Pastaruoju metu dėl tokių pažeidimų kilo visa virtinė skandalų.

Londono policija pranešė bendraujanti su vyriausybės kanceliarija dėl 2020 metų gegužę B. Johnsono rezidencijos ir biuro Dauningo gatvėje sode įvykusio susibūrimo, galinčio nulemti rimtesnį, kriminalinį tyrimą.

Pranešama, kad daugiau kaip 100 žmonių elektroniniu paštu gavo kvietimus į tą vakarėlį. Svečiai, įskaitant B. Johnsoną ir jo žmoną Carrie, esą buvo raginami „atsinešti savo gėrimų“.

Tuo metu vyriausybė paprastiems žmonėms draudė susitikti net lauke, galiojo griežti suvaržymai socialiniam bendravimui, net laidotuvėms.

„Išties neįmanoma patikėti, jog tuo metu, kai likusi šalies dalis gyveno griežto karantino sąlygomis, Johnsonas ir jo darbuotojai manė, kad priimtina surengti vakarėlį“, – televizijai „Sky News“ sakė Rivka Gottlieb iš pandemijos aukų giminaičių organizacijos „Covid-19 Bereaved Families for Justice“.

Britų žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose skelbiama daug žmonių atsiminimų apie tai, kaip jie laikėsi taisyklių, net jei COVID-19 sirgdavo ar nuo šios ligos mirdavo jų giminaičiai ir draugai.

Policija to metu skirdavo baudas taisykles pažeidusiems žmonėms ir turėjo galimybę patraukti atsakomybėn smarkiai ar pakartotinai nusižengusius asmenis.

Pagrindinės opozicinės Leiboristų partijos lyderis Keiras Starmeris apkaltino B. Johnsoną „melavus britų visuomenei“, o K. Starmerio pavaduotoja Angela Rayner sakė, kad ministras pirmininkas vengia esminių su jo „garbe ir sąžiningumu“ susijusių klausimų.

Naujos pradžios nebus

B. Johnsonas, kuris 2019 metų gruodį buvo išrinktas didele persvara, tikėjosi naujus metus pradėti tarsi nuo naujo lapo, palikti praeičiai ankstesnius pranešimus apie kitas karantino metu Dauningo gatvėje organizuotas šventes ir pareiškimus apie pažintis bei korupciją.

Ministro pirmininko atstovas atsisakė komentuoti, bet nurodė, kad aukšto rango valstybės tarnautojas Martinas Reynoldsas, išsiuntinėjęs kvietimus į 2020-ųjų gegužės vakarėlį, lieka savo poste ir neprarado vyriausybės vadovo pasitikėjimo.

Ankstesni pareiškimai apie šventes Dauningo gatvėje paskatino B. Johnsoną pavesti aukšto rango valstybės tarnautojai Sue Gray atlikti tyrimą. Dabar jos tyrimas buvo išplėstas įtraukiant naujausius įtarimus.

„Bus išaiškinti faktai, ir jei bus nustatyta įstatymo pažeidimų, bus imtasi būtinų drausminių veiksmų“, – parlamentarams sakė vyriausybės narys Michaelas Ellisas.

Tačiau kai kuriems opozicijos parlamentarams raginant B. Johnsoną trauktis, M. Ellisas nurodė: „Ministras pirmininkas niekur neina. Šalies žmonės ir toliau pasitiki ministru pirmininku.“

Nepriklausomos komisijos, patarinėjančios vyriausybės nariams etikos klausimais, pirmininkas Jonathanas Evansas sakė, jog naujausi pranešimai parodo vyriausybės „nerūpestingumą“ kalbant apie standartų išlaikymą.

„Žmonėms rūpi, jie mano, kad jiems parlamente atstovaujantys žmonės, tie žmonės, kuriems mokama, kad jie atliktų valstybinius vaidmenis, turėtų laikytis savo deklaruojamų standartų“, – sakė jis.

Laikraščiai, taip pat ir tie, kurie paprastai remia B. Johnsoną ir jo Konservatorių partiją, irgi kritikavo ministrą pirmininką.

Tyrimas

Londono policija pirmadienį vakare pranešė atliekanti tyrimą dėl galimų karantino taisyklių pažeidimų per minimą gegužės šventę.

„Londono policija žino apie gausius pranešimus, susijusius su įtariamais Sveikatos apsaugos taisyklių pažeidimais Dauningo gatvėje 2020 metų gegužės 20 dieną, ir bendrauja su vyriausybės kanceliarija“, – sakoma pranešime.

Prieš Kalėdas kelias savaites mirgėjo ministrui pirmininkui nepalankios antraštės dėl ankstesnių įtarimų.

Tuomet B. Johnsonas neigė žinojęs, kad Dauningo gatvėje buvo pažeistos kokios nors taisyklės, tačiau naujausi įtarimai, regis, prieštarauja tiems pareiškimams.

Minėtame 2020 metų gegužės elektroniniame laiške M. Reynoldsas rašė: „Po nepaprastai įtempto periodo būtų malonu šįvakar pasidžiaugti gražiu oru ir laikantis socialinio atstumo išgerti [Dauningo gatvės] 10-ojo namo sode.“

Šį elektroninį laišką gavusi televizija „ITV News“ nurodė, kad galiausiai vakarėlyje dalyvavo apie 40 darbuotojų. Pranešime sakoma, kad jie vaišinosi iškylų užkandžiais, gėrė.

Televizija „BBC News“ pranešė turinti tuo metu parašytų kai kurių darbuotojų elektroninių laiškų su abejonėmis, ar buvo išmintinga siųsti tokį kvietimą.