Tai buvo naujausias žingsnis Maskvos karo Ukrainoje metu, Rusijai tęsiant susidorojimą su kitaminčiais.

L. Gozmanas buvo sulaikytas Rusijos vidaus reikalų ministerijai išdavus arešto orderį dėl jo atžvilgiu iškeltos baudžiamosios bylos.

Opozicionierius kaltinamas pažeidęs įstatymą, pagal kurį Rusijos piliečiai privalo pranešti valdžios institucijoms apie turimą užsienio šalies pilietybę arba leidimą gyventi kitoje valstybėje. Jei bus pripažintas kaltu, L. Gozmanui gali būti skirta bauda arba viešieji darbai.

L. Gozmanas pranešė institucijoms apie savo Izraelio pilietybę, tačiau jos teigė, kad jis to nepadarė per nustatytą laiką.

Griežtas Kremliaus karo Ukrainoje kritikas išvyko iš Rusijos, kai jis prasidėjo, bet birželį grįžo namo ir tai pavadino „moraliniu“ pasirinkimu.

Be kita ko, Rusijos teisingumo ministerija įtraukė jį į „užsienio agentų“ sąrašą.

Užsienio agentais laikomi asmenys ir subjektai privalo atskleisti finansavimo šaltinius ir atitinkamai žymėti savo publikacijas; antraip jiems gali grėsti baudos.

„Užsienio agento“ statusas, primenantis sovietmečio „liaudies priešo“ etiketę, pastaraisiais metais plačiai naudojamas prieš oponentus, žurnalistus ir žmogaus teisių aktyvistus, kaltinamus Rusijoje vykdant iš užsienio finansuojamą politinę veiklą.

L. Gozmaną Maskvos metropolitene sulaikė policija ir pranešė, kad jo atžvilgiu išduotas federalinis arešto orderis. Vėliau politikas buvo paleistas, tačiau jam iškelta baudžiamoji byla vis dar nebaigta.

Pirmadienį L. Gozmanas sakė, kad institucijos išdavė arešto orderį, nes jis nereagavo į šaukimus, kurie buvo išsiųsti jo senuoju adresu. Jis pridūrė, kad baiminasi, jog jam bus paskirta laisvės atėmimo bausmė.

„Man 72 metai. Rusijos kalėjimas nėra skirtas mano amžiui. Aš jo neišgyvensiu“, – sakė jis.

Vis dėlto L. Gozmanas tvirtino, kad nenori išvykti iš Rusijos.

„Mūsų šalis vykdo siaubingą užsienio ir vidaus politiką, – sakė jis. – Bet tai mūsų šalis, mes čia gimėme ir užaugome. Aš ir mano žmona daug padarėme dėl šios šalies ir nenorime jos palikti.“