Konservatorių partijos įstatymų leidėjai, kurių daugelis savaitgalį yra sugrįžę į savo apygardas, sakė sulaukę daugybės rinkėjų laiškų, kuriuose reiškiamas pasipiktinimas dėl numanomų taisyklių pažeidimų Dauningo gatvėje.

Pats B. Johnsonas dabar yra izoliavęsis, nes vienam jo šeimos nariui buvo nustatyta koronavirusinė infekcija. Opozicinė Leiboristų partija savo ruožtu pareiškė, kad lyderis „tiesiogine prasme slapstosi“ ir kad jis turėtų pasitraukti iš pareigų.

Klausimas, ar B. Johnsonas ir jo darbuotojai sąmoningai pažeidinėjo taisykles, kai dėl COVID-19 buvo taikomas griežtas karantinas, yra pagrindinis aspektas, nagrinėjamas per tyrimą, vadovaujamą aukšto rango pareigūnės Sue Gray. Tikimasi, kad šio tyrimo ataskaita bus paskelbta kitą savaitę.

Po ištisas savaites skambėjusių neigimų ir dangstymo B. Johnsonas šią savaitę parlamente atsiprašė už mažiausiai vieną pasilinksminimą, kurį jos darbuotojai organizavo 2020 metų gegužę ir kuriame dalyvavo jis pats. Tuo metu britams susirinkimai buvo draudžiami.

Du kiti vakarėliai įvyko pernai balandį – kai karalienė Elizabeth II ruošėsi laidoti savo vyrą princą Philipą, kurio mirtis užbaigė 73 metus trukusią santuoką. Šiam faktui iškilus į dienos šviesą, Dauningo gatvė atsiprašė Bakingamo rūmų dėl „itin apgailėtino“ elgesio.

Vis dėlto šeštadienį dienraščio „Daily Mirror“ paskelbtas straipsnis rodo, kad šie įvykiai veikiausiai buvo ne pavieniai. Laikraštis paskelbė nuotrauką, kurioje matyti, kaip 2020 metų gruodį prie premjero rezidencijos užpakalinių durų buvo atgabentas šaldytuvas vynui.

Leidinys teigia, kad darbuotojai nuolat papildydavo šį šaldytuvo atsargas savo atsineštais buteliais, o B. Johnsonas neretai prisidėdavo prie jų „vyno penktadienių“.

„Mintis, kad jis nežinojo, jog buvo geriama, yra visiška nesąmonė“, – laikraštis citavo vieną neįvardytą šaltinį.

„Jeigu premjeras tau sako „nuleiskime garą“, jis faktiškai sako, kad viskas gerai“, – pridūrė šaltinis.

Pasirodžius šiam straipsniui viena Dauningo gatvės atstovė sakė, kad vyriausybė palauks S. Gray tyrimo išvadų, „kad nustatytų faktus dėl šių susirinkimų pobūdžio“.

„Išgelbėkime Didįjį šunį“

Visgi mažiausiai penki konservatorių deputatai sakė jau pateikę reikalavimus surengti balsavimą dėl nepasitikėjimo ministru pirmininku.

„Daily Mirror“ paskelbus savo publikaciją, torių įstatymų leidėjas Andrew Bridgenas sakė, kad B. Johnsonas „prarado moralinį autoritetą vadovauti“.

Visuomeninei televizijai BBC parlamento narys sakė, kad premjeras palaikė savo darbuotojų nuostatą, jog jiems bendros taisyklės negalioja.

Dauguma kabineto narių palaikė B. Johnsoną, bet kai kurių, įskaitant įtakingą iždo kanclerį Rishi Sunaką, atsiliepimai buvo pastebimai šaltoki.

Pensijų ir socialinės įtraukties viceministras Guy Oppermanas savo ruožtu pareiškė, kad B. Johnsonui „reikia pakeisti savo įpročius“, taip pat atkreipė dėmesį į savo asmeninę patirtį apie karantino taisyklių poveikį jo šeimai.

„Mane tai išties jaudina, nes 2020 metų gegužę mano žmona ir vaikai susirgo ir atsigulė į ligoninę. Aš negalėjau ten nuvykti jų palaikyti“, – BBC sakė A. G. Oppermanas.

2020 metų birželį Opermanų naujagimiai dvyniai mirė.

Nuo praeito mėnesio, kai pasirodė pirmųjų pranešimų apie pasilinksminimus Dauningo gatvėje, daugelis kitų britų irgi pasidalijo liūdnais prisiminimais, kaip jiems per karantiną netgi nebūdavo leidžiama lankyti savo mirštančių artimųjų.

Šis skandalas gali netgi nustelbti pranešimus, esą Dauningo gatvė parengė planą, pramintą operacija „Išgelbėkime Didįjį šunį“, turintį apsaugoti B. Johnsono vadovavimą, kai bus paskelbta S. Gray ataskaita.

Kaip rašo dienraštis „The Independent“, pagal šį planą ketinama atleisti kai kuriuos aukšto rango premjero padėjėjus.

Vyriausybė jau užsiminė ketinanti sausio pabaigoje sušvelninti dabartinius suvaržymus dėl COVID-19. Be to, B. Johnsono sąjungininkai liaupsino jo pasiekimus, įskaitant įvykdytus planus dėl JK išstojimo iš Europos Sąjungos.

Tačiau Leiboristų partija, kurios populiarumas, kaip rodo naujausios apklausos, didėja, tikina, jog B. Johnsonas „netinkamas eiti pareigas“.

„Matome liūdną vaizdą, kai premjeras įklimpęs apgaulėje ir mele, nesugebantis vadovauti“, – šeštadienį pareiškė leiboristų lyderis Keiras Starmeris.