Christopheris Geidtas yra jau antras pareigūnas per dvejus metus, atsistatydinęs iš šių pareigų protestuodamas prieš B. Johnsono veiksmus. Jis atsistatydino trečiadienį, premjerui įsivėlus į karantino metu vykusių uždraustų vakarėlių skandalą, dėl kurio policija B. Johnsonui paskyrė baudą.

Lordas Ch. Geidtas iš karto nesitraukė iš savo posto, nors išreiškė nerimą dėl Dauningo gatvėje vykusių vakarėlių, pažeidusių dėl COVID-19 vyriausybės įvestą karantiną. Jis taip pat atsilaikė vieno parlamentinio komiteto posėdyje pirmadienį.

Per apklausą komitete Ch. Geidtas sutiko, kad būtų „protinga“ daryti išvadą, kad užsidirbdamas policijos jam skirtą baudą B. Johnsonas pažeidė JK ministrų kodeksą. Paprastai kodekso pažeidimai yra laikomi priežastimi atsistatydinti.

Tačiau B. Johnsonas atsisakė trauktis, o jo biuras pareiškė, jog buvo „nustebintas“ aukšto rango valdinininko sprendimo atsistatydinti būtent dabar, kai socialiniuose tinkluose pradėta kalbėti apie Ch. Geidto skandalą, pramintą „Geidtgate'u“.

Ch. Geidtas savo atsistatydinimo pareiškime B. Johnsonui rašė, kad paskutinis lašas, perpildęs jo kantrybės taurę, buvo vyriausybės prašymas paskelbti savo išvadas dėl „tyčinio ir tikslingo ministro kodekso pažeidimo“ nenurodytu klausimu.

„Šis prašymas pastatė mane į neįmanomą ir nepakenčiamą poziciją“, – parašė jis.

„Aš negaliu tame dalyvauti“, – pridūrė Ch. Geidtas, kuris anksčiau išteisino B. Johnsoną kitame skandale, susijusiame su premjero buto Dauningo gatvėje renovacijos išlaidų apmokėjimu.

Ministrai atsisakė atskleisti to ginčo detales, tačiau prekybos ekspertai teigia, kad jis susijęs su kitų pareigūnų paskelbtomis išvadomis, kad vyriausybė nebegali pateisinti savo muitų kiniškam plienui.

„Nebėra jokios etikos“

Atsakomajame laiške B. Johnsonas tvirtino, kad prašė Ch. Geidto „patarimo dėl nacionalinio intereso apsaugant svarbią pramonę“ pritaikant atsakomuosius prekybos mokesčius.

Pramonės šaka nebuvo nurodyta, tačiau, pasak B. Johnsono, vyriausybė buvo įsitikinusi, kad jos siūloma priemonė neprieštarauja JK įstatymams.

Tačiau ji „gali būti laikoma neatitinkančia“ JK įsipareigojimų Pasaulio prekybos organizacijoje, pabrėžė ministras pirmininkas, prašydamas Ch. Geidto patarimo.

Praėjusią savaitę B. Johnsonas per plauką laimėjo balsavimą dėl pasitikėjimo Konservatorių partijoje, kuris buvo surengtas dėl vakarėlių Dauningo gatvės komplekse skandalo.

Pasitraukus Ch. Geidtui, kuris buvo privatus karalienės Elizabeth II sekretorius ir kurį į patarėjo etikos klausimais pareigas paskyrė pats B. Johnsonas, premjero kritikai konservatorių partijoje ketvirtadienį vėl atsigavo.

Torių parlamentaras Williamas Wraggas parlamente perfrazavo dramaturgo Oskaro Wilde'o žodžius.

„Netekti vieno patarėjo ministrų interesų klausimais gali būti laikoma premjero nesėkme. Netekti dviejų jau atrodo kaip neatsargumas“, – sakė W. Wraggas.

Ch. Geidto pirmtakas Alexas Allanas atsistatydino 2020 metų lapkritį, B. Johnsonui atsisakius atleisti vidaus reikalų ministrę Priti Patel, nepaisant A. Allano išvados, kad ji ujo savo pareigūnus.

Penkis mėnesius patarėjo etikos klausimais vieta buvo tuščia, kol galiausiai pareigas perėmė Ch. Geidtas.

Ministras pirmininkas dabar peržiūrės šią poziciją ir gali nieko į ją neskirti, žurnalistams pareiškė jo atstovas.

Tuo metu premjerą kritikuoja opozicinė Leiboristų partija, reikalaujanti jo atsistatydinimo dėl „melagysčių“, susijusių su vakarėlių skandalu.

„Nebėra jokios etikos Dauningo gatvės režime, kurį palaiko Konservatorių partija, temdoma nesąžiningumo ir visiškai nepajėgi spręsti su pragyvenimo išlaidomis susiduriančių britų krizės“, – sakė leiboristų deputatė Angela Rayner.