Praėjus dviem savaitėms po Tel Avivo Shebos medicinos centre pradėto tyrimo, kuriame sutiko dalyvauti 154 medikai, mokslininkai konstatavo, kad suleidus vakcinos antikūnų lygis sėkmingai pakyla.

Visgi net tinkamu laikomas antikūnų lygis suteikia tiktai dalinę apsaugą nuo omikron koronaviruso atmainos, teigia tyrimui vadovavusi mokslininkė Gili Regev-Yochay. Ankstesnių atmainų atveju pasitvirtinusios vakcinos, anot jos, kur kas mažiau apsaugo nuo omikron. Kita vertus, tyrime dalyvavę virusu užsikrėtę asmenys juto tik lengvus COVID-19 simptomus, o kai kuriems jokių simptomų apsikritai nepasireiškė.

Gruodžio pabaigoje, kada užsikrėtimų COVID-19 skaičius staiga išaugo, vyresnius nei 60-ies, taip pat susilpnėjusio imuniteto Izraelio piliečius buvo pradėta skiepyti ketvirta vakcinos doze. Remiantis šalies Sveikatos ministerijos skelbiama informacija, papildoma dozė jau sušvirkšta daugiau nei pusei milijono izraeliečių.

Sprendimas skiepyti ketvirta vakcinos doze vertinamas kaip teisingas, pasakė G. Regev-Yochay per virtualią spaudos konferenciją, kadangi taip gali pavykti sustiprinti apsaugą nuo omikron, bet tyrimo rezultatai rodo, kad taikyti tokios strategijos visos populiacijos atžvilgiu nėra prasminga.

Shebos medicinos centro mokslininkai tiria ir ketvirtos „Moderna“ vakcinos dozės efektyvumą. Tyrime dalyvauja 120 savanorių, anksčiau triskart paskiepytų „Pfizer“ ir „BioNTech“ vakcina.

Praėjus savaitei nuo tyrimo pradžios pavyko nustatyti, kad antikūnų lygis nuo „Moderna“ pakyla panašiai kaip ir nuo „Pfizer“, teigia G. Regev-Yochay.

Apie 150 tyrimo dalyvių prieš dvi savaites gavo ketvirtąją „Biontech/Pfizer“ vakcinos dozę. Prieš savaitę dar 120 dalyvių po trijų „Biontech/Pfizer“ preparato dozių buvo suleista ketvirtoji „Moderna“ dozė. Abiejų grupių rezultatai po savaitės buvo labai panašūs. „Nematome didelio skirtumo“, – sakė G. Regev-Yochay.

„Sprendimas Izraelyje nusilpusio imuniteto žmonėms suleisti ketvirtą dozę gali suteikti nedidelį pranašumą, – kalbėjo profesorė. – Tačiau ne pakankamą, kad ją (ketvirtąją dozę) reikėtų skirti visiems gyventojams“.

Šiuo metu Izraelyje ketvirtąja doze gali skiepytis ir vyresni nei 60 metų amžiaus gyventojai bei medicinos personalas.

Turėdama omenyje preliminarius tyrimų rezultatus, G. Regev-Yochay kalbėjo apie „dilemą“, ar vyresniems nei 60-ies sveikiems žmonėms reikėtų duoti ketvirtąją dozę.

Visiškai pasiskiepijusiais Izraelyje šiuo metu laikoma tik 62 proc. gyventojų iš 9,4 mln. Tai dviem dozėmis paskiepyti žmonės, kai po antrojo skiepo praėjo ne daugiau kaip šeši mėnesiai, ir stiprinančiąją dozę gavę gyventojai. 30 proc. gyventojų visiškai nepasiskiepiję, 8 proc. skiepo galiojimas baigėsi. Trečiąją dozę yra gavę 4,4 mln. izraeliečių, daugiau kaip 537 000 – ir ketvirtąją.

Dalintis
Nuomonės