„Šalta, tiesiog labai šalta. Nežinau, ar galiu pasakyti ką nors naudingo. Kelionė nėra lengva, tiesą sakant, sunku ir įsivaizduoti. Jeigu būtume žinoję, kas mūsų laukia, nebūtume ryžęsi. Blogiausias dalykas – baltarusių elgesys ir šaltas oras. Vidurinių Rytų gyventojai nepratę prie tokio šalčio. Liežuvis neapsiverstų ištarti, kad norėjome tokiomis sąlygomis pasiekti Europą“, – pasakojo migrantė iš Sirijos.

Iš Damasko atkeliavę brolis ir sesuo teigė, kad iš Sirijos išvyko lapkričio 9-ąją, o Lenkiją pasiekė tik praėjusią savaitę, nes kirsti sieną juos privertė Baltarusijos pareigūnai.

„Jie kasdien versdavo kirsti Lenkijos sieną ir vis kartojo: arba mirsite Baltarusijoje, arba brausitės į Lenkiją. Maldavome jų leisti sugrįžti namo, bet jie nesiklausė ir toliau kartojo: arba mirsite Baltarusijoje, arba brausitės į Lenkiją“, – kalbėjo migrantas.

Gimtinėje jis dirbo mechanikos inžinieriumi, jo sesuo – dailininkė. Buvęs skautas sakė, kad naudojo kompasą ir turėjo pakankamai maisto atsargų, bet vandens trūko.

„Kelionė buvo sunki ir nemaloni. Tik per stebuklą čia atsidūrėme. Esame tikri laimės kūdikiai, nes mums labai pagelbėjo nevyriausybinė organizacija“, – sakė migrantas.

Aktyvistai nurodė, kad padės migrantams prašyti prieglobsčio Europos Sąjungoje.

HRW: pažeidžiamos žmogaus teisės

Baltarusijos pasieniečiai gali būti kalti dėl migrantų kankinimo pasienyje su Lenkija, trečiadienį pareiškė tarptautinė žmogaus teisių organizacija „Human Rights Watch“ (HRW) ir pridūrė, kad abi šalys įvykdė „rimtų žmogaus teisių pažeidimų“.

Organizacija savo ataskaitoje nurodė, kad abiejų šalių vyriausybės „privalo užkirsti kelią naujoms mirtims užtikrinant nuolatinę humanitarinę prieigą prie žmonių, įstrigusių pasienio zonoje“.

HRW tyrėjai sakė nuodugniai apklausę 19 asmenų. Kai kurie iš jų, anot HRW, buvo išstumti lenkų pasieniečių, kai kuriais atvejais – ir pasitelkus jėgą.

Anot tyrėjų, priverstinis apgręžimas „pažeidžia teisę į prieglobstį pagal Europos Sąjungos įstatymus“. Jie paragino ES „pradėti rodyti solidarumą su nukentėjusiaisiais abiejose sienos pusėse“ ir pridūrė, kad šie žmonės kenčia ir miršta.

Baltarusijoje, anot HRW, baltarusių pasieniečių „smurtas, nežmoniškas ir žeminantis elgesys bei prievarta“ yra „įprastas dalykas“.

Organizacija pridūrė, kad toks elgesys „tam tikrais atvejais gali prilygti kankinimui, o tai reikštų, kad Baltarusija pažeidžia savo tarptautinius teisinius įsipareigojimus“.

ES ir JAV kaltina Baltarusijos autoritarinį prezidentą Aliaksandrą Lukašenką sąmoningai pakursčius migrantų krizę pasienyje keršijant už Bendrijos sankcijas jo režimui, įvestas dėl represijų prieš opoziciją ir nepriklausomą žiniasklaidą per beveik tris dešimtmečius trunkantį jo valdymą.

A. Lukašenka praėjusią savaitę britų transliuotojui BBC sakė, jog „visiškai įmanoma“, kad jo pajėgos padėjo žmonėms kirsti sieną, bet neigė atviliojęs juos į Baltarusiją apgaulingais pažadais apie galimybę patekti į ES. Jis taip pat paragino ES priimti šiuos žmones.

Baltarusijos duomenimis, šalyje yra apie 7 tūkst. migrantų.

„Nors Baltarusija sukūrė šią situaciją neatsižvelgdama į pasekmes žmonėms, Lenkijai taip pat tenka dalis atsakomybės už didžiules žmonių kančias pasienio zonoje“, – sakė HRW Europos ir Centrinės Azijos reikalų ekspertė Lydia Gall.

Ataskaitoje taip pat rašoma, kad trys žmonės kaltina lenkų pasieniečius atskyrus juos nuo savo šeimų, įskaitant atvejus, kai buvo išskirti tėvai ir vaikai. Tai buvo padaryta, kai asmenys, kuriems reikėjo medikų pagalbos, buvo nuvežti į ligoninę, o jų šeimų nariai grąžinti į Baltarusiją.

HRW paragino Baltarusiją ir Lenkiją „liautis priverstinai apgręžinėti žmones ir leisti nepriklausomiems stebėtojams, įskaitant žurnalistus bei žmogaus teisių darbuotojus, patekti į šiuo metu draudžiamas pasienio zonas“.