Branduolinį ginklą turinti šalis, kurios vyriausybė 2020 metais pandemijos pradžioje dėl koronaviruso uždarė šalies sienas ir užsiblokavo nuo išorinio pasaulio, dar niekada nebuvo pripažinusi nė vieno COVID-19 atvejo.

Tačiau Pchenjane karščiuojančių pacientų ėminiai „sutapo su omicron BA.2 variantu“, pranešė oficialioji Korėjos centrinė naujienų agentūra (KCNA).

Aukščiausio rango pareigūnai, tarp jų lyderis Kim Jong Unas, ketvirtadienį surengė krizinį politinio biuro pasitarimą protrūkiui aptarti ir paskelbė, kad įgyvendins „maksimalios skubios epidemijos prevencijos sistemą“.

Kim Jong Unas „paragino visus miestus ir visos šalies apygardas visiškai uždaryti savo teritorijas“, sakoma KCNA pranešime. Įvedamų suvaržymų detalės kol kas nepaskelbtos.

Per pasitarimą Kim Jong Unas sakė, kad tikslas yra „greitai išgydyti užsikrėtusiuosius, kad būtų išnaikintas viruso plitimo šaltinis“, nurodė KCNA.

Kim Jong Unas pridūrė, kad Šiaurės Korėja „įveiks dabartinę netikėtą situaciją ir pasieks skubios epidemijos prevencijos darbo pergalę“.

Iš KCNA pranešimo neaišku, kiek užsikrėtimo pandeminiu koronavisusu atvejų buvo išaiškinta.

Byrančiai Šiaurės Korėjos sveikatos apsaugos infrastruktūrai būtų sunku atlaikyti didelį protrūkį, o 25 mln. šalies gyventojų tikriausiai nėra paskiepyti nuo COVID-19, sako ekspertai.

„[Kadangi] Pchenjanas viešai pripažino omikron atvejus, visuomenės sveikatos situacija turi būti rimta“, – sakė Seule veikiančio moterų universiteto „Ewha“ tarptautinių studijų profesorius Leifas-Ericas Easley.

„Pchenjanas tikriausiai daug aktyviau taikys griežtą karantiną, net jei Kinijos strategijos „nulis COVIDo“ nesėkmė rodytų, kad tas metodas neveiks prieš omikron variantą“, – sakė jis.

Jokių skiepų

Šiaurės Korėja yra atmetusi Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), Kinijos ir Rusijos pasiūlymus skirti jai vakcinų nuo COVID-19.

Vakcinoms pagal PSO schemą COVAX priimti „reikia skaidrumo dėl to, kaip vakcinos yra paskirstomos“, naujienų agentūrai AFP sakė Asano politikos studijų instituto analitikas Go Myong-hyunas.

„Štai kodėl Šiaurės Korėja tai atmetė“, – sakė jis.

Šiaurės Korėją supa šalys, kovojusios ar tebekovojančios su reikšmingais, omikron varianto sukeltais protrūkiais.

Pietų Korėja, kur daug gyventojų yra paskiepyta nuo COVID-19, neseniai sušvelnino beveik visus dėl COVID-19 įvestus suvaržymus, nes po omikron protrūkio kovo mėnesį naujų užsikrėtimo atvejų užregistruojama daug mažiau.

Kinija – vienintelė didelė pasaulio ekonomika, vis dar neatsisakanti politikos „nulis COVIDo“ – grumiasi su keliais omikron protrūkiais.

Dideliuose Kinijos miestuose, įskaitant finansų centrą Šanchajų, ištisas savaites galioja griežtas karantinas.

Atrodo, kad Šiaurės Korėja bandys išvengti Kinijos kraštutinių priemonių, tokių kaip „faktiškai gyventojų įkalinimas butuose“, sakė Pietų Korėjos privačios organizacijos „Sejong Institute“ ekspertas Cheong Seong-changas.

Tačiau net ir ne tokios griežtos karantino priemonės nulemtų „didelį maisto trūkumą ir tokį patį chaosą kaip dabar Kinijoje“, sakė jis.

Seule įsikūręs specializuotas naujienų portalas „NK News“ pranešė, kad kai kurie Pchenjano rajonai jau dvi dienos kaip uždaryti ir kad pranešama apie panišką pirkimą.

Branduolinis bandymas?

Viešai pripažintas COVID-19 atsiradimas Pchenjane taip pat gali paveikti Šiaurės Korėjos branduolinę programą.

Antradienį prisaikdintas Pietų Korėjos „vanagiškų“ pažiūrų prezidentas Yoon Suk-yeolas yra pažadėjęs griežčiau bendrauti su Pchenjanu po penkerių nesėkmingos diplomatijos metų.

2019-aisiais sužlugus daug dėmesio sulaukusioms deryboms su JAV, Šiaurės Korėja suintensyvino ginklų bandymus. Šiemet Pchenjanas jau surengė visą virtinę raketų, įskaitant tarpžemynines balistines raketas, paleidimų.

Iš palydovų darytos nuotraukos rodo, kad Šiaurės Korėja rengiasi branduoliniam bandymui, o Jungtinės Valstijos yra įspėjusios, kad toks bandymas gali būti įvykdytas jau šį mėnesį.

Tačiau COVID-19 protrūkis galbūt galėtų sutrikdyti Pchenjano karinę programą, sako analitikai.

„Yra galimybė, kad branduolinis bandymas bus atidėtas norint sutelkti dėmesį į koronaviruso nugalėjimą“, – AFP sakė Šiaurės Korėjos studijų universiteto profesorius Yang Moo-jinas.

Tačiau jei visuomenę apims baimė dėl COVID-19 protrūkio, Kim Jong Unas galėtų įvykdyti kokį nors ginklų bandymą, „kad nukreiptų šią baimę kitur“, pabrėžė jis.