Šalies vadovas taip pat iš pareigų atleido teisingumo ministrą ir statistikos agentūros vadovą, paskelbus oficialius duomenis, rodančius, kad praėjusių metų infliacijos lygis pasiekė aukščiausią lygį per 19 metų.

Turkijos lyderio dekrete nurodoma, jog šiuo metu yra „būtina imtis priemonių apsaugoti (šeimas, vaikus ir jaunimą) nuo žalingo žiniasklaidos turinio“.

Jis paragino valdžios institucijas imtis „teisinių veiksmų“ prieš tam tikro žiniasklaidos turinio „destruktyvų poveikį“, neatskleidžiant, ką tai reikštų.

Kritikai sako, kad tai dar vienas bandymas pažaboti žodžio laisvę artėjant kitų metų rinkimams.

Ilgametis žurnalistas ir žiniasklaidos ombudsmenas Farukas Bildirici „Twitter“ paskyroje apkaltino R. T. Erdoganą paskelbus „nepaprastąją padėtį žiniasklaidai“.

Nevyriausybinės organizacijos nuolat kaltina Turkiją pažeidžiant žiniasklaidos laisvę, kuomet suimami žurnalistai ir uždaromos įvairios žiniasklaidos priemonės. Tai ypač suaktyvėjo po to, kai 2016 metais nesėkmingai buvo pasikėsinta įvykdyti perversmą.

Pyktis dėl infliacijos

Ankstesniame šeštadienį paskelbtame dekrete, R. T. Erdoganas atleido valstybinės statistikos agentūros vadovą Saitą Erdalą Dincerą (Saitą Erdalą Dinčerą).

Tai buvo naujausias iš eilės atleidimų, kuriuos įvykdė Turkijos prezidentas. Jis nuo 2019 metų liepos atleido tris centrinio banko vadovus.

Prieštaraudamas tradiciniam ekonominiam mąstymui, R. T. Erdoganas nepritaria aukštoms palūkanų normoms, kurios, jo manymu, ir sukelia infliaciją.

S. E. Dincero paskelbtas 2021 metų infliacijos rodiklis – 36,1 proc. – supykdė ir vyriausybę palaikančią, ir opozicijos stovyklas.

Opozicija tikina, kad šis skaičius yra per mažas ir nurodė, kad tikrosios pragyvenimo išlaidos išaugo bent dvigubai.

Tuo tarpu R. T. Erdoganas, kaip pranešama, privačiai sukritikavo statistikos agentūrą dėl paskelbtų duomenų, kurie, jo nuomone, pervertino Turkijos ekonomikos negalavimo mastą.

Panašu, kad pats S. E. Dinceras jau prieš kurį laiką nujautė artėjantį savo karjeros likimą.

„Dabar sėdžiu šiame biure aš, o rytoj šią vietą jau užims kažkas kitas“, – sakė jis interviu verslo laikraščiui „Dunya“ anksčiau šį mėnesį.

"Nesvarbu, kas yra vadovas. Ar galite įsivaizduoti, kad šimtai mano kolegų tylės, skelbdami infliacijos lygį, labai skirtingą nuo to, ką jie nustatė?“ – svarstė jis.

R. T. Erdoganas nepaaiškino savo sprendimo naujuoju valstybinės statistikos agentūros vadovu paskirti Erhaną Cetinkaya, kuris ėjo Turkijos bankininkystės reguliavimo institucijos vicepirmininko pareigas.

„Tai tik padidins susirūpinimą dėl duomenų patikimumo bei ekonominės politikos nuostatų“, – pranešime klientams sakė Timothy Ashas iš turto valdymo bendrovės „BlueBay Asset Management“

Statistikos agentūra sausio mėnesio infliacijos duomenis turi paskelbti vasario 3-iąją.

Atleistas ir teisingumo ministras

Šeštadienį R. T. Erdoganas taip pat paskyrė naująjį teisingumo ministrą. Šias pareigas užims buvęs vicepremjeras Bekiras Bozdagas, kuris pakeis Abdulhamitą Gulą, šias pareigas ėjusį nuo 2017-ųjų.

Buvęs vicepremjeras Ali Babacanas (Ali Babadžanas), kuris pasitraukė iš valdančiosios Teisingumo ir plėtros partijos (AKP) ir įkūrė savąją, „Twitter“ paskyroje sukritikavo tokį pokytį.

"Keičiamas teisingumo ministras, (statistikos agentūros) pirmininkas atleidžiamas. Niekas nežino kodėl“, – rašė politikas.

„Autoritarinis aljansas (...) ir toliau kenkia šaliai“, – teigė jis.

Pagrindinis opozicijos lyderis Kemalis Kilicdaroglu gruodį buvo apgręžtas, kai bandė patekti į statistikos agentūros būstinę Ankaroje.

Jis apkaltino agentūrą „išgalvojus“ skaičius, kad nuslėptų tikrąjį vyriausybės politikos poveikį, ir pavadino ją „ne valstybine, o rūmų institucija“, turėdamas omenyje R. T. Erdogano prezidento kompleksą.