Almatoje trečiadienio rytą prasidėjo protestuotojų ir policijos pajėgų susirėmimai.

Remiantis Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, mitinguotojai blokavo kelius, ministerija skelbia apie užpultus teisėsaugos institucijų pareigūnus, skelbia rbc.ru.

Pranešama, kad Almatoje, Šymkente ir Taraze protestuotojai atakavo akimatas – rajonines administracijas: išdaužė pastatų langus, išlaužė duris. Be to, demonstrantai svaidė akmenis, pagalius ir butelius su padegamuoju mišiniu. Nukentėjo 95 policijos pareigūnai; suimta daugiau nei 200 žmonių.

Tuo tarpu Aktobės mieste policininkai atsisakė suiminėti protestuotojus, nurodė portalas orda.kz. Teisėsaugos institucijų pareigūnai pareiškė, kad „palaiko tautą ir nekels [prieš ją] rankos“.

Tebevykstant neramumams, Kazachstano prezidentas Kasymas Žomartas Tokajevas dar viename šalies regione – Almatos srityje – įvedė nepaprastąją padėtį. Prieš tai nepaprastoji padėtis galiojo tik pačiame mieste ir Mangystau srityje.

Almatoje policija trečiadienį panaudojo kurtinamąsias granatas prieš protestuotojus, žygiuojančius didžiausio Kazachstano miesto administracijos pastato link, pranešė naujienų agentūros AFP korespondentas.

Daugiau kaip 1 000 protestuotojų susirinko aikštėje prie pastato po beprecedenčių neramumų išvakarėse.

Kaip iš įvykio vietos pranešė naujienų agentūros „Interfax“ korespondentas, minia stūmė policijos pareigūnus, ten buvo girdėti dūžtančių stiklų garsai, sproginėjančios kurtinamosios granatos. Pats miesto administracijos pastatas skendėjo dūmuose.

Pasak korespondento, dviem policininkams nepavyko pabėgti nuo juos spaudžiančios minios. Jie buvo pargriauti ir mušami. Tačiau minioje buvo žmonių, kurie bandė stabdyti smurtavimą prieš pareigūnus.

Pranešama apie šūvių garsus.

Protestuotojai įsiveržė į Almatos meriją

Protestuotojai įsiveržė į administracijos pastatą. Policija panaudojo kurtinamąsias granatas ir ašarines dujas prieš kelis tūkstančius protestuotojų, tačiau tai nesutrukdė jiems patekti į pastatą, sakė naujienų agentūros APF korespondentas.

Agentūra „Tengrinews“ paskelbė vaizdo įrašą, kuriame matyti iš dešinės pastato pusės kylančios liepsnos.

Iš pradžių kariškiai buvo aptvėrę administracinį pastatą metalinėmis užtvaromis. Aikštėje buvo matyti virstantys juodi dūmai. Prie įėjimo liūliavo didžiulė minia. Liudytojai pranešė, kad demonstrantai pateko į pastatą, pranešė agentūra.

Kai kurie protestuotojai buvo ginkluoti lazdomis ir skydais, atimtais iš policininkų.

AFP korespondentas sakė, kad vaizdai Almatoje buvo chaotiški, panašu, kad buvo paleistos ašarinės dujos.

Dega prezidento rezidencija

Pasak interneto portalo „Vlast“, protestuotojų minia Almatoje bando patekti į Kazachstano prezidento rezidenciją, įsikūrusią netoli miesto administracijos pastato.

„Aplinkui dūmai, girdisi kurtinamųjų granatų sprogimai ir šūviai“, – rašo leidinys.

Remiantis liudininkų socialiniuose tinkluose skelbiamu vaizdo įrašu, Kazachstano prezidento rezidencijos pastatas dega.

Priešgaisrinė tarnyba naujienų agentūrai „Interfax“ patvirtino informaciją apie gaisrą Almatoje įsikūrusioje rezidencijoje.

Tuo metu Almatos miesto visuomenės sveikatos apsaugos valdyba trečiadienį pranešė, kad į miesto gydymo įstaigas kreipėsi 190 žmonių, sužeistų per masinius protestus.

„Į gydymo įstaigas kreipėsi 190 žmonių, iš jų 150 atvežė greitoji pagalba, o 40 atvyko savarankiškai. Iš viso hospitalizuota 40 žmonių. Septyni nukentėjusieji gydomi reanimacijoje, tarp jų keturi policijos darbuotojai“, – nurodoma pranešime.

„Tarp nukentėjusiųjų 137 yra policijos pareigūnai ir 53 civiliai“, – nurodoma pranešime.

Mitingai prieš dujų kainų kilimą prasidėjo sekmadienį Žanaozene, esančiame naftos turtingame vakariniame Mangystau regione, ir peraugo į protestus visoje šalyje.

Atleido ministrų kabinetą

Kazachstano prezidentas trečiadienį atleido šios Vidurinės Azijos šalies kabinetą, kad užkirstų kelią precedento neturintiems neramumams visoje šalyje, kilusiems dėl išaugusių energijos kainų.

Prezidentas Kasimas Žomartas Tokajevas trečiadienį įvedė nepaprastąją padėtį didžiausiame Almatos mieste, finansų sostinėje, ir vakarinėje Mangystau srityje po protestų, kai tūkstančiai žmonių išėjo į gatves ir pareikalavo vyriausybės atsistatydinimo. Trečiadienio rytą prezidento svetainėje paskelbtame atskirame įsakyme teigiama, kad K. Ž. Tokajevas priėmė ministro pirmininko Askaro Mamino vadovaujamo kabineto atsistatydinimą. Ministro pirmininko pavaduotojas Alikhanas Smailovas laikinai eis ministro pirmininko pareigas, kol bus suformuotas naujas kabinetas, teigiama įsakyme.

Pietrytiniame Almatos mieste nuo vėlyvo antradienio siautė chaosas, policija paleido ašarines dujas ir garsines granatas, kad numalšintų neramumus, prasidėjusius šalies vakaruose dėl suskystintųjų degalų kainų šuolio.

Nepaprastoji padėtis Almatoje ir Mangystau galioja nuo sausio 5 d. iki sausio 19 d., pranešė prezidento svetainė. Abiejose teritorijose nuo 23.00 iki 7.00 val. galios ir naktinė komendanto valanda, judėjimas į miestus ir iš jų bus ribojamas pagal įsakymus.

Keliomis valandomis anksčiau K. Ž. Tokajevas ragino grįžti į ramybę vaizdo įraše, kurį feisbuke paskelbė jo spaudos sekretorius Berikas Uali.

AFP žurnalistas Almatoje matė, kaip policija laidė garsines granatas ir ašarines dujas į netvarkingą daugiau nei 5 tūkst. žmonių minią, kuri vis didėjo protestuotojams žygiuojant centrinėmis gatvėmis ir šaukiant antivyriausybinius šūkius bei protarpiais puldinėjant transporto priemones. Protestuotojai šaukė: „Seni, pasitrauk“ – užuomina į vis dar galingą K. Ž. Tokajevo pirmtaką ir mentorių Nursultaną Nazarbajevą. Pasirodžius policijai kilo susirėmimai su demonstrantais.

Taip pat trečiadienį K. Ž. Tokajevas paskyrė naują Nacionalinio saugumo komiteto vadovo pavaduotoją, kuris pakeitė N. Nazarbajevo sūnėną Samatą Abišą.

„Messenger“ programėlės „Telegram“, „Signal“ ir „WhatsApp“ šioje Vidurinės Azijos šalyje trečiadienį buvo neprieinamos, o dvi nepriklausomos žiniasklaidos svetainės, pranešusios apie protestus, buvo užblokuotos.

Nuo sekmadienio 19 mln. gyventojų turinčios respublikos miestuose, įskaitant Žanaozeną, buvo rengiami mažesni mitingai. Pradinė neramumų priežastis buvo suskystintųjų degalų kainų šuolis angliavandenilių turtingoje Mangystau srityje, tačiau vyriausybės žingsnis sumažinti kainas, kaip reikalavo protestuotojai, jų nenuramino. Nepriklausomos žiniasklaidos pranešimai rodo, kad K. Ž. Tokajevo paskelbta nauja 50 tengių (11 JAV centų) už litrą kaina, sumažinta nuo 120 tengių metų pradžioje, nesusilpnino mitingų Žanaozene ir Mangystau sostinėje Aktau, demonstrantai kėlė naujus reikalavimus.

Antradienį socialinėje žiniasklaidoje pasidalijus filmuota medžiaga iš Aktau matyti, kaip policija apsupo per naktį miesto centre stovyklavusius tūkstančius protestuotojų. Dauguma jų iki trečiadienio buvo išsklaidyti iš miesto centro, pranešė valstybinis transliuotojas „Khabar“.

K. Ž. Tokajevas pradėjo eiti pareigas 2019 m., jį įpėdiniu pasirinko artimas Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininkas N. Nazarbajevas. Tačiau 81-erių N. Nazarbajevas, valdęs Kazachstaną nuo 1989 m., išlaiko šalies kontrolę būdamas Saugumo tarybos pirmininku ir „Tautos lyderiu“ – tai konstitucinis vaidmuo, suteikiantis jam unikalių politikos formavimo privilegijų ir imunitetą nuo baudžiamojo persekiojimo. Spontaniški, nesankcionuoti protestai yra neteisėti, nepaisant 2020 m. priimto įstatymo, kuris sušvelnino kai kuriuos susirinkimų laisvės apribojimus šioje autoritarinėje valstybėje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (126)