Tuo metu virtinė musulmoniškų valstybių pasmerkė šeštadienio incidentą, kai Malmėje buvo sudegintas musulmonų šventasis raštas – Koranas.

Nuo ketvirtadienio, kai per protestus keliuose šalies miestuose prasiveržė smurtas, buvo sužeisti 26 policijos pareigūnai ir 14 civilių, informavo policija per spaudos konferenciją pirmadienį. Buvo sudeginta ar apgadinta apie 20 policijos mašinų.

Kelių musulmoniškų šalių pareigūnai pasmerkė protestus išprovokavusius amtiimigracinės ir antiislamiškos partijos „Stram Kurs“ („Griežtoji linija“) lyderio, danų ir švedų politiko Rasmuso Paludano, planus viešai deginti musulmonų šventąjį raštą.

Siekdamas sutelkti paramą prieš rugsėjį vyksiančius rinkimus, R. Paludanas paskelbė, jog leidžiasi į kelionę po šalies miestus, kur gyvena didelės musulmonų bendruomenės, ir ten viešai degins Korano knygas per musulmonų šventąjį Ramadano mėnesį.

R. Paludanas ketina dalyvauti rugsėjį vyksiančiuose parlamento rinkimuose, tačiau dar nesurinko reikiamo parašų skaičiaus, kad būtų įregistruotas kandidatu.

Ketvirtadienį vakare Linšiopingo ir Noršiopingo miestuose prasidėjo protestai prieš R. Paludano partiją „Stram Kurs“, kurių metu kilo susirėmimų su policija.

Protestai išplito į Malmės miestą, kur R. Paludanas šeštadienį sudegino Koraną. Tęsiantis neramumams, naktį iš šeštadienio į sekmadienį, buvo padegta mokykla.

„Mūsų per mažai“

Policija sakė mananti, kad smurtas buvo nukreiptas prieš jos pareigūnus.

Nacionalinės policijos vadovas Andersas Thornbergas žurnalistams pirmadienį sakė, kad riaušininkai „bandė nužudyti policijos pareigūnus“.

„Su demonstracijomis nesusiję nusikaltėliai pasinaudojo situacija, kad imtųsi smurto prieš visuomenę“, – teigė jis.

„Mūsų yra per mažai. Mūsų pajėgos auga, bet ne taip sparčiai, kaip visuomenės problemos“, – pridūrė A. Thornbergas ir paragino skirti policijai daugiau išteklių.

Sekmadienį protestuotojams deginant automobilius ir svaidant į pareigūnus akmenis, policijai teko reaguoti, sakė policijos specialiųjų operacijų vadas Jonas Hysingas.

„Maždaug 200 dalyvių smurtavo, ir policijai teko atsakyti ginklu teisėtos savigynos tikslais“, – sakė jis.

Anksčiau policija pranešė, kad sekmadienį Noršiopingo mieste per riaušes pareigūnai sužeidė tris žmones, prieš tai paleidę įspėjamųjų šūvių. Ten buvo suimti aštuoni žmonės, o kaimyniniame Linšiopinge – 18 asmenų.

J. Hysingas spaudos konferencijoje pabrėžė, kad visos policijos priemonės buvo panaudotos pareigūnų savigynos tikslais.

Tuo metu Irako užsienio reikalų ministerija sekmadienį pranešė iškvietusi Švedijos reikalų patikėtinį Bagdade.

Ministerija įspėjo, kad šis reikalas gali turėti „rimtų pasekmių Švedijos santykiams su musulmoniškuoju pasauliu – tiek su musulmonų ir arabų šalimis, tiek musulmonų bendruomenėmis Europoje“.

Saudo Arabijos oficialioji naujienų agentūra pranešė, kad karalystė „pasmerkė tam tikrų ekstremistų Švedijoje vykdomą kurstymą ir jų provokacijas prieš musulmonus“.

Turkijos užsienio reikalų ministerija savo ruožtu pasmerkė „neryžtingumą užkertant kelią provokaciniams ir islamofobiškiems veiksmams... vykdomiems prisidengiant saviraiškos laisve“.

Prie Švedijos ambasados Teherane buvo surengta demonstracija.