Tai per nuotolines diskusijas Kyjivo saugumo forume pareiškė Ukrainos energetikos ministro patarėja Olena Zerkal, praneša „Ukrinform“.

„Kalbant apie Vengriją, tai ji pasinaudojo situacija. Mes ir Europos Sąjunga iš esmės suteikėme jai tokią galimybę“, - sakė patarėja.

Anot O. Zerkal, Vengrijos „apetitas“ dėl ES fondų kasdien auga. „Ir jie nusprendė, jog išmušė jų žvaigždžių valanda, kai galima reikalauti visko, ko tik nori, kad tik būtų išsaugota Europos vienybė“, - piktinosi ministro patarėja.

Ji apgailestavo, kad Vengrijai buvo leista tai daryti.

Europos Komisijai teko keisti savo politiką ir leisti Vengrijai naudoti ES lėšas netgi naujo naftotiekio tiesimui, jau nekalbant apie savo naftos perdirbimo įmonių modernizavimą“, - teigė O. Zerkal.

„Bet tai dar ne viskas. Jie gauna visas lėšas, kurios buvo įšaldytos, pagal kitas programas. Ir tai iš tiesų liūdina, nes Ukrainos rankose yra puikus svertas – „Družbos“ naftotiekis“, - pareiškė patarėja.

Pasak jos, į Vengriją eina atskira „Družbos“ naftotiekio atšaka, kuriai gali „kažkas atsitikti“.

„Mano manymu, būtų labai pravartu, jeigu jam (naftotiekiui) kažkas nutiktų. Bet tai turi spręsti vyriausybė ir prezidentas. Ar mes tikrai norime kalbėtis su Orbanu ta kalba, kurią jis supranta ir primeta Europos Sąjungai, ar mes tam dar nepasirengę“, - konstatavo O. Zerkal.

Kaip jau buvo pranešta, Vengrija blokuoja šeštąjį ES sankcijų Rusijai paketą, kuriame numatomas ir naftos embargas.

Orbanas: susitarti dėl ES embargo rusiškai naftai artimiausiu metu – mažai tikėtina

Budapeštas artimiausiu laiku veikiausiai neatsisakys savo nepritarimo rusiškos naftos embargui Europos Sąjungoje, o Bendrijos lyderiai šio klausimo per artimiausią savo susitikimą neturėtų svarstyti, sakoma Briuseliui išsiųstame Vengrijos premjero V. Orbano laiške, su kuriuo susipažino naujienų agentūra AFP.

„Žinant, kokie keblūs yra dar neišspręsti klausimai, labai mažai tikėtina, kad išsamus sprendinys gali būti rastas iki Europos [Vadovų] Tarybos (EVT) specialiojo susitikimo gegužės 30–31 dienomis“, – pirmadienį datuotame laiške EVT vadovui Charles'iui Micheliui rašo V. Orbanas.

„Esu įsitikinęs, kad lyderių lygio diskusijos dėl šio sankcijų paketo nesant konsensuso duotų priešingų rezultatų“, – pridūrė Vengrijos lyderis.

Tai tik pabrėžtų vidaus nesutarimus, bet nesuteiktų realios galimybės juos išspręsti, sakoma laiške.

V. Orbanas, dažnai nesutariantis su Briuseliu, supurtė bloko vienybę karo Ukrainoje atžvilgiu, priešindamasis Europos Komisijos gegužės pradžioje pateiktam siūlymui uždrausti rusiškos naftos importą.

Priėjimo prie jūros neturinti Vengrija yra priklausoma nuo rusiškos naftos, tiekiamos vieninteliu vamzdynu. V. Orbanas teigia, kad pasiūlytas ES sankcijų Maskvai šeštasis paketas suduotų niokojantį smūgį Vengrijos ekonomikai.

Budapeštas reikalavo suteikti jam išlygą nesilaikyti embargo mažiausiai ketverius metus, be to, reikalauja iš ES lėšų skirti 800 mln. eurų pertvarkyti Vengrijos naftos perdirbimo įmonei ir padidinti su Kroatija jungiančio naftos vamzdyno pajėgumus.

ES siūlė Vengrijai, taip pat Slovakija ir Čekijai, ilgam suteikti išlygą nesilaikyti embargo ir stengėsi derybomis išspręsti priešpriešą su Budapeštu.

V. Orbano komentarai tikriausiai nuvils Briuselį ir kitas ES nares, siekiančias smarkiai sumažinti Rusijos gaunamų europietiškų pinigų srautą, iš kurių prezidentas Vladimiras Putinas gali finansuoti savo karo mašiną.

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen antradienį televizijai CNBC sakė tebeturinti vilties, kad dėl naftos embargo bus susitarta „artimiausiomis dienomis“.

„Žvelgiame į vieną ar dvi priėjimo prie jūros neturinčias valstybes nares, kurios negali gauti naftos jūra ir kurių vamzdynams bei perdirbimo įmonėms reikalingos alternatyvos. Šiuo atžvilgiu mėginame rasti sprendinių“, – aiškino ji.