Rugpjūtį, praėjus metams po pasikėsinimo nunuodyti balsingiausią Rusijos prezidento Vladimiro Putino kritiką, Britanija paskelbė sankcijas septyniems rusų pareigūnams.

Tie asmenys, Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) – KGB įpėdinės – pareigūnai, buvo apkaltinti planavę arba įvykdę 2020 metų rugpjūčio 20 dieną surengtą ataką nervus paralyžiuojančia medžiaga.

Buvo įšaldytas šių asmenų turtas, patenkantis į JK jurisdikciją, jiems taip pat uždrausta atvykti į šią šalį.

„Reaguojant į nedraugiškus Londono veiksmus ir remiantis abipusiškumo principu, buvo nuspręsta įvesti asmenines sankcijas proporcingam skaičiui britų atstovų, kurie glaudžiai susiję su antirusiška veikla“, – pranešė Rusijos užsienio reikalų ministerija.

„Jiems buvo uždrausta atvykti į Rusijos Federacijos teritoriją“, – pridūrė ministerija, nepateikdama jokios papildomos informacijos apie tai, kas tie žmonės.

Maskva apkaltino Londoną ketinimu toliau laikytis „destruktyvaus kurso“ dvišaliuose santykiuose.

Vakarų žvalgybos agentūros nurodė galinčios „labai patikimai“ patvirtinti, kad FSB pareigūnai pernai apnuodijo A. Navalną nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“. Kremlius neigia esąs kaip nors su tuo susijęs.

Sausį grįžęs į Rusiją iš Vokietijos, kur gydėsi po apnuodijimo, A. Navalnas vasarį buvo pasiųstas į kalėjimą už ankstesnės lygtinės bausmės sąlygų pažeidimus. Gydydamasis Vokietijoje jis neprisistatė pareigūnams Rusijoje pagal lygtinio nuteisimo tvarką.

Londono santykiai su Maskva buvo įtempti nuo 2006 metų, nuskambėjo įtarimų, kad Rusija atsakinga už buvusio KGB agento Aleksandro Litvinenkos, apnuodyto radioaktyviu polonio izotopu, nužudymą.

Merdėdamas ligoninėje jis dėl savo mirties apkaltino V. Putiną.

Be to, 2018 metų kovą Solsberyje buvęs Rusijos karinės žvalgybos agentūros GRU pulkininkas Sergejus Skripalis ir jo dukra Julija buvo rasti netekę sąmonės ir hospitalizuoti.

Vėliau Londonas pareiškė, kad jie buvo apnuodyti Sovietų Sąjungoje sukurta „Novičiok“ tipo nervus paralyžiuojančia medžiaga.

Pasak JK institucijų, išpuolis prieš Skripalius beveik neabejotinai buvo patvirtintas „aukščiausiu Rusijos valstybės institucijų lygiu“. Kremlius šiuos kaltinimus atmeta.

Po šio incidento JK ir Rusija išsiuntė viena kitos diplomatų.