„Pateikėme kai kurių pasiūlymų, tačiau būtų idealu – aš šiandien tai patvirtinau Tony Blinkenui – būtų idealu paprasčiausiai panaikinti visus tuos apribojimus ir sugrįžti prie normalaus, pagarbaus mūsų diplomatinių misijų veikimo“, – S. Lavrovas sakė ketvirtadienį spaudos konferencijoje.

S. Lavrovo teigimu, jis A. Blinkenui pabrėžė, kad abipusių apribojimų spiralė, kurią, anot rusų diplomatijos vadovo, pradėjo dar JAV prezidentas Barackas Obama, „jau nuvedė per toli“.

„JAV įvesti vienašališki apribojimai, visiškai prieštaraujantys visoms diplomatinėms konvencijoms, leidžia mūsų diplomatams Amerikos teritorijoje būti tik trejus metus. Mums buvo paaiškinta, kad tokia yra amerikiečių praktika“, – kalbėjo S. Lavrovas.

„Atsakydami, kaip žinote, pasakėme, kad mes turime praktiką nesamdyti vietinio personalo, o jie Rusijoje įdarbino daugiau nei 400 Rusijos piliečių. Todėl, vadovaudamiesi jų logika, šią teisę panaikinome. Taip, toks užburtas ratas. Patekome į užburtą ratą, bet negalime nereaguoti ir sukurti jiems vienašališkų pranašumų“, – pridūrė ministras.

„Tikiuosi, kad vis tik mūsų kolegos amerikiečiai supras, kad nei jie, ne mes nesame suinteresuoti, kad panaši situacija tęstųsi. Ir tikrai, jau prasidėjo ekspertų konsultacijos dėl prezidentų susitarimų. Jos tęsiasi, dar vienas etapas numatytas arba šių metų pabaigoje, arba kitų pradžioje. Tačiau kol kas beveik nematome mūsų derybų partnerių pasirengimo imtis konstruktyvių veiksmų“, – pabrėžė S. Lavrovas.

Rusija nuo rugpjūčio 1 dienos uždraudė ambasadoms įdarbinti rusus ar trečiųjų šalių piliečius. Dėl to Jungtinėms Valstijoms teko atleisti daugiau kaip 200 rusų, dirbusių šalies diplomatinėse misijose Rusijoje, nurodė Valstybės departamentas.

Jungtinės Valstijos skundžiasi dėl abipusiškumo trūkumo, nes Maskva JAV diplomatinėse atstovybėse dirbančius rusus priskaičiuoja prie JAV diplomatų, o Vašingtonas į JAV dirbančių Rusijos diplomatų skaičių įtraukia tik Rusijos piliečius.

JAV diplomatinėse misijose Rusijoje dirba apie 120 žmonių; 2017 metais šis skaičius siekė 1 200. Tuo metu Rusija savo diplomatinėse atstovybėse JAV turi apie 230 žmonių, neskaitant dirbančių Rusijos atstovybėje prie Jungtinių Tautų Niujorke.

Spalį vienas amerikiečių pareigūnas perspėjo, kad JAV ambasada Maskvoje kitais metais gali liautis vykdžiusi daugumą savo funkcijų, jei nebus pasiekta pažangos sprendžiant su Rusija klausimą dėl diplomatų vizų skaičiaus padidinimo. Kiek anksčiau Jungtinės Valstijos nutraukė imigracijos vizų išdavimą Maskvoje, todėl rusams tokių dokumentų tenka keliauti į JAV ambasadą Varšuvoje.

Jungtinių Valstijų ir Rusijos santykiai įtempti dėl virtinės aštrių nesutarimų, įskaitant Vašingtono kaltinimus Maskvai dėl kibernetinių atakų ir kišimosi į rinkimus. Birželį Ženevoje susitikę šalių J. Bidenas ir V. Putinas sutarė dėti pastangas, kad dvišaliai santykiai taptų stabilesni ir lengviau prognozuojami, bet didesnės pažangos iki šiol nebuvo pasiekta, o pastarosiomis savaitėmis įtampa dar labiau padidėjo, Vakarų šalims kaltinant Maskvą telkiant pajėgas prie sienos su Ukraina.