Partijos pirmininkas Heliras-Valdoras Seederis (Heliras Valdoras Sederis) teigė, kad šios politinės jėgos prioritetas būsimose derybose – pasiekti koalicinį susitarimą, kuris padėtų spręsti problemas, sudavusias didžiausią smūgį Estijos visuomenei.

„Žinome, kad iki kitų rinkimų liko mažiau nei devyni mėnesiai, tačiau per koalicijos derybas būtina susitarti dėl klausimų, susijusių su švietimu estų kalba, išmokomis vaikams ir šeimoms, sparčiai augančia infliacija, saugumu ir energetika. Šiais klausimais „Isamaa“ yra reikli, tačiau esu optimistas ir tikiu, kad mums pavyks rasti reikiamą bendrą kalbą“, – sakė H.-V. Seederis.

Jis pabrėžė būtinybę išspręsti kelis mėnesius trukusią krizę, susidariusią parlamente dėl išmokų šeimai įstatymo projekto.

„Pastarųjų metų krizes lydėjo ir valdymo krizė, dėl kurios Estijos valstybės valdymas tapo dar sudėtingesnis ir nestabilesnis. Vyriausybė turi gebėti bendradarbiauti su Rygikogu, o Ryikoge dirbančios partijos taip pat turi būti atviros bendradarbiavimui“, – teigė politikas.

Prezidentas Alaras Karis birželio 3 dieną patenkino premjerės Kajos Kallas (Kajos Kalas), centristinės Reformų partijos lyderės, prašymą atleisti iš pareigų visus Centro partijos ministrus.

Aiškindama šį koalicijos skilimą K. Kallas sakė, kad „dabar Estijai labiau nei bet kada anksčiau reikia veikiančios vyriausybės, pagrįstos bendromis vertybėmis“.

„Saugumo padėtis Europoje neleidžia man, kaip ministrei pirmininkei, toliau bendradarbiauti su Centro partija, kuri dėl vidaus nesutarimų nesugeba iškelti Estijos interesų aukščiau už savo partijos ir įvairių jos sparnų interesus“, – pareiškė vyriausybės vadovė.

Pasak jos, paskutiniu lašu tapo momentas, kai parlamentas dėl Centro partijos ir opozicinės Estijos konservatorių liaudies partijos (EKRE) balsų atmetė ministrų konsensusu patvirtintą įstatymo projektą dėl pagrindinio ugdymo estų kalba.

Premjerė tuomet pranešė, kad pasiūlė socialdemokratams ir „Isamaa“ derėtis dėl naujos koalicijos. Kol ji nesuformuota, darbą tęs likę ministrai, nurodė K. Kallas.

EKRE anksčiau šią savaitę priėmė Centro partijos lyderio ekspremjero Juri Ratas (Jūrio Rato) kvietimą tartis dėl alternatyvios koalicijos, prie kurios taip pat buvo pakviesta jungtis „Isamaa“.

Jeigu dėl naujos vyriausybės nepavyktų susitarti, Estijoje turėtų būti skelbiami pirmalaikiai rinkimai.