Komitetas nurodė, kad kreipėsi į Baltarusiją, vienintelę mirties bausmę Europoje vykdančią valstybę, atidėti bausmės vykdymą Viktarui Pavlovui, kol komitetas nagrinėja jo skundą.

Aštuoniolikos nepriklausomų ekspertų komanda taip pat ne kartą prašė Minsko valdžios institucijų paaiškinti, kokia yra jo padėtis, gavusi informacijos, jog nuteistajam slapta buvo įvykdyta mirties bausmė. Atsakymo ekspertai negavo.

„Neseniai vietos teismas pranešė V. Pavlovo šeimai apie mirties bausmės įvykdymą, nepateikdamas daugiau informacijos, kada ir kur jam buvo įvykdyta egzekucija ir kur jis buvo palaidotas“, – sakoma komiteto pranešime.

V. Pavlovas yra 15-as nuteistasis nuo 2010 metų Baltarusijoje, kuriam buvo įvykdyta mirties bausmė, nors komitetas tebenagrinėjo jo bylą, nurodoma pranešime.

Pranešama, kad Baltarusija, šiuo metu sulaukianti tarptautinio pasipiktinimo dėl savo vaidmens prisidedant prie Maskvos vykdomos invazijos į Ukrainą, mirties bausmę kaliniams įvykdo šūviu į pakaušį.

Tačiau tokia praktika yra labai įslaptinta, oficialios statistikos nėra.

Pasak komiteto, V. Pavlovas buvo suimtas 2019 metų sausio 3 dieną dėl įtarimų žmogžudyste ir vagyste. Įtariamasis tą pačią dieną pasirašė kaltės prisipažinimą, jo advokatui nedalyvaujant.

Liepos mėnesį žemesnės instancijos teismas vyrui skyrė mirties bausmę, o po keturių mėnesių ją patvirtino Aukščiausiasis Teismas.

Po nesėkmingos apeliacijos 2020 metais V. Pavlovas kreipėsi į JT komitetą, stebintį, ar šalys laikosi savo tarptautinių įsipareigojimų dėl žmogaus teisių.

Jis tvirtino, kad „buvo kankinamas nelaisvėje, jam nebuvo sutekta galimybė gauti teisinę pagalbą ir sulaukti teisingo teismo“, nurodė komitetas.

Nors ekspertai dar nepateikė savo išvadų dėl V. Pavlovo bylos, jie sakė nustatę, kad panašiose bylose buvo pažeista virtinė tarptautinių įsipareigojimų.

Nors mirties bausmė V. Pavlovui jau įvykdyta, komitetas ketina baigti nuodugniai tirti jo bylą.

Komitetas, kurio nuomonės ir rekomendacijos nėra įpareigojančios, bet turi įtakos reputacijos formavimui, paragino Baltarusiją paskelbti mirties bausmės vykdymo moratoriumą, žengiant pirmąjį žingsnį mirties bausmės panaikinimo link.

Jis taip pat paragino Baltarusiją pakeisti visus iki šiol skirtus mirties nuosprendžius įkalinimo bausmėmis.