lichtenšteinas, Norvegija ir Šveicarija. Paprastai žmonės ir prekės tarp šių šalių juda laisvai, be kontrolės pasienyje.

Vizų Rusijos piliečiams nebeišduoda kai kurios ES šalys, įskaitant Latviją, šį mėnesį priėmusią tokį sprendimą dėl karo.

Vizų išdavimo rusams klausimas bus svarstomas per rugpjūčio 31-ąją vyksiantį neoficialų ES užsienio reikalų ministrų susitikimą, informavo YLE.

„Manyčiau, kad per artėjančius Europos Vadovų Tarybos susitikimus šis klausimas bus keliamas dar aktyviau. Mano asmeninė pozicija yra tokia, kad turizmas turėtų būti ribojamas“, – suomių transliuotojui sakė S. Marin.

Per koronaviruso pandemiją Helsinkis ir Maskva buvo laikinai uždarę sieną. Tuomet Suomijoje staigiai nutrūko beveik 2 mln. rusų turistų srautas, kasmet suteikdavęs postūmį vietos ekonomikai.

Suomija ir Rusija turi 1 340 km ilgio sausumos sieną su keliomis perėjomis – tai yra vienas ilgiausių Europos Sąjungos išorinių sienų ruožų.

Kremlius: Kyjivo raginimas uždrausti rusams atvykti į Vakarų šalis „peržengia visas ribas“

Kremlius antradienį pareiškė, kad Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio pasiūlymas uždrausti visiems rusams atvykti į Vakarų šalis „peržengia visas ribas“ ir Maskvoje yra vertinamas „labai neigiamai“.

Ukrainos lyderis laikraščiui „The Washington Post“ sakė, kad dabartinės Vakarų sankcijos Maskvai yra pernelyg silpnos, ir pridūrė, kad Vakarai turėtų uždaryti savo sienas rusams.

„Mąstymo iracionalumas šiuo atveju peržengia visas ribas“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

„Tai galima vertinti tik labai neigiamai, – sakė jis. – Bet kokie bandymai izoliuoti rusus ar Rusiją neturi perspektyvų.“

Nepriklausomai nuo politinių pažiūrų, rusai turėtų „gyventi savo pasaulyje, kol nepakeis savo filosofijos“, V. Zelenskis sakė „The Washington Post“.

Tokios jo pastabos labai skiriasi nuo pirmųjų Maskvos karo Ukrainoje dienų, kai V. Zelenskis rusų kalba kreipėsi į Rusijoje gyvenančius Kremliaus kritikus.

Kai kurios Europos šalys sustabdė tam tikrų vizų išdavimą Rusijos piliečiams, taip pat skamba raginimai imtis griežtesnių veiksmų.

Pavyzdžiui, Rusijos piliečiai nebegali lankytis Paryžiuje esančioje turistų mėgiamoje Venseno pilyje.

Prancūzijos gynybos ministerija naujienų agentūrai AFP pranešė, kad toks sprendimas priimtas Kremliaus šeimininkui Vladimirui Putinui vasario pabaigoje pasiuntus karius į Ukrainą.

Paprašytas pakomentuoti siūlomus ir jau galiojančius apribojimus Rusijos piliečiams Europoje, D. Peskovas užsiminė apie įvykius prieš Antrąjį pasaulinį karą ir jo metu.

„Daugelis šių šalių, būdamos nedraugiškos, pasineria į užmarštį“, – sakė jis.

„Ir jos griebiasi pareiškimų, kuriuos prieš 80 metų Europos centre girdėjome iš kelių Europos šalių“, – tvirtino Kremliaus atstovas.

Dėl Rusijos karo Ukrainoje žuvo tūkstančiai žmonių, milijonai buvo priversti bėgti iš savo namų, o pasaulyje išaugo maisto stygius.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (46)