Jis susijęs su avariniu nusileidimu Minske, kur opozicionierius buvo sulaikytas Baltarusijos pareigūnų. Apie tai praneša „RBK-Ukraina“, remdamasi jo paties pareiškimu.

R. Pratasevičiaus tikina neva prie pranešimo apie sprogmenį „Ryanair“ lėktuve, kuriuo jis skrido atgal iš Graikijos į Lietuvą, galėjo būti prisidėję opozicijos veikėjai Franakas Viačorka, Janas Rudikas ir Danilas Bogdanovičius, taip pat programišių grupė „Kibernetiniai partizanai“.

R. Pratasevičius tvirtina esą opozicijos veikėjos Sviatlanos Cichanouskajos štabe buvo aptarinėjama būtinybė griežtinti Europos sankcijas prieš Aliaksandrą Lukašenką, o tam pagrindą ir suteikė jo sulaikymas Minske.

Dėl šios priežasties jis daro išvadą, kad „Ryanair“ Baltarusijos opozicijos rankose tapo politiniu instrumentu.

„Neketinu atskleisti visų detalių, tačiau planuoju paduoti į teismą skrydžių bendrovę „Ryanair“. Taip pat raginu tą patį padaryti ir kitus tame lėktuve buvusius keleivius. Detalių kol kas nebus, nes ieškinį dar ruošia teisininkų komanda“, – pareiškė R. Pratasevičius.

„Telegram“ kanalas NEXTA paragino jo žodžių ir veiksmų nevertinti rimtai.

„Tokio pobūdžio absurdas tapęs karčia diktatoriškos chuntos okupuotos Baltarusijos realybe. Anksčiau R. Pratasevičius pranešė apie bendradarbiavimą su valdžią palaikančio politologo Beliakovo, garsėjančio prorusiškomis pažiūromis, vadinamuoju teisių gynimo centru. Mes nežinome, kokiam spaudimui pasidavė R. Pratasevičius, tačiau prašome jo žodžių ir veiksmų nevertinti rimtai“, – rašoma NEXTA kanale.

Tarptautinė civilinės aviacijos organizacija (ICAO) pirmadienį pratęsė savo tyrimą dėl į Vilnių skridusio „Ryanair“ lėktuvo nutupdymo Minske, motyvuodama spragomis ir neatitikimais Baltarusijos pateiktoje informacijoje apie šį incidentą.

ICAO pernai pradėjo tyrimą po to, kai gegužės 23 dieną iš Atėnų į Vilnių skridęs „Ryanair“ lėktuvas su 126 keleiviais buvo nutupdytas Minske. Per šį incidentą į orą buvo pakeltas naikintuvas.

Laineris buvo priverstas nusileisti Minske, kur buvo sulaikytas tinklaraštininkas R. Pratasevičius ir jo draugė Sofija Sapega. Jų sulaikymas sulaukė tarptautinio pasipiktinimo.

„Ryanair“ sakė, kad Baltarusijos oro dispečeriai nurodė oro bendrovės pilotams nutupdyti lėktuvą dėl jame esą padėtos bombos. Patikrinus lėktuvą, jokių sprogmenų jame nebuvo rasta.

Peržiūrėjusi ataskaitą apie ICAO atliktą incidento tyrimą, agentūros 36 narių valdyba „paprašė ICAO tyrėjų grupės tęsti savo darbą“.

Savo pareiškime Monrealyje įsikūrusi agentūra nurodė, kad ICAO taryba „išreiškė susirūpinimą dėl spragų Baltarusijos pateiktoje informacijoje ir tyrimo metu prieinamų įrodymų neatitikimų, susijusių su esminiais faktinio įvykių atkūrimo aspektais“.

Ji taip pat atkreipė dėmesį į „naujai atsirandančią informaciją, susijusią su FR4978 [reiso] įvykiais ir jų seka“, bet daugiau nedetalizavo.

Su tyrimu susipažinęs šaltinis naujienų agentūrai AFP sakė, kad šią naują informaciją pateikė Lenkija, „kuri sugebėjo apklausti tą dieną dirbusį skrydžių vadovą, po to pabėgusį iš šalies“.

„Jis tvirtino, kad vienas Baltarusijos slaptosios tarnybos narys nuo pat ryto buvo valdymo bokšte“, – sakė tas pats šaltinis.

Ataskaitoje, kurią peržiūrėjo AFP, nustatyta, kad įspėjimas apie bombą buvo „tyčia klaidingas“.

Baltarusijos valdžia, įskaitant autoritarinį prezidentą Aleksandrą Lukašenką, tvirtino, kad lėktuvas buvo nukreiptas į Minską dėl jame esą padėtos bombos.

ICAO ataskaitoje patvirtinta, jog per lėktuvo apžiūras prieš kylant ir nusileidus bombos nerasta, tad „laikoma, kad įspėjimas apie bombą buvo tyčia klaidingas“.

Vis dėlto tyrimas „negalėjo priskirti šio neteisėto kišimosi padarymo jokiam asmeniui ar valstybei“, teigiama ataskaitoje.

Ataskaitoje, kurioje 2021-ųjų gegužės 23-ioji nagrinėjama minutė po minutės, matyti, kad Baltarusija slepia tyrimui svarbią informaciją.

JAV Teisingumo departamentas sausį dėl priverstinio lėktuvo nutupdymo Minske apkaltino keturis Baltarusijos pareigūnus oro piratavimu.

JAV, Kanada, Britanija ir Europos Sąjunga, reaguodamos į šį incidentą, oficialiai įvedė sankcijas svarbiems Baltarusijos ekonomikos sektoriams bei atskiriems asmenims.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (215)