Lengvai ginkluoti olandų JT taikdariai nesugebėjo įveikti Ratko Mladičiaus vadovaujamų Bosnijos serbų pajėgų, ir beveik 8 000 musulmonų vyrų ir berniukų buvo nužudyti per Srebrenicos genocidą.

Šeštadienį Schaarsbergeno karinėje bazėje Nyderlandų rytuose M. Rutte sakė vadinamųjų „Dutchbat III“ pajėgų veteranams, kad „praėjus beveik 27 metams kai kurie žodžiai vis dar nepasakyti“.

„Šiandien Nyderlandų vyriausybės vardu atsiprašau visų „Dutchbat III“

moterų ir vyrų. Jūsų ir žmonių, kurių šiandien čia nėra“, – sakė M. Rutte.

Jis sakė, kad taikdariai „visada stengėsi elgtis teisingai sunkiomis aplinkybėmis, net ir tada, kai tai buvo nebeįmanoma“.

Tai, kad šios pajėgos nesugebėjo užkirsti kelio Srebrenicos žudynėms – didžiausioms Europoje nuo Antrojo pasaulinio karo laikų – nuo to laiko yra Nyderlandų nacionalinės sąžinės dėmė.

M. Rutte atsiprašė už „nepakankamą vyriausybės paramą“, kai grįžę namo jie buvo kritikuojami.

Olandų veteranai buvo teisūs klausdami, „kur buvo pasaulis“, kai vyko Srebrenicos žudynės, pridūrė jis.

„Ir, žinoma, šiandien taip pat galvojame: kur mes esame dabar, kai Ukrainos žmonės kenčia nuo žiaurios Rusijos agresijos“, – kalbėjo premjeras.

2019 metais Nyderlandų aukščiausiasis teismas nusprendė, kad valstybė yra ribotai atsakinga už 350 vyrų, kurie ieškojo prieglobsčio taikdarių bazėje, bet vėliau buvo išvaryti ir nužudyti Bosnijos serbų pajėgų, mirtį.

Taikdarių bazė buvo perpildyta ir jie uždarė vartus naujai atvykstantiems asmenims, o po to leido R. Mladičiaus pajėgoms neva evakuoti pabėgėlius į saugesnę vietą. Vyrai ir berniukai buvo atskirti ir autobusais nuvežti į mirtį, o jų kūnai sumesti į masines kapavietes.