„Laukiu, kada Europos Sąjunga atsakys į klausimą dėl dviejų tūkstančių pabėgėlių. Mūsų stovykloje jau beveik du tūkstančiai pabėgėlių. Prašiau, kad jie (Europos Sąjunga, o konkrečiai Vokietija) juos pasiimtų. Jie man sakė, pati Merkel man žadėjo, kad ši problema bus sprendžiama visos Sąjungos lygmeniu. Tai kodėl nesprendžia. Nėra ir to, ką buvo žadėjusi (buvo suderinta su Europos Sąjunga) – kontaktinių asmenų. Jie nekontaktuoja. Baltarusijos užsienio reikalų ministras Makėjus jiems skambina: „Jau metas dirbti!“, o jie „tai mes komandiruotėje, tai dar kažkur“. Ir taip toliau“, – piktinosi A. Lukašenka.

„Pasakysiu taip: nereikia nieko laukti. Atsisakė? Reiškia, jų čia niekas nebelaukia. Jie neturi, ką čia daryti. Nes bus tas pats, kaip kad buvo su tais atvykėliais iš užsienio. Atvažiuos pasirodyti. Mes patys su tais žmonėmis susitvarkysime, jeigu Vokietija jų nepasiims pas save. O ką daryti? Neturime, kur dėtis. Turime reikalauti, kad vokiečiai juos pasiimtų“, – kalbėjo jis.

Praėjusią savaitę A. Lukašenka ir A. Merkel du kartus telefonu aptarė migracijos krizę ir sutiko palaikyti tolesnius ryšius.

Migrantai, kurių daugelis bėga nuo karo ir skurdo, išleidžia tūkstančius eurų už galimybę atvykti į Baltarusiją su turistine viza. Pasiekę sieną, jie susiduria su vargingomis, šaltomis sąlygomis.

Migrantai sako norintys patekti į Vokietiją per Lenkiją, o A. Lukašenka teigia esąs pasirengęs prireikus nusiųsti juos ten lėktuvu.

A. Lukašenka pirmadienį pareiškė, kad Minskas ruošia dar vieną repatriacijos reisą.

„Stengsimės padaryti viską, ko šie žmonės, pabėgėliai, panorės. Jų norai mums yra įstatymas. Jie nori grįžti į Iraką, Siriją – matote, organizavome skrydį. Jei pavyks surinkti šių žmonių, ruošime dar vieną skrydį mėnesio pabaigoje“, – citavo jį BelTA.

Tačiau valstybės vadovas pabrėžė, kad absoliuti dauguma atvykėlių tebesiekia patekti į ES šalis ir nenori grįžti namo.

„Kalbėsimės su jais, reikalausime, kad jie būtų įleisti į Vokietiją. Juk pagrindinis dalykas jau paaiškėjo: jie ten vyksta ne tik tam, kad normaliai gyventų – nors tai irgi tiesa, jie nori normaliai gyventi – bet ir tam, kad susijungtų su šeimomis“, – tęsė A. Lukašenka.

„Dar kartą atvirai pabrėžiu: visus, kas nori grįžti namo, mes grąžinsime namo. Čia neturime jokių problemų. Kas nori ten nuvykti, vykdysime jų reikalavimus. Jei norite vykti į Vokietiją, Lenkiją – mes jus palaikysime“, – pridūrė jis.

Penktadienį A. Lukašenka BBC radijui pripažino, kad jo pajėgos galėjo padėti migrantams patekti į ES, tačiau neigė organizavęs nelegalią migraciją.

„Mes slavai. Mes turime širdis. Mūsų kariai žino, kad migrantai keliauja į Vokietiją. Galbūt kas nors jiems padėjo. Tačiau aš jų čia nekviečiau“, – sakė A. Lukašenka.

Perspėjo Lenkiją

A. Lukašenka pirmadienį paragino Lenkiją gerai pagalvoti prieš nutraukiant susisiekimą su Baltarusija, Varšuvai užsiminus apie tokią galimybę.

„Turbūt girdite, kad iš tų laukinių Lenkijos politikų ir vadovų nuolat sklinda grasinimai: „uždarysime sieną, uždarysime geležinkelio pasienio perėją Kuznicoje“, – Minske kalbėjusį valstybės vadovą citavo naujienų agentūra BelTA.

„Šiuo atžvilgiu galiu pasakyti tik tiek: jei uždarys – prašom. Jei taip patogiau, užsidarykite. Tačiau pirmiausia reikėtų pagalvoti, kaip jie bendraus su Rusija, Kinija, apskritai su Rytais. Važiuos per Donbasą, o ten – kieti vyrukai. Jie greitai juos pastatys į vietą“, – pridūrė A. Lukašenka.

Lenkų premjeras Mateuszas Morawieckis sekmadienį pareiškė, kad dėl migracijos krizės jo vyriausybė yra pasirengusi sugriežtinti sankcijas Baltarusijai, įskaitant sienos kirtimo punktų uždarymą, kad būtų sustabdytas krovinių gabenimas per kaimyninę šalį.

„Lenkija akis į akį susidūrė su naujo tipo karu, kuriame kaip ginklai naudojami ir migrantai, ir melaginga informacija. Žmonės iš Artimųjų Rytų naudojami kaip gyvasis skydas, dirbtinai išpučiama energetinė krizė. Tai hibridinis karas, spaudimas rytinei ES sienai auga“, – spaudos konferencijoje Taline sakė M. Morawieckis.

Jam ypač nerimą kelia situacija pasienyje su Baltarusija, kur, anot Lenkijos premjero, „baltarusių kariuomenės veikla gali lemti situacijos paaštrėjimą“.

„Esame pasirengę viskam. Esame pasirengę ir sankcijų griežtinimui, sienos kirtimo punktų uždarymui, kad nebūtų galimybės gabenti tranzitinius krovinius“, – pabrėžė M. Morawieckis.

Anot jo, Baltarusijos valdžia vis dar trukdo pasienyje esantiems Irako ir kitų Artimųjų Rytų šalių piliečiams grįžti į tėvynę, o kariškiai ragina peiliais pulti Lenkijos pasieniečius.

„Vis dažniau galvojame apie griežtesnių sankcijų įvedimą, galvojame apie tai, kad privalome uždaryti sieną su Baltarusija iš Lenkijos pusės. Tačiau tuo pat metu turime tam tikras taisykles ir turime eiti į priekį, griežtindami savo sankcijas etapais, norime suteikti Lukašenkai galimybę organizuoti žmonių sugrįžimą“, – sakė Lenkijos vyriausybės vadovas.

Vakarai kaltina Baltarusiją apgaulingais pažadais viliojant tūkstančius migrantų – daugiausia Irako kurdus – prie sienos, tokiu būdu keršijant ES už sankcijas, paskelbtas Minsko režimui dėl represijų prieš opoziciją.