Atitinkamą įsakymą A. Lukašenka pasirašė ketvirtadienį.

Įsakyme patvirtinta referendumui pateikiamo klausimo formuluotė, kuri bus pateikta balsalapyje: „Ar pritariate Baltarusijos Respublikos Konstitucijos pataisoms ir papildymams?“

Prie dekreto pridedamos referendumui teikiamos Konstitucijos pataisos ir papildymai.

Pataisos nustatytų anksčiau A. Lukašenkos atsisakytą dviejų penkerių metų prezidento kadencijų limitą, tačiau tokia tvarka būtų taikoma tik kitų prezidento rinkimų nugalėtojui.

Jei 67-erių A. Lukašenka 2025 metais nuspręstų vėl kandidatuoti, jis galėtų likti valdžioje dar dešimt metų.

Siūlomi konstituciniai pakeitimai taip pat suteiktų imunitetą buvusiems lyderiams už nusikaltimus, padarytus per jų kadenciją, ir leistų Baltarusijai laikyti branduolinius ginklus savo teritorijoje.

Atsižvelgiant į Rinkimų kodekso reikalavimus, įtvirtinta respublikinio referendumo priimto sprendimo privaloma teisinė galia. Nustatoma tokio sprendimo įsigaliojimo tvarka – 10 dienų nuo jo oficialaus paskelbimo. Nustatyta, kad referendumu priimtas sprendimas yra neatskiriama Konstitucijos dalis.

Vyriausiajai rinkimų ir referendumų komisijai pavesta organizuoti referendumą, užtikrinti jo rezultatų skaičiavimą ir vykdyti atitinkamos srities teisės aktų įgyvendinimo kontrolę.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) yra pasiruošusi surengti referendumą dėl Konstitucijos pataisų ir papildymų, patikino komisijos pirmininkas Iharas Karpenka.

„VRK yra pasirengusi surengti referendumą vasario 27 dieną. Rytoj turėtume surengti VRK posėdį. Metodinės rekomendacijos parengtos, visa informacinė medžiaga VRK posėdžiui paruošta“, – sakė I. Karpenka. Jį cituoja oficiali naujienų agentūra BelTA.

Baltarusijos opozicijos atstovai vadina farsu A. Lukašenkos sušauktą „liaudies susirinkimą“, kuriame buvo paskelbti aptakūs konstitucinės reformos planai. Opozicija parengė savo konstitucijos projektą, numatantį, kad Baltarusija taps parlamentine respublika.

Į Lietuvą pasitraukusios opozicijos lyderės Sviatlanos Cichanouskajos biuras ketvirtadienį pažymėjo, kad nuo 2020 metų rinkimų, kuriuose A. Lukašenka užsitikrino šeštą kadenciją, jo režimas ėmėsi brutalių priemonių nuslopinti beprecedenčiam protestų judėjimui ir susidoroti su kitaminčiais, dėl to neįmanoma realiai aptarti pasiūlymų konstitucijos keitimui.

Opozicija ir Vakarų demokratijos tuos rinkimus laiko suklastotais. Vakarai yra paskelbę Minskui virtinę sankcijų.

„Nėra galimybių laisvai aptarti siūlomų pataisų, rinkimų komisijos nesudaromos skaidriai, neįmanomas nepriklausomas balsavimo proceso stebėjimas“, – teigiama S. Cichanouskajos pranešime.

„Vienintelė galima rinkimų kampanija, atitinkanti baltarusių interesus, yra demokratiški naujo prezidento rinkimai pagal tarptautinius standartus ir tik paleidus visus politinius kalinius“, – pridūrė ji.

Po 2020-ųjų rugpjūčio rinkimų buvo areštuota per 35 tūkst. žmonių, tūkstančiai buvo sumušti teisėsaugininkų, keli protestuotojai žuvo. Visi pagrindiniai A. Lukašenkos oponentai buvo įkalinti ar priversti pasitraukti į užsienį.

Žmogaus teisių gynėjų teigimu, Baltarusijoje už grotų tebėra 990 politinių kalinių, įskaitant žinomiausius opozicijos aktyvistus.

Praėjusį mėnesį Baltarusijos teismas S. Cichanouskajos vyrui 43-ejų tinklaraštininkui Siarhejui Cichanouskiui skyrė 18 metų kalėjimo bausmę.

2020 metais A. Lukašenkos sąjungininkas Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas surengė konstitucinį referendumą, atvėrusį kelią jam likti valdžioje iki 2036-ųjų.