Tuo pat metu šalies aukščiausios instancijos teismas leido taikyti reikalavimą dėl skiepijimosi medicinos darbuotojams, dirbantiems įstaigose, gaunančiose finansavimą iš federalinio biudžeto.

J. Bidenas sakė, kad jį „nuvylė“ devynis narius turinčio Teismo sprendimas panaikinti reikalavimą įmonėms, turinčioms ne mažiau kaip 100 darbuotojų, juos paskiepyti arba testuoti dėl COVID-19.

„Esu nusivylęs, kad Aukščiausiasis Teismas nusprendė blokuoti racionalius ir gyvybes gelbstinčius reikalavimus didelių įmonių darbuotojams, pagrįstus tiek moksliškai, tiek teisiškai“, – nurodė prezidentas išplatintame pareiškime.

Jis sveikino sprendimą leisti taikyti reikalavimą dėl vakcinacijos medicinos darbuotojams. Anot prezidento, tai paveiks maždaug 10 mln. žmonių, dirbančių įstaigose, gaunančiose federalinių lėšų.

Daug mėnesių raginęs amerikiečius pasiskiepyti nuo koronavirusinės infekcijos, Jungtinėse Valstijose nusinešusios jau per 845 tūkst. gyvybių, rugsėjį J. Bidenas paskelbė, kad didelėse privačiose įmonėse skiepai bus privalomi.

Nepasiskiepiję darbuotojai turėtų kas savaitę pateikti neigiamą COVID-19 testą ir darbo vietoje dėvėti kaukes.

Federalinė Darbų saugos ir sveikatos administracija (OSHA) nurodė įmonėms iki vasario 9 dienos užtikrinti šių reikalavimų vykdymą. Priešingu atveju joms grės baudos.

Tačiau šeši konservatyvių pažiūrų Aukščiausiojo Teismo teisėjai nusprendė, kad reikalavimas dėl skiepų yra „reikšmingas brovimasis į daugybės darbuotojų gyvenimus bei sveikatą“.

„Nors Kongresas neginčijamai suteikė OSHA įgaliojimus reguliuoti darbo saugą, jis nesuteikė agentūrai įgaliojimo plačiau reguliuoti visuomenės sveikatą“, – nurodė teisėjai.

„Reikalavimas dėl skiepų 84 mln. amerikiečių, atrinktų tik todėl, kad jie dirba daugiau nei 100 darbuotojų turinčiose įmonėse, tikrai patenka į pastarąją kategoriją“, – pridūrė jie.

Trys liberaliojo sparno teisėjai pareiškė atskirąją nuomonę, nurodę, kad ši nutartis „riboja federalinės vyriausybės galimybes kovoti su beprecedente grėsme, kurią mūsų šalies darbuotojams kelia COVID-19“.

„Svarbiausia – nepakenkti“

Sprendimas dėl privalomų skiepų medicinos darbuotojams, dirbantiems federalinį finansavimą gaunančiose įstaigose, buvo priimtas penkiais balsais prieš keturis, prie liberaliojo sparno teisėjų prisijungus dviem konservatyvių pažiūrų teisėjams – Aukščiausiojo Teismo pirmininkui Johnui Robertsui ir Brettui Kavanaugh.

„Užtikrinimas, kad paslaugų teikėjai imtųsi žingsnių išvengti pavojingo viruso perdavimo jų pacientams, atitinka pagrindinį medicinos profesijos principą: svarbiausia – nepakenkti“, – nurodė teisėjai.

Skiepai tapo politiškai skaldančiu klausimu Jungtinėse Valstijose, kur nuo COVID-19 pilnai pasiskiepiję maždaug 63 proc. gyventojų.

OSHA taisykles teismui apskundė 26 verslo asociacijų grupė, o kelios respublikonų vadovaujamos valstijos kreipėsi į teismą su skundu dėl privalomo medicinos darbuotojų skiepijimo.

Atstovų Rūmų pirmininkė demokratė Nancy Pelosi (Nensi Pelouzi) Aukščiausiojo Teismo sprendimą pavadino „keliančiu nerimą“ ir pažėrė aštrios kritikos respublikonams už tai, kad jie „toliau puola gyvybes gelbstinčias vakcinas“.

Tuo metu Floridai atstovaujantis respublikonų senatorius Rickas Scottas (Rikas Skotas) pareiškė, kad Teismo nutartis „siunčia aiškią žinią: J. Bidenas nėra karalius ir jo federalinių įgaliojimų viršijimas nebus toleruojamas“.

„Sirgau COVID-19 ir pasiskiepijau, bet NIEKADA nepritarsiu privalomam skiepijimui, nes tai yra sunkiai dirbančių amerikiečių persekiojimas ir darbo vietų naikinimas“, – sakė senatorius.

Buvęs prezidentas Donaldas Trumpas sveikino sprendimą dėl privalomų skiepų įmonėse.

„Aukščiausiasis Teismas pasisakė, patvirtindamas tai, ką visi žinojome: J. Bideno pragaištingi reikalavimai dėl skiepų prieštarauja Konstitucijai, – nurodė D. Trumpas išplatintame pareiškime. – Didžiuojamės, kad Aukščiausiasis Teismas neatsitraukė. Jokių įpareigojimų!“

J. Bidenas savo pareiškime sakė, kad dabar pačios valstijos ir darbdaviai individualiai spręs, ar reikalauti iš darbuotojų „žengti paprastą bei veiksmingą žingsnį ir pasiskiepyti“.

Pasak prezidento, Aukščiausiojo Teismo nutartis „neužkerta kelio man, kaip prezidentui, toliau raginti darbdavius padaryti tai, ko reikia amerikiečių sveikatai ir ekonomikai apsaugoti“.

„Turime toliau kartu dirbti, jei norime apsaugoti gyvybes, sudaryti sąlygas žmonėms toliau dirbti ir padaryti galą šiai pandemijai“, – sakė jis.