„Ši pandemija toli gražu nesibaigė“, – PSO būstinėje Ženevoje žurnalistams sakė Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

Jis įspėjo nemanyti, kad omikron variantas, lapkritį aptiktas Pietų Afrikoje ir žaibiškai išplitęs visame pasaulyje, yra nepavojingas.

Omikron variantas yra daug užkrečiamesnis už ankstesnes koronaviruso atmainas, bet, kaip atrodo, sukelia lengvesnius simptomus.

Dėl šios priežasties pradėta kalbėti, kad COVID-19 iš pandeminės virsta endemine liga ir kad pavojus tikriausiai greitai praeis.

Tačiau PSO įspėjo, kad vien dėl didžiulio užsikrečiančių žmonių skaičiaus daug pažeidžiamų asmenų vis tiek sunkiai suserga ir miršta.

„Omikron [sukeliami simptomai] vidutiniškai gali būti ne tokie sunkūs, bet mintis, kad tai nesunki liga, yra klaidinanti“, – sakė Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

„Neapsigaukite: omikron lemia hospitalizacijas ir mirtis, ir net lengvesni pacientai užplūsta sveikatos apsaugos įstaigas“, – pabrėžė jis.

Pasak PSO vadovo, yra požymių, kad omikron atmainos nulemtos COVID-19 bangos pikas kai kuriose šalyse jau praėjo. Tai „suteikia vilties, kad blogiausia šios naujausios bangos dalis jau baigėsi, bet pavojus jokiai šaliai dar nėra praėjęs“.

Tedroso Adhanomo Ghebreyesuso teigimu, skubiai reikia mažinti augantį spaudimą sveikatos apsaugos sistemoms, ypač šalyse, kur paskiepytų žmonių vis dar yra mažai.

„Dabar ne laikas pasiduoti ir mojuoti balta vėliava, – sakė jis. – Vis dar galime reikšmingai sumažinti dabartinės bangos poveikį efektyviai dalydamiesi ir naudodamiesi sveikatos apsaugos įrankiais ir įgyvendindami tas visuomenės sveikatos bei socialines priemones, kurios, kaip žinome, veikia.“

Duomenys rodo, kad esamos vakcinos nuo COVID-19 ne taip veiksmingai apsaugo nuo užsikrėtimo omikron atmaina, palyginti su ankstesniais viruso variantais.

Tačiau PSO vadovas pabrėžė, kad vis dar gyvybiškai svarbu užtikrinti didesnį ir teisingesnį skiepų prieinamumą.

„Vakcinos galbūt ne taip veiksmingai apsaugo nuo užsikrėtimo omikron ir jo perdavimo, palyginti su ankstesniais variantais, bet jos vis tiek itin gerai užkerta kelią sunkiai ligai ir mirčiai“, – sakė jis.

Sveikatos apsaugos ekspertai įspėja, kad leidžiant koronavirusui nevaržomai plisti smarkiai išauga naujų, pavojingesnių variantų atsiradimo tikimybė.

„Omikron neįtikėtinai plintant pasaulyje, tikriausiai atsiras naujų variantų“, – perspėjo Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.