Pietinės salos Siargao pakrantę 13 val. 30 min. vietos (7 val. 30 min. Lietuvos) laiku pasiekusio „Rai“ vėjų greitis siekė 195 km per val., pranešė valstybinė meteorologijos agentūra.

Filipinuose, kur įvyksta daug stichinių nelaimių, tai stipriausia audra šiais metais.

„Ši... pabaisa baugina ir gali smogti pakrančių bendruomenėms kaip prekinis traukinys“, – sakė Tarptautinės Raudonojo Kryžiaus ir Raudonojo Pusmėnulio Judėjimo federacijos Filipinų biuro vadovas Alberto Bocanegra.

Meteorologijos agentūra įspėjo dėl „labai pragaištingų“ vėjų, galinčių padaryti „didelės ar labai didelės žalos pastatams bei augalams“. Taip pat įspėjama, kad daug kur gali kilti potvyniai, susidaryti žemės nuošliaužos.

Audrai slenkant virš vandenyno daugiau kaip 90 tūkst. žmonių ieškojo prieglobsčio laikinuose centruose, pranešė nelaimių valdymo agentūros. Evakuacija numatomame taifūno kelyje dar tęsiasi.

Tarp evakuotųjų yra turistų iš kitų šalies vietų, prieš Kalėdas atvykusių į garsius paplūdimius ir nardymo rajonus.

Užsienio turistams į Filipinus vis dar draudžiama atvykti dėl tebegaliojančių kovos su pandemija priemonių.

Dėl taifūno atšaukta dešimtys skrydžių, uždaryta dešimtys uostų. Meteorologai prognozuoja, kad kelių metrų aukščio štorminė patvanka gali sukelti „gyvybei pavojingų potvynių“ pakrančių žemumose.

„Rai“, kuris Filipinuose vadinamas „Odette“, yra vėlyva taifūnų sezono audra. Dauguma ciklonų formuojasi nuo liepos iki spalio.

„Rai“ taip pat yra antras Filipinus užklupęs supertaifūnas nuo rugsėjo, kai „Chanthu“ nuniokojo šalies pagrindinės Lusono salos šiaurės rytus.

Mokslininkai seniai įspėja, kad dėl žmogaus sukeltos klimato kaitos taifūnai tampa vis galingesni ir stiprėja greičiau.

Supertaifūnas pagal Jungtinių Valstijų klasifikaciją būtų priskiriamas 5 kategorijos uraganams.

Visoje Žemėje dažniausiai susidaro po maždaug penkias tokio galingumo audras per metus.

Filipinai, priskiriami šalims, galinčioms labiausiai nukentėti nuo klimato kaitos, kiekvienais metais išgyvena vidutiniškai po 20 audrų ir taifūnų. Stichija paprastai sunaikina derlių, namus ir infrastruktūrą jau ir taip skurdžiose vietovėse.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją