„Rusijos Aukščiausiojo Teismo šiandienos sprendimas uždaryti „Memorial International“, vieną seniausių ir garsiausių Rusijos teisių gynimo organizacijų, yra akiplėšiškas ir tragiškas bandymas užgniaužti žodžio laisvę ir ištrinti istoriją“, – sakė ambasadorius. Jo žodžiai cituojami ambasados paskyroje socialiniame tinkle „Twitter“.

Lapkritį paaiškėjo, kad Rusijos prokurorai siekia dviejų „Memorial“ struktūrų likvidavimo. Vieną ieškinį – dėl švietėjiškos draugijos „Memorial“ likvidavimo – Generalinė prokuratūra pateikė Aukščiausiajam Teismui. Antrą pareiškimą – dėl teisių gynimo centro „Memorial“ likvidavimo – Maskvos prokuratūra pateikė Maskvos miesto teismui.

Generalinės prokuratūros ieškinyje nurodoma, kad „Memorial“ ne kartą šiurkščiai pažeidė Rusijos įstatymus. Prokuratūros teigimu, „Memorial“ slepia, kad „vykdo užsienio agento funkcijas“, ir dėl to nuo 2019 metų ne kartą buvo patraukta administracinėn atsakomybėn.

Be to, Generalinė prokuratūra tvirtina nustačiusi, kad finansavimą iš užsienio gaunanti „Memorial“ vykdo politinę veiklą siekdama paveikti valstybės sprendimus ir formuoti visuomenės nuomonę.

„Memorial“ Generalinės prokuratūros pretenzijų nepripažįsta ir tvirtina, kad teisinio pagrindo jos likvidacijai nėra.

„Memorial“ pabrėžia, kad draugija ir teisių gynimo centras jau sumokėjo per 6 mln. rublių (72 tūkst. eurų) baudų už įstatymų dėl „užsienio agentų“ veiklos pažeidimus.

Teisingumo ministerijos ir žiniasklaidos priežiūros tarnybos „Roskomnadzor“ atstovai parėmė Generalinės prokuratūros poziciją.

Ieškiniai dėl „Memorial“ struktūrų likvidavimo sukėlė didelį rezonansą visuomenėje.

Nobelio taikos premijų laureatai buvęs Sovietų Sąjungos prezidentas Michailas Gorbačiovas ir „Novaja Gazeta“ vyriausiasis redaktorius Dmitrijus Muratovas anksčiau ragino prokurorus „atsiimti prašymą iš teismo ir išspręsti pretenzijų klausimą neteisminiu keliu“.

Aukščiausiojo Teismo posėdžiuose dėl minimo ieškinio lankėsi diplomatai iš daugiau kaip 20 valstybių, įskaitant JAV, Prancūziją ir Didžiąją Britaniją, prie Teismo rūmų palaikyti „Memorial“ rinkdavosi daug šalininkų.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas anksčiau pareiškė, kad tikisi „objektyvaus“ bylos svarstymo.