Rusijos užsienio reikalų viceministras Andrejus Rudenka sakė: „Turite ne tik prašyti Rusijos Federacijos, bet ir nuodugniau pažvelgti į priežastis, sukėlusias dabartinę maisto krizę, ir, visų pirma, tai yra sankcijos, kurias Rusijai įvedė JAV ir ES, trukdančios vykdyti įprastą laisvąją prekybą, įskaitant maisto produktais, tokiais kaip kviečiai, trąšomis ir kitais gaminiais.“

A. Rudenkos komentarai nuskambėjo po to, kai Jungtinių Tautų Pasaulio maisto programos vykdomasis direktorius Davidas Beasley paprašė Vladimiro Putino panaikinti Juodosios jūros uostų blokadą, nes priešingu atveju visame pasaulyje mirs milijonai žmonių.

Kreipęsis tiesiogiai į Rusijos prezidentą, D. Beasley maldavo: „Jeigu turite bent kruopelytę gailestingumo likusiam pasauliui, nesvarbu, koks jūsų požiūris į Ukrainą, privalote nutraukti uostų blokadą.“

Įgyvendinant Pasaulio maisto programą, maistu aprūpinama apie 125 mln. žmonių, o 50 proc. šiam tikslui reikalingų grūdų įsigyjama iš Ukrainos. Ukraina patenka tarp penkių didžiausių eksportuotojų, tiekiančių keletą būtiniausių žemės ūkio produktų, įskaitant kukurūzus, kviečius ir miežius. Taip pat Ukraina yra svarbi saulėgrąžų ir saulėgrąžų išspaudų eksportuotoja.

Jungtinių Tautų vadovas Antonio Guterresas perspėjo, kad jei didėjanti pasaulinė maisto krizė nebus suvaldyta, gali kilti masinis badas ir badmetis, ir paragino Rusiją nutraukti Ukrainos grūdų eksporto blokadą.

Kalbėdamas svarbiame Jungtinių Tautų aukščiausiojo lygio susitikime Niujorke A. Guterresas pabrėžė, kad karas Ukrainoje didina pasaulinį maisto stygių, kurį ir taip blogina šiltėjantis klimatas bei koronaviruso pandemija.

JT vadovas konstatavo, kad vos per dvejus metus pasaulyje žmonių, kuriems labai trūksta maisto, skaičius padvigubėjo – nuo 135 mln. prieš pandemiją iki 276 mln. šiuo metu.

Jis pridūrė, kad daugiau kaip pusė milijono žmonių pasaulyje gyvena bado sąlygomis, o tai – per šešis kartus daugiau nei 2016-aisiais.

„Dabar karas Ukrainoje sustiprina ir pagreitina visus šiuos veiksnius – klimato kaitą, COVID-19 ir socialinę nelygybę“, – sakė jis.

„Tai gresia dešimtims milijonų žmonių atsidurti žemiau maisto stygiaus ribos. Masinis badas gali tęstis ne vienerius metus“, – pridūrė A. Guterresas.

Iki Rusijos invazijos Ukraina buvo laikoma pasaulio grūdų aruodu, patenkinančiu 12 proc. pasaulinio kviečių, 15 proc. kukurūzų ir bemaž pusę saulėgrąžų aliejaus poreikio.

Tačiau Ukrainos uostus Juodosios jūros pakrantėje blokavo Rusijos karo laivai, o tiekimas per sausumos sienas į Vakarus yra kur kas mažiau efektyvūs.

„Rusija privalo leisti saugiai ir patikimai eksportuoti Ukrainai grūdus per savo uostus“, – pabrėžė A. Guterresas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (4)