V. Orbanas sakė, kad naftos embargu peržengiama „raudona linija“.

„Europos Komisijos pirmininkė tyčia ar netyčia pasikėsino į sukurtą Europos vienybę“, – sakė premjeras per valstybinį radiją.

„Tai prilygtų branduolinei bombai, numestai ant Vengrijos ekonomikos“, – pareiškė jis penktadienį valstybiniam radijui. Jo šalis esą negalės pakeisti rusiškos naftos ir per 20 mėnesių laikotarpį, kuris specialiai numatytas Vengrijai.

„Perėjimui (prie naftos be importo iš Rusijos) mums, mūsų skaičiavimu, reikia penkerių metų. Atidėjimas metams ar pusantrų nieko neduos“, – kalbėjo V. Orbanas. Įgyvendinus Komisijos pasiūlymą, anot jo, Vengrijoje ne tik pabrangtų energija, bet šalis apkritai nebeturėtų energijos išteklių.

V. Orbanas nuo 2010 metų stovi prie Vengrijos vyriausybės vairo. Praėjusį mėnesį jo „Fidesz“ partija laimėjo parlamento rinkimus, ir tai reiškia, kad jis ketvirtą kadenciją iš eilės vadovaus vyriausybei. Vadovaujant V. Orbanui, Vengrija labai suartėjo su Rusija. Tiesa, ligšioliniams ES sankcijų paketams, kurie priimti reaguojant į Rusijos karą prieš Ukrainą, Budapeštas pritarė.

„Tačiau jau tada mes sakėme, kad yra raudona linija, kuri negali būti peržengta. Tai energetikos sektorius“, – radijui kalbėjo V. Orbanas.

Europos Komisija trečiadienį pristatė šeštąjį sankcijų paketą, kuris numato rusiškos naftos importo į ES sustabdymą iki kitų metų pradžios. Vengrijai ir Slovakijai numatytos išimtys. Tačiau jau ir kitos šalys reikalauja išlygų. Pasiūlymas gali būti priimtas tik vienbalsiai.

Trečiadienį Europos Komisija pasiūlė ES 27 narėms laipsniškai atsisakyti naftos ir jos produktų importo iš Rusijos. Tai būtų finansiškai bene skaudžiausia Bendrijos poveikio priemonė Maskvai dėl Rusijos invazijos į Ukrainą.

U. von der Leyen sakė, kad blokas „palaipsniui atsisakys tiekimo iš Rusijos: neapdorotos naftos – per šešis mėnesius, o perdirbtų produktų – iki metų pabaigos“.

Vengrijai ir Slovakijai, labai priklausomoms nuo Maskvos eksportuojamos naftos, būtų suteikta laiko iki 2023 metų pabaigos.

Toks embargas prilygtų „branduolinės bombos numetimui ant Vengrijos ekonomikos“, piktinosi V. Orbanas ir pridūrė, kad jo šaliai suteikiamos išlygos trukmė – nepakankama.

„Vengrijos energijos išteklių perdavimo ir tiekimo sistemos transformacija gali būti užbaigta tik per penkerius metus“, – aiškino premjeras.

Vengrijos užsienio reikalų ministras Peteris Szijjarto savo vaizdo pranešime, trečiadienį paskelbtame per „Facebook“, sakė, kad Budapeštas parems pasiūlymą dėl embargo, jeigu Budapeštui bus padaryta išimtis, sudaranti galimybę gauti vamzdynu neperdirbtą naftą.

„Vengiu žodžio „veto“ – nenoriu konfrontuoti su ES. Mes suinteresuoti konstruktyviu dialogu“, – sakė V. Orbanas, praeitą mėnesį perrinktas vadovauti vyriausybei ketvirtą kadenciją iš eilės.

Pasak jo, pasiūlymas „buvo grąžintas siuntėjai, poniai pirmininkei, kad prie dar būtų padirbėta“.

V. Orbanas taip pat protestavo prieš siūlymą taikyti sankcijas Rusijos Ortodoksų Bažnyčios vadovui patriarchui Kirilui.

„Neleisime, kad į sankcijų sąrašus būtų traukiami Bažnyčių lyderiai“, – sakė Vengrijos premjeras, palaikęs glaudžius ryšius su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

Kaip nurodo Budapeštas, Vengrija iš Rusijos gauna 65 proc. savo suvartojamos naftos ir 85 proc. dujų.