„Beždžionių raupų protrūkis yra neįprastas ir keliantis susirūpinimą. Dėl šios priežasties nusprendžiau kitą savaitę sušaukti Ekstremaliųjų situacijų komitetą... įvertinti, ar šis protrūkis yra tarptautinio masto visuomenės sveikatos krizė ", – žurnalistams sakė PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

Toks apibrėžimas žymėtų aukščiausio laipsnio pavojaus signalą, kokį tik gali duoti ši Jungtinių Tautų agentūra.

„PSO taip pat dirba su partneriais ir ekspertais iš viso pasaulio dėl beždžionių raupų viruso... ir jo sukeliamos ligos pavadinimų pakeitimo. Pranešimus dėl naujų pavadinimų padarysime kaip galėdami greičiau“, – sakė Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

Beždžionių raupais iš esmės būdavo sergama tik Vakarų ir Centrinėje Afrikoje, bet prieš kelis mėnesius padėtis pasikeitė.

Pasak PSO vadovo, šiemet 39 valstybės organizacijai pranešė apie 1,6 tūkst. patvirtintų ir 1,5 tūkst. įtariamų beždžionių raupų atvejų. 32 šių šalių virusas pasirodė neseniai.

Nors šalyse, kur liga jau buvo endeminė, pranešta apie 72 mirties atvejus, naujai paveiktose valstybėse tokių atvejų nebuvo, nurodė Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

Tačiau jis pridūrė, kad „PSO stengiasi patikrinti naujienų pranešimus iš Brazilijos apie vieną su beždžionių raupais susijusį atvejį“.

Kad liga neplistų pasaulyje, PSO nori rekomenduoti „išbandytus visuomenės sveikatos įrankius, įskaitant stebėjimą, kontaktų atsekimą ir užsikrėtusių pacientų izoliavimą“.

Tačiau PSO nerekomenduoja masinio skiepijimo nuo beždžionių raupų, sakė jis.

Europos Sąjunga antradienį paskelbė nupirkusi beveik 110 tūkst. vakcinos dozių.

Danų firmos „Bavarian Nordic“ gamybos vakciną šiuo metu Bendrijoje leidžiama naudoti nuo raupų, bet pareigūnai sako, kad jos taip pat apsaugos nuo beždžionių raupų viruso.

„Nors skiepai nuo raupų turėtų suteikti tam tikrą apsaugą nuo beždžionių raupų, klinikiniai duomenys ir tiekimas yra riboti“, – žurnalistams sakė Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

„Bet kokį sprendimą dėl to, ar naudoti skiepus, turėtų bendrai priimti asmenys, kuriems gali grėsti pavojus, ir jų sveikatos apsaugos paslaugų teikėjai, remdamiesi rizikos ir naudos vertinimu kiekvienu konkrečiu atveju“, – sakė jis.

PSO vadovas taip pat pabrėžė, kad vakcinos turi būti „nešališkai prieinamos visur, kur prireikia“ ir kad PSO su šalimis narėmis stengiasi „sukurti teisingą vakcinų ir gydymo būdų prieinamumo mechanizmą“.